Iz inicijative „Roditelji Beograda“ izražavaju najoštriji protest povodom dopisa koji su upućeni beogradskim srednjim školama, a kojima se zahteva organizacija prezentacija radi angažovanja učenika trećeg i četvrtog razreda kao volontera na projektu EXPO 2027.
“Smatramo da je ovakav vid obraćanja školama, u trenutku kada se nastava privodi kraju, direktan pritisak na obrazovne ustanove i pokušaj zloupotrebe dece u svrhe koje nisu obrazovnog karaktera.“ – kažu iz ove inicijative.
Podsećaju da je EXPO 2027 je „komercijalni i državni projekat sa ogromnim budžetom“, te da pozivanje srednjoškolaca da popune pozicije koje zahtevaju visok nivo poznavanja stranih jezika (engleski, francuski, španski) jasno ukazuje na ”nameru da se deca koriste kao besplatna radna snaga za poslove koji bi morali biti adekvatno plaćeni profesionalcima”.
Dodatno, oni ovaj potez smatraju politizacijom obrazovnog sistema.
”Škola mora ostati neutralno mesto znanja. Uvlačenje maloletnika i učenika završnih godina u projekat koji je predmet političkih debata i državne promocije predstavlja grubu zloupotrebu školskih resursa i autoriteta direktora.” – ističe se u saopštenju.
Smatraju da je u pitanju i kršenje prava maloletnika.
”Obraćanje učenicima treće godine, koji su u velikoj većini maloletni, bez prethodne konsultacije i izričite saglasnosti roditelja, pravno je i etički neprihvatljivo. Podsećamo da roditelji, a ne uprava škole ili kompanija d.o.o., donose odluke o angažovanju svoje dece van nastavnih aktivnosti.” – navedeno je u saopštenju -
”Roditelji Beograda” zahtevaju od direktora beogradskih gimnazija da hitno obustave planirane prezentacije i da se fokusiraju na završetak školske godine i bezbednost učenika.
”Pozivamo Ministarstvo prosvete da se izjasni da li je dalo saglasnost da se javna preduzeća i privatne kompanije bave „regrutovanjem“ dece unutar školskih objekata.”











Konstantno širenje mržnje,zla i “ pumpanja“ je jasno pokazano u ovom tekstu lišenom svake realnosti. Oni što su pozivali na kršenje zakona,nasilje, nezakonite okupacije škola u iskrivljenoj svesti pozivaju na sprečavanje tobožnje politizacije! Kakve? Koja se stranka tu pominje? To je izložba,svetska koju je i opozicija podržala svojevremeno. Postala je onda kad su počeli da se bune protiv svakog napretka. Kao građani Pariza svojevremeno protiv Ajfelove kule za tadašnju izložbu. Zapanjen sam odsustvom razuma da se pozivaju na ono što su gazili do juče. Kao za izbore koje su odbili i pretili da će lomiti kutije a kad je puč propao bez imalo sramote kmeče daj izbore! Iskustvo na toj izložbi će biti izuzetno, nije moranje, nije obaveza. Ni prisustvo predstavljanju. To što u bezumlju gledaju približavanje događaja koji će doneti korist, objekte ,turizam, što će ljudi videti očima i sećati se ko je bio protiv i šta je radio i govorio je njihov problem. Mada nemaju oni sramote ,sešće u metro , preći će mostom,voziti novim mostom, zviždati na novom stadionu ali drugi će znati. Razobličavanje i razočarenje tek sledi. Na kraju će biti e ovo ipak lepo. Džaba vam novci moji sinovci
“Škole moraju da ostanu neutralne”…da li je nekome glava bila u loncu od decembra 2024. …ili je i dalje? Nažalost, škole su pune pogrešnih ljudi koji ne razumeju da je posao koji rade misija, misija obrazovanja do koga se ne dolazi afirmisanjem nerada. Fale vam Titovo vreme, plenumi? Pa tada je bio slet povodom 25. maja. i škole su bile uključene 100 posto. Ko nije bio kao da je bio šugav. Koliko vidim slepilo i gluvoća su selektivni a moral, šta to bi?