Све школе у Србији које су папирни дневник замениле електронским, имају сада могућност да родитељима креирају налоге и поделе шифре за приступ електронском дневнику (ЕсДневник).
Када ће родитељи „кликом на миш“ моћи да прате изостанке и оцене своје деце сада искључиво зависи од ажурности школа.
Руководилац пројекта „Е просвета“ Бојан Радић каже за Танјуг да је зацртани рок био да се до краја године родитељима омогући приступ електронском дневнуку, али да су успели цео посао да заврше раније.
„Све школе које су увеле електронски дневник имају могућност да родитељима омогуће приступ оценама. Којом динамиком ће то да се ради сада искључиво зависи од школе“, појаснио је Радић и додаје да родитељске налоге за приступ евиденцијама издају школе, према динамици коју саме одреде.
Родитељи имају приступ и могу да виде само оцене и изостанке свог детета. Оцене ће моћи да прате са два дана закашњења, јер су уважени предлози психолога и педагога да се деци да могућност да сами родитељима саопште оцене.
Пројекат електронског дневника започео је пилотом пројектом у школској 2017/18. години, са 60 школа. По завршетку пилот пројекта одлучено је да се све школе у Републици укључе у главни пројекат у школској 2018/19. години.
Оцене свих ученика могу да виде само директор школе и разредни старешина, док остали наставници могу да виде само своје оцене, а не оцене својих колега, а све у циљу веће објективности.
Према плану обука свих 1.764 основне и средње школе (са свим својим истуреним одељењима) биче у систему најкасније до 21. децембра 2018. године. До дана 30. новембра 2018. године извршене су обуке за 1.704 школу.
Извор: Новости
Ne zavisi od ažurnosti škola, zavisi o vremenu kad su škole uključene u ovu divotu. Pošto ništa ne može na vreme, recimo od septembra, već od pola novembra pa onda sve unosi retroaktivno, a usput vodi i obični dnevnik, e, pa ne priznajem odgovornost ažurnosti! Videće kad svi stignemo pored svih obaveza da unesemo i poslednje slovo. Naravno, i kad u školama internet bude dovoljno brz i sve učionice budu imale kompjutere, pa da radimo na vreme i kad treba.
E, Šojići, Šojići …
Ma može sve, i retroaktivno, samo da se zabeleži da je škola „krenula“. Neverovatna neobaveštenost vlada kada je u pitanju čuveni esDnevnik tako da se ista obilato koristi od strane onih koji su ga u obrazovni sistem ove države i uveli. Od škole do škole, u zavisnosti od uslova koji u njima vladaju, dešavaju se prave „vratolomije“ kako bi se ostvarile „zamisli“ onih koji po svaku cenu žele ovde da ubede javnost kako „sve lepo funkcioniše“. Iz tog razloga se po bazi esDnevnika „jaše“, kako ko stigne, kad stigne i odakle stigne, sve u cilju da škola „stane na spisak“ kod Radića i društva i kako bi se uvećao broj škola koje su „pristupile projektu“.
Zamislite samo kada bi bankarski službenik, na primer, poneo iz banke svu dokumentaciju i prijavio se na bančin server od kuće, sa privatnog računara, kako bi „vršljao malo“ po bazi zbog toga što na poslu, za vreme radnog vremena nije stigao sve da uradi. U školama Srbije danas sve može, a samo zarad „rezultata projekta“, pa nastavnici nosaju dnevnike kućama kako bi iz istih prepisivali sadržaje u esDnevnik, da „ispoštuju zadate im rokove“, prijavljujući se vrlo često sa nedovoljno obezbeđenih ili potpuno neobezbeđenih računara.
Sve se to dešava zarad interesa uskih grupa ljudi.