Родитељима се неће одузимати деца због “пљески”, али ће морати на едукацију о ненасилном васпитању

Измене Породичног закона, на којима се ради, а о којима би посланици требало да се изјасне у другој половини године донеће нова правила када је реч о правима родитеља да “шљапну дете мало по гузи” или их ударају онда кад мисле да су то заслужили.

Foto: Canva

Како нови Закон предвиђа, свака врста физичког кажњавања биће забрањена, а деца ће моћи пријаве родитеље ЦЗС-у. Многи родитељи који су поборници физичког кажњавања деце помислили су да ће то значити да ће им за најмању пљеску бити одузета родитељска права, а деца предата на старање неком другом. У Министарству за бригу о породици и демографију за Новости кажу да није тако.

“Нико неће ићи у затвор, нити ће бити лишен родитељства уколико је ћушнуо кћерку или сина, али ће родитељи или усвојитељи морати да прођу едукацију о ненасилним методама васпитања у оквиру бројних саветовалишта и школа родитељства.” – кажу у Министарству, а преносе Новости.

Наш садашњи Породични закон већ предвиђа да родитељи не смеју да подвргавају дете понижавајућим поступцима и казнама које вређају његово достојанство, и да су дужни да га штите од таквих поступака других. Такође, већ је предвиђено лишење родитељског права ако родитељ примењује континуирано физичко кажњавање, које се може означити као злостављање.

Измене на којима се ради не предвиђају, ипак, неке друге аспекте које је предвиђао ГЗ. Њима нису решена питања сурогат родитељства, усвајања деце у хомосексуалним заједницама, медицински потпомогнуто родитељство, оплодња након смрти оца његовим полним ћелијама, алиментациони фонд за оне чији неодговорни родитељи не учествују у њиховом издржавању…

Али јесу промењене неке одредбе које се тичу усвојења детета. У актуелном закону родитељ може означити потенцијалног усвојитеља за своје дете ако жели да се одрекне родитељског права. У пракси се, међутим, дешавало да се деца на овај начин продају, па ће та одредба бити избачена. Родитељ ће моћи да предложи, али не и да одлучи ко ће бити старатељ детета после његове смрти.

Мењају се и старосне границе неопходне да дете изрази мишљење у свим судским и управним поступцима кључним по његова права. Сада то право има оно дете које је навршило десету годину живота, а убудуће ће моћи да одлучује сваки малишан уколико разуме о чему је реч, без обзира на године.

Извор: Новости/Зелена учионица