Udruženi sindikati prosvetnih radnika su u ponedeljak, 26. avgusta, dali rok Vladi Srbije da do petka, 30. avgusta, preduzme konkretne mere kada je reč o njihovoj bezbednosti na radu – i da im odgovore da li će i kada dobiti najavljeno povećanje plata.
Kako je za Insajder rekla Snežana Romandić iz Unije sindikata škola Beograda, iako je bilo najavljeno, nije izmenjen Krivični zakonik. Ona podseća da je još u maju obećano da će se izmenama Krivičnog zakonika popraviti bezbednost prosvetnih radnika u školama.
“Bezbednost prosvetnih radnika je ozbiljno ugrožena. Molimo i apelujemo na nadležne da nastavimo gde smo stali, jer nismo završili pregovore koji su počeli oktobra prošle godine. I imamo situaciju da zakon, odnosno izmena Krivičnog zakonika nije doneta, iako su se brojni zakoni u toku leta menjali. Ako on mora da čeka, da nam odgovore zašto se odlaže, jer je on ključan za bezbednost nastavnika. Zašto moramo da počnemo školsku godinu sa stvarima koje nismo završili”, pita Snežana Romandić.
Sagovornica Insajdera je podsetila da je još u oktobru prošle godine dogovoren Protokol o povišicama, ali da je njegova realizacija još na čekanju.
Snežana Romandić je najavila da će, ako ne bude odgovora iz Vlade tokom ove nedelje, biti održan zajednički sastanak svih prosvetnih sindikata.
Zajednički potezi i konkretni oblici protesta će, ako ne bude pomaka, biti saopšteni na konferenciji za medije u ponedeljak, 2. septembra.
“Mi se borimo za bolje obrazovanje u Srbiji. Unija sindikata škola Beograda ne podržava oblike štrajka u formi boje, beli, zeleni, plavi. Mi smatramo da svojom aktivnošću, na bilo koji način, ne smemo da oštetimo učenike. Smatramo da moramo da se izborimo za položaj zaposlenih u školi na najbolji mogući način, a da se problem ne prelama preko dece”, navodi Romandić.
Udruženje „Roditelj“: Ugrožena su i deca
Kako će izgledati početak školske godine s obzirom na najavljene akcije sindikata prosvetara – pažljivo prate u Udruženju roditelja.
“Mi se zalažemo da bude vrlo jasna i precizna procedura bezbednosti. Kad to kažemo, mislimo na bezbednost svih učesnika u obrazovnom sistemu: nastavnika, učenika i roditelja”, kaže za Insajder Gordana Plemić, predsednica Udruženja “Roditelj”.
Prema njenim rečima, malo se priča o prevenciji.
“O bezbednosti se komunicira samo kada se desi neki eksces u školi. Imam utisak da nema dovoljno psihologa u školama. U Udruženju često dobijamo informacije od roditelja da ne mogu da dobiju pomoć, jer jednostavno nema državnog kadra, pa decu moraju da vode kod privatnika, a za to je potreban novac. A mnogi roditelji ga nemaju dovoljno”, napominje Plemić.
Kako kaže, Udruženje “Roditelj” razume zahteve nastavnika i klimu u kojoj rade.
“Nama jedino nisu jasni stavovi pojedinih sindikata prosvetnih radnika koji, ako država ne bude reagovala na njihove zahteve, najavljuju da neće ocenjivati učenike, već da će svima podeliti petice. Ne znam kakva se poruka šalje deci koja su vredna i dobra”, navodi sagovornica Insajdera.
Gordana Plemić napominje da se od masovnog ubistva u „Ribnikaru“ ni u jednom trenutku nisu čuli učenici, „da kažu kako se osećaju, da li su bezbedni ili nisu bezbedni“.
Prema njenim rečima, ukoliko se budu menjali zakonski akti, bezbednost dece mora da bude deo tog paketa.
Redakcija Insajdera uputila je pitanja Ministarstvu prosvete o tome da li će biti obećanog povećanja plata prosvetnim radnicima i da li će biti izmenjen Krivični zakonik, međutim, odgovore nismo dobili.
Izvor: Insajder
U ovakvim tekstovima o nasilju u školama a i komentarima često se piše: psiholozi ne rade svoj posao ili nema ih dovoljno. Koliko znam psiholog nije čarobnjak. Može da razgovara otkrije problem ali ne i da ga sam reši bez saradnje dece roditelja nastavnika. U stvari rešenje je da se primenjuje zakon kakav god da je. Nasilje je zakonom kažnjivo, Pa ponovljeno delo i zatvor ako je punoletan, od 14-18 godina popravni dom ile kako se to sada zove. Za mlađe od 14 godina kazniti roditelja. Problem je što nasilnici ostaju nekažnjeni. Kada su u pitanju ozbiljni nasilnici u pitanju ili roditelji to je posao za policiju i sud a ne školu.