Roditelji dečaka A. ponovo su pozvani u školu.
Da ne bi bilo iznenađenja, razlog je isti kao svaki put do sada – A. ne pazi i priča na času.
Dok je, po ko zna koji put, slušala kako A. ne zatvara usta i čak se i smeje kad razredna predaje novo gradivo, majka dečaka A. je pomislila kako bi bilo dobro da postoji daljinski upravljač za dete koje je u školi, koji bi imao dugme „MUTE“ koje momentalno gasi glas detetu.
Odsutno je klatila glavom, razmišljajući šta da radi. Kažnjavala ga je svaki put do sada. Čak mu je jednom zabranila da ide na trening dve nedelje. Nadala se da će to dati rezultate, jer A. na svetu najviše voli fudbal. No, prevarila se. Šta novo da smisli?
Nije znala šta da kaže razrednoj što već nije rekla ranije i plašila se kraja njenog izlaganja jer će definitivno morati nešto da obeća, ali ideje su joj ponestajale. Prosto se ponadala da će čuti još neku zamerku na njegovo ponašanje, jer ovo sve je čula nebrojeno puta.
Pokušala je da ponudi neka rešenja. Pitala je razrednu zašto ga ne premesti.
Razredna je rekla da je pokušavala, stavljala ga je u svaku od prve do poslednje klupe, pored devojčica koje su vredne i dobre, za razliku od njega, ali ništa se nije promenilo.
Majka je predložila da ga prozove i pita „ono što sigurno ne zna“, sećajući se svojih đačkih dana i načina kako su se profesori obračunavali sa brbljivcima („Pitaću te za jedinicu“ – govorila je njena profesorka matematike. „Ja znam šta sigurno ne znaš i to ću da te pitam!“), ali je razredna rekla da je i to pokušala i da jedinica u dnevniku nije izazvala reakcije. Prosto, A. nije zainteresovan za školu.
Majka je dala još nekoliko predloga, ali za svaki je razredna dokazala da nema efekta. Bila je besna.
Rekla je da je ovo poslednja opomena.
Nije rekla da je došlo vreme da se plaši za svoj život kad god kroči u školu. Da se preseče kad vidi dete koje je čudno mirno i zamišljeno. Da više ne voli da vidi učenika koji nešto vadi iz džepa ili ranca.
Nije priznala da roditelje jednog M. koji decu bode šestarom i krade im pare za užinu nije pozvala, jer su veoma bahati i prete joj.
Nije rekla da je u školi u blizini ove, jedan učenik prethodne nedelje pretio deci da će ih pobiti. Ni da su se nastavnici dogovorili da se o tome ne priča, jer se ispostavilo da se samo „šalio“.
Nije pomenula vršnjačko nasilje koje je sve jače i češće, ponižavanje nemoćnih, uvrede koje nastavnici trpe, kako od dece tako i od roditelja. Ni reči o slučajevima koji se rešavaju „u okviru odeljenja“ i „ne izlaze van škole“.
Nije pomenula da su retka deca sa kojom ima samo jedan problem – pričanje na času.
Nije rekla da, pored svega, zna da će joj se A. sutra sigurno javiti na ulici kad je sretne i da mnogi vukovci to ne urade.
Mnogo, mnogo toga nije pomenula razredna dečaka A.
Ni njegova majka dosta toga nije rekla. Nije ni pomenula da je srećna svaki put kad joj se A. iz škole živ i zdrav vrati kući.
Ni reč o tome koliko puta je noću ustajala da ga ljubi dok spava.
Nije pričala o svom razmišljanju šta će njen brbljivi sin upisati sa tako lošim ocenama i da li će ikad postati dovoljno dobar fudbaler da može od toga da živi.
Prećutala je da zna da mnoga deca iz razreda već puše i piju i da je srećna što A. nije postao deo njihovog društva.
Tako su njih dve petnaestak minuta pričale o jednoj temi, a ćutale o mnogim.
Razredna je otišla u zbornicu u nadi da će A. bar neko vreme prestati da brblja i da joj ometa čas. Tada bi mogla da radi kao čovek! Samo da on ućuti sve bi bilo mnogo bolje! Idući hodnikom, nekoliko puta se okrenula iza sebe, ipak da proveri šta se dešava.
Majka dečaka A. je otišla kući razmišljajući o novoj i originalnoj kazni za svog sina, istovremeno se plašeći da sebi prizna da je divno što je najveći problem u školi to što njeno dete priča.
Divan tekst i bolan za nas koji imamo takvu decu, a istovremeno radimo u školi, te razumemo svaku njegovu reč, a pogotovo pretužnu poentu.
Naša stvarnost 🙁 🙂
Sami ste došli do zaključka da je najmanji problem taj što dete priča na času.Istinu govoreći,da su časovi drugačije organizovani,da i deca bar ponekad učestvuju na njima,a ne samo da sede,slušaju i ćute,možda bi bilo sve drugačije bar što se malih pričalica tiče.Za ove bahate postoji rešenje,samo se većina ne bi složila s tim.
Osvežite nastavu interaktivnom metodom, novu lekciju predstvljaju svi svima, tj pola razreda priča lekciju dragoj polovini.
Može se ponekad organizovati pričaonica, zanimljiv metod u okviru sadržaja komunikacije.
Na današnje vreme, brbljivci su premija 😟
Da, treba upadaati u reč učiteljima. Nebi bilo loše i učiti ih šta smeju, a šta ne. Pa to su samo deca. Oni vole da pričaju i šta to ima nekome da smeta. Oni samo pričaju, a ostatak razreda neka nauči iz knjige, pošto pojedini ne zaklanjaju.
Sklola – no coment.
Trezor nasilja i protekcije.
Svaka!
Tačno
vala baš. Sve vise razmisljam da svoju decu prebacim na home schooling, jer je ovo sto se u skolama desava stravično.
tuga 😔
Bilo je priče uvek, bilo je šale. Pogledajte filmove, ,,Šešir profesora Vujića, Lajanje na zvezde“ , uvek je toga bilo. Sad se to ističe kao nesto strašno, a sve ovo drugo navedeno ma nema veze. Ne znam šta se desilo sa svetom. Retko roditelji shvataju suštinu vaspitanja i ljubavi. Ježim se kad čujem nove termine ,,Nisi kriv ti vec tvoje ponasanje“, potpuno pogrešnu poruku dete prima, i ostaje da zivi sa tim da ce uvek biti drugi krivi, ponašanje čuj molim te a ponaša se Pera. STRAŠNO. Sve je više nezrele dece( razmažene, odsutne), roditelji se ne bave decom, bave se na pogresan nacin, to je suština.
Nažalost istina.Prosveta prvo svoje redove da konsoliduje.Da se vrsi selekcija prilikom zaposljavanja u skole,vise je kukolja nego žita.Mnogi bi da se j…bu a da im ne uđe.Nezainteresovanost, protekcionizam,poklanjanje ocena jednima,kažnjavanje slabijih i nemoćnih,umesto podrške…nastavnici su pored roditelja modeli po kojima deca uče.Usrali smo motku jer predugo pristajemo na razne nenormalnosti ništa od ovoga što se dešava nije neočekivano za one koji vide, čuju i misle,problem je samo što se takvi odavno ne čuju od buke koju prave ovi drugi.
Izvinjavam se, ta sva deca treba sutra da rade neke poslove. Ne znam ni jednog poslodavca koji ce im posao učiniti zanimljivim, kako se to sad očekuje od skole. Ne kažem da su škole super, i tamo ima puno onih koji ne vole ni decu ni svoj posao, pa tako isfrustrirani mnogo vise loseg urade nego dobrog. Ali ima i onih sjajnih nastavnika koji predaju teske predmete i nemamo uvek petice ali ih se rado u životu i dan danas setimo.
Tačno
Kolege, nemojte biti licemernim! Postoji način i to je obustava rada u maju do ispunjenja zahteva. Kaznene mere prepisati od ozbiljnih zemalja: tri opomene – suspenzija učenika na nedelju dana, teži prekršaji- isključenje iz škole.Za nastavnike status službenog lica. Samo kukamo, a tako je jednostavno stupiti u štrajk pred kraj školske godine.
Bravo.
Situacija tzv. nehomogenog razreda nije laka za predavača. Ali, svaki skup ljudi je raznolik. Pozdravljam ideje da se učenici uključe u međusobnu komunikaciju. Vekovima su učenici s problemom u učenju trpeli kazne, pretnje, batine. Neuro nauka je odmakla od vremena Olivera Tvista. Pričljivo dete verovatno ima ADHD, urođeni nedostatak koncentracije. U kombinaciji s Verbalnim Procesuiranjem(kompulsivna pričljivost) i često, Disleksijom. Dakle to je različiti način viđenja okoline, učenja i komunikacije. Nije bezobrazan, već ima ređi tip neurosistema. Neurodivergentan. On teško može da ćuti. To nije nikakva boljka već način postojanja, treba da dobije mnogo razumevanja i da mu se način odgovaranja prilagodi potrebama i moćima. Potrebno je da ima pravo da izađe do prozora, prošeta, umije se( nemir nogu). Da mu se daju materijali, ako ne stiže da pročita i prepiše s table. ( Možda mangupskim ponašanjem maskira disleksiju i disgrafiju?) Kod psihologa proveriti da li je pojava udružena s Aspergerovim Sindromom. Češće nije. Detetu treba omogućiti miran život bez stresa, slobodne aktivnosti koje želi, dovoljno odmora i druženja, ali ništa na silu. Ako je samo ADHD, tražiće samo mnogo fizičkih aktivnosti u prirodi s vršnjacima, ako je s AS elementom, tražiće mir svoje sobe i duboku usresređenost na hobi, retke duboke razgovore sa starijima. Ako završi pre drugih, može dobiti neki dodatni zadatak ako mu je dosadno, ili da nešto čita u sebi. Nešto pripremi da izloži, objasni, predstavi. Učinite ga svojim demonstratorom, pomoćnikom, a ne delikventom. Na vama je. qTo mogu biti, i često jesu, geniji. Ako im se dozvoli da idu za svojim talentima, takva deca bivaju uspešna profesionalno, socijalno, pa i privatno. Pretnje i kazne nisu nikada donele dobro. Blagonaklono praćenje i podrška roditelja, nastavnika i psihologa, da.
Hvala, ali to je teško i oni za to „nisu plaćeni“
Jedini način je da vratite pravo učitelja na kažnjavanje, jer je to održavalo disciplinu među decom i poboljšavalo učenje.
Istina je da i druga deca imaju pravo na školovanje i dobre uslove u školi. Ne može se celo odeljenje prilagođavati Vašem detetu zato što ima problem. Nerealno je.
Ovo je i moja priča.