Први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић најавио је оснивање ресурсних центара као потпуно нових организационих јединица у образовном систему и набавку савремене асистивне технологије за децу са сметњама у развоју, чиме ће се унапредити систем додатне подршке и квалитет инклузивног образовања и васпитања.
Ресурсни центри ће окупити стручњаке различитих профила, који имају искуство у раду са децом и ученицима са сметњама у развоју. Они ће пружати додатну подршку деци, ученицима и њиховим родитељима, а и обучавати запослене у школама за индивидуализовани приступ образовању. За почетак планирано је оснивање три ресурс центра, који би регионално покривали територију целе Србије, а предвиђено је да се тај број касније повећа“, најавио је Ружић.
Он је додао да ће ови центри бити формирани при школама које испуњавају одређене критеријуме у погледу опреме, људских ресурса, простора и квалитета рада. Према његовим речима, ресурсни центри ће имати посебну улогу када је реч о примени асистивних технологија којима се унапређује и олакшава учење и напредовање ученика са сметњама у развоју и њихово учешће у школским и вршњачким активностима.
Улога ресурсног центра биће и да свако дете коме је то потребно добије одговарајући уређај асистивне технологије. За поједину децу, асистивне технологије представљају разлику између искључивања и укључивања, приступачности и неприступачности. Ове технологије, било да их деца користе као помагало за кретање или за комуникацију у учионици, омогућавају већи приступ садржајима који би им били потпуно недоступни или тешко доступни без коришћења ових уређаја. Не само да им омогућавају већи степен независности и аутономије у образовању и раду, већ им побољшавају квалитет живота“, навео је он.
Како каже, планиране су и обуке за 4.000 наставника о инклузивној педагогији, као и обуке за 500 чланова интерресорних комисија о асистивним технологијама и унапређеном повезивању потреба детета са услугама подршке.
Према министровим речима, ови центри део су пројекта „Унапређен равноправни приступ квалитетном доуниверзитетском образовању за угрожену децу” који Министарство просвете, науке и технолошког развоја реализује у сарадњи са УНИЦЕФ–ом, а финансира ЕУ.
Da li se misli samo na učenike koji rade po iop-u 1 i 2 koji imaju teškoće u savladavanju nastavnog programa, ili i na nadarene učenike koji rade po iop-u 3? Da li država planira nekim uvidom povećanje broja ovih učenika? Šta sve obuhvataju ti resursi i na koji način će se realizovati? Ko su ljudi koji će se obučavati za taj rad? Da li se planira pomoć u obučavanju redovnih učenika vezano za digitalne tehnologije u nastavi ili je to i dalje prepušteno roditeljima?… Sindikati prosvete imaju neka posla (da li je završni ispit pokazao stvarno znanje), pa evo, da pitam bar nešto konkretno.
Samo da podsetim ministra da postoji DEFEKTOLOŠKI FAKULTET! Ne znam odakle ideja da će neko, priučen na nekom seminaru, bolje raditi nego neko ko je proveo 4 godine obrazujući se baš za to!! Smatram da se toj deci uskraćuje mogućnost da se, uz STRUČNU pomoć razviju do svog maksimuma.
Браво Луки, све је тако!!!
Da li Fasper, Društvo defektologa, Zajednica specijalnih škola ima neki komentar na ovu najavu? Nema, zato što će pojedinci iz ovih institucija opet uzeti novac i držati obuke a diplomirani defektolozi da rade u kaficima. Najvecu štetu imaće deca sa intelektualnim smetnjama.