Redakciji Politike stigao novi snimak iz trsteničke škole

Profesorka engleskog, kojoj je izmaknuta stolica, obraća se učeniku neprimerenim rečnikom, vidi se na snimku koji je stigao u redakciju dnevnog lista Politika, piše ovaj list.

Foto: Canva

Snimak na kojem se vidi kako učenici izmiču stolicu profesorki engleskog jezika izazvao je burne reakcije zgroženih građana, proteste prosvetnih radnika. Ti učenici isključeni su iz trsteničke tehničke škole zbog ovog bahatog ponižavanja profesora pod velikim pritiskom javnosti, ali, zbog greške u proceduri dvojica učenika su – vraćena. Sve ovo izaziva ozbiljne polemike o stanju u našem školskom sistemu, kvalitetu nastave, ali i o položaju prosvetnih radnika, njihovim pravima i pravima učenika. Sada je na adresu lista Politika stigao drugi snimak iz trsteničke tehničke škole, na kojem se vidi da profesorka engleskog jezika izgovara prezime učeniku, koji tik ispred nje drži telefon i snima, sledeće reči: „Ti si jedan majmun, jedna gorila, ti si bre jedan običan konj.”

Pored ovog snimka, redakciji je upućeno i pismo jednog od profesora ove škole, koji je, nažalost, želeo da ostane anoniman, a u kome se postavljaju pitanja:

„Da li se neko zapitao zašto su se posle nasilja nad profesorkom engleskog jezika poslednje oglasile škole u kojima je zaposlena? Zašto prvo kolege sa kojima radi 20 godina nisu izašle na ulice i obustavile nastavu? Zašto školska uprava i ministarstvo daju usmene savete rukovodstvu škole i direktivu kako da sprovedu postupak pa sad tog istog direktora razapinju kao da je kriminalac?”

U nastavku se kaže:

„Pristojnost prosvetnih radnika zaposlenih u Tehničkoj školi i u osnovnoj školi gde je zaposlena profesorka Marija, skrivanje javne tajne o njenom radu, ili bolje rečeno neradu, i ponašanju na časovima, ležernosti prema učenicima, sve je to dovelo do opšteg linča zaposlenih u Tehničkoj školi. Godinama unazad profesorka je poznata kao neko ko na svojim časovima priča sa učenicima privatne teme, šeruje im internet da bi bili mirni i igrali igrice, ne ulaže ni minimum rada na časovima, naprotiv, većina njenih časova izgleda baš kao na snimku samo bez izmicanja stolice, a možda je i toga bilo, ali nije se znalo za to. I sama profesorka igra igrice na radnom mestu u biblioteci pa bude i situacija da učeniku ne može da izda knjigu ’da ne izgubi život’. I tako su od bruke kolege pokušaše da je zaštite, ali džabe, istina uvek izađe na videlo. Čak je i njen rečnik upućen učenicima diskutabilan. Ali koga sad to briga kad je ona žrtva, kad nije ispoštovana procedura i kad se direktoru preti otkazom. Bilo je pitanje trenutka kad će se ta njena opuštena atmosfera oteti kontroli i, eto, dođe do toga i to pred velikim auditorijumom, u lajvu. Koga kriviti za to – učenike ili profesorku? Ko je dozvolio da učenici umesto da rade na času, šetaju po učionici? Zar su đaci krivi što im je dozvoljeno da ne sede na svojim mestima nego se igraju jurke i žmurke na sred časa? Ko tu ne poštuje pravila, učenici ili profesorka?”, pita ovaj profesor u pismu poslatom dopisništvu „Politike” u Kruševcu.

Ceo tekst: Politika