Рационализација школа – деци у унутрашњости ће бити обезбеђен аутобуски превоз

У крајевима Србије где су школе разуђене у плану је и вертикално спајање, па ће убудуће у једној установи бити смештени и основци и средњошколци.
Како каже саговорник нашег листа из Владе, спајања школа довешће до подизања квалитета образовања, па су направљени и критеријуми на основу којих ће се ђаци пребацивати из једне школе у другу. У првој фази оптимизације, од 38 школа спаривањем ће се доћи до 19.
– Рецимо, у Ужицу су школе веома разуђене, има доста издвојених одељења по селима. Разреди у којима је троје или петоро деце ће се гасити, а та деца ће бити уписивана у школе у великим центрима – наводи саговорник “Блица” из Владе Србије.
Једини разлог је, како каже, подизање квалитета образовног система и социјализација деце која су до сада ишла у одељење са двоје, троје другара.
– Нема разлога за панику. Свој тој деци биће обезбеђен аутобуски превоз од куће или из одређених сабирних центара до школе – наводи наш саговорник.
Оптимизацијом основних школа бавиће се јединице локалних самоуправа, а средњим школама Министарство просвете, односно Влада.
Наш извор објашњава да су месецима рађене озбиљне теренске анализе зарад постизања вишег квалитета.
Ова реформа неће подразумевати смањење броја запослених у школству.
– Сви наставници ће бити “препаковани”, нико неће остати без фонда часова. Намера нам је да се администрација доведе на оптимални ниво.
Промене се неће одразити на јулски упис ђака.
Локалне самоуправе су имале први рок до 15. маја да дају свој план рационализације и оптимизације, али је на позив одговорило тек неколико њих. Законски рок је до марта 2019. године, па се очекује да до тада цео процес буде завршен.
Овде је реч о хоризонталној оптимизацији која подразумева спајање основних школа са основним или средњих са средњим. Међутим, како “Блиц” сазнаје, у плану је и вертикална оптимизација, па ће се убудуће догађати да се у истој згради споје основна и средња школа.
– Очекује се да у другој фази буде спојено 30 основних и средњих школа и формирано 15 мешовитих у општинама и градовима широм земље – наводи саговорник нашег листа из Немањине 11.
Министарство просвете ће свој предлог изнети Влади Србије током лета, након чега би требало да буде усвојен Акт о мрежи јавних средњих школа.
Циљ оптимизације мреже школа је, пре свега, унапређење квалитета система образовања кроз побољшање ефикасности, стварање квалитетнијих услова за рад и учење, али и уштеде. Овим уштедама неће доћи до смањења наставног кадра. Сва одобрена одељења ће и даље бити финансирана. Спајањем образовних установа доћи ће до смањења трошкова за текуће одржавање објеката, а побољшаће се услови у установама у којима се одвија наставни процес.
Протест у Суботици
На друштвеним мрежама појавила се петиција Суботичана против затварања ОШ “Милош Црњански”, коју похађа 340 ученика. Родитељи су најавили и протест који ће бити одржан у понедељак у 17 сати, а да се школа затвара, још увек их званично нико није обавестио.
Како “Блиц” сазнаје, “неко из покрајинског Секретаријата за образовање је сазвао хитну седницу запослених, због чега деца пре два дана нису имала прва два часа и просветним радницима је саопштено да се школа затвара чим се заврши ова школска година”.
Разлог гашења установе је рационализација школске мреже. Родитељи истичу да им је јасна неопходност рационализације, поготово што се одмах уз ову школу налази друга основна школа, али “Милош Црњански” је јединствена пошто окупља ученике са територије целог града који због обавеза родитеља и других околности наставу могу да похађају само пре подне.
Према незваничним информацијама, објекат ОШ ће задржати образовну намену.
Извор: Блиц