Razgovor s decom o seksu, menstruaciji i sličnim temama – zašto nam je to toliko neprijatno i šta moramo da im kažemo

Foto: Canva

Razgovor o seksu, menstruaciji, o polno prenosivim bolestima i o tome odakle dolaze bebe jedan je od najtežih zadataka za većinu današnjih roditelja. I to iz jednog (ili dva) jednostavna razloga – zato što smo od malena učeni da je to sve „sramota“, da su to teme o kojima se ne govori, a najpre zbog toga što s nama niko o tome nije razgovarao onako kako bi trebalo.

Jedna od najcenjenijih psihološkinja danas, dr Beki Kenedi, savetuje roditelje kako da sami pronađu snagu i slobodu da o ovim temama govore sa svojom decom i kako da ih deci prikažu.

Kod naših ljudi postoji još jedan ne baš racionalan strah. A to je da će, razgovorom o tome, gurnuti decu u eksperimentisanje i podstaći ih na to da postanu seksualno aktivni pre vremena. A ipak, istraživanja govore da, upravo zato što im je tema seksa dostupna kao na tacni kroz društvene mreže i medije, dok s druge strane o tome nema mnogo govora u porodici – deca u prve odnose stupaju izuzetno rano i to najčešće sa 14 godina (više od 40% ispitanih).

Dr Beki Kenedi otud savetuje da sa decom pre svega moramo imati otvorenu komunikaciju. Ovo su tri ključne stvari koje roditelji treba da znaju.

1. Informacije neće prepasti decu

Ono što ih plaši i ugrožava je zapravo NEDOSTATAK informacija.

„Kada ne umemo ili ne možemo da s decom o nečemu razgovaramo, oni počinju da veruju da je to nešto pogrešno, loše. Samim tim i sami ne mogu da se u tim temama snađu i osete dovoljno snažno.“ – kaže dr Kenedi.

2. Počnite razgovor tako što ćete iskreno reći da vam nije prijatno

Ako se zaista osećate neugodno zato što vam je dete postavilo neko pitanje ili želi na neku temu da razgovara, možete reći: „Naravno, možemo da razgovaramo o seksu. Da reći ću ti šta je to menstruacija. I samo da znaš, ako ti se učini da sam zbunjena ili da nisam sasvim opuštena, to nije zato što si nešto pogrešno pitala niti je ova tema loša. To je zato što sa mnom o ovome niko nije razgovarao.

3. Imajte na umu da ne morate na sva pitanja da odgovorite odmah

O svim tim temama možete razgovarati više puta. To je čak i bolje nego da pokušate sve da im objasnite odjednom. Podelite nekoliko informacija koje su važne, napravite pauzu i kažite im da možete da nastavite i kasnije ili drugog dana, ako žele. Da ćete pričati o tome koliko god puta hoće jer je to važna tema.

Da, s nama o tome nisu govorili. I da, mnogi od nas nekako su se snašli. Ali način na koji je seksualnost danas deci predstavljena, to što je tema seksa prisutna svuda i što je banalizovana i svedena samo na fizički odnos dve osobe, znači da mi imamo mnogo veću odgovornost nego što su imali naši roditelji – da razgovaramo s decom, da ih edukujemo, da ih ne postidimo, da odgovorimo na sve što ih zanima.

Jer, ako to ne uradimo mi, uradiće internet, društvo, opskurni likovi koji se danas mladima postavljaju kao uzori. A to sigurno ne želite.