Roditelji učenika novosadske gimnazije ”Jovan Jovanović Zmaj” oglasili su se nakon novog grafita koji je osvanuo na školi koju pohađaju njihova deca. Podsećamo, još 22. januara na zidu kod ulazne kapije osvanuo je grafit ”Ćaci u školu”, pa je ova fraza postala simbol blokada. Zid je nakon toga prekrečen, ali je danas osvanuo novi grafit, pisan istom farbom i vrlo sličnim ”rukopisom”. Na njemu piše ”Ćaci je živ, gde ste naci”.
Tim povodom, roditelji učenika ove škole pozvali su SVE – profesore, đake, roditelje, građane, na okupljanje pod nazivom ”Stanimo u odbranu dostojanstva i bezbednosti naše dece i profesora!”
„Nakon što je na zidu naše Gimnazije osvanuo veći broj uvredljivih i opasnih grafita koji promovišu govor mržnje i otvoreno targetiraju učenike i nastavnike ove škole, osećamo dužnost i potrebu da podignemo glas.” – napisli su u svom pozivu roditelji učenika Jovine gimnazije.
Oni su pozvali sve roditelje, nastavnike, učenike, kao i sve građane Novog Sada koji se osećaju ugroženo, uznemireno ili uvređeno ovakvim napadima – da im se večeras u 20 časova pridruže u mirnom okupljanju ispred zgrade Gimnazije.
Kako se navodi, oni se okupljaju da bi pokazali solidarnost sa učenicima i profesorima koji su povređeni i uznemireni, ali i da bi jasno poručili da u Novom Sadu gradu nema mesta za mržnju, pretnje i etiketiranje.
I naravno, kako bi zajedno zahtevali otkrivanje odgovornih.
”Ovo nije samo napad na jednu školu – ovo je napad na sve nas koji verujemo u znanje, razum, toleranciju i sigurno okruženje za sve. Dođite. Pokažimo da nas ima. Da nas je briga. Da nećemo ćutati. Večeras u 20 časova, ispred Gimnazije ’Jovan Jovanović Zmaj’.” – pozvali su roditelji.
Da li iko razume šta ovi hoće? Kakav oni zaključak i stav iznose? Štrajk vam je propao ,ćutali ili ne to je tako. Izgovori da bi održavali neke tenzije i aktivnosti sa samo jednim ciljem ,primena vlasti. Savet, političke ciljeve rešavajte na način regulisan zakonom i Ustavom. Ostavite decu i školstvo na miru.