Prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić najavio je osnivanje resursnih centara kao potpuno novih organizacionih jedinica u obrazovnom sistemu i nabavku savremene asistivne tehnologije za decu sa smetnjama u razvoju, čime će se unaprediti sistem dodatne podrške i kvalitet inkluzivnog obrazovanja i vaspitanja.
Resursni centri će okupiti stručnjake različitih profila, koji imaju iskustvo u radu sa decom i učenicima sa smetnjama u razvoju. Oni će pružati dodatnu podršku deci, učenicima i njihovim roditeljima, a i obučavati zaposlene u školama za individualizovani pristup obrazovanju. Za početak planirano je osnivanje tri resurs centra, koji bi regionalno pokrivali teritoriju cele Srbije, a predviđeno je da se taj broj kasnije poveća“, najavio je Ružić.
On je dodao da će ovi centri biti formirani pri školama koje ispunjavaju određene kriterijume u pogledu opreme, ljudskih resursa, prostora i kvaliteta rada. Prema njegovim rečima, resursni centri će imati posebnu ulogu kada je reč o primeni asistivnih tehnologija kojima se unapređuje i olakšava učenje i napredovanje učenika sa smetnjama u razvoju i njihovo učešće u školskim i vršnjačkim aktivnostima.
Uloga resursnog centra biće i da svako dete kome je to potrebno dobije odgovarajući uređaj asistivne tehnologije. Za pojedinu decu, asistivne tehnologije predstavljaju razliku između isključivanja i uključivanja, pristupačnosti i nepristupačnosti. Ove tehnologije, bilo da ih deca koriste kao pomagalo za kretanje ili za komunikaciju u učionici, omogućavaju veći pristup sadržajima koji bi im bili potpuno nedostupni ili teško dostupni bez korišćenja ovih uređaja. Ne samo da im omogućavaju veći stepen nezavisnosti i autonomije u obrazovanju i radu, već im poboljšavaju kvalitet života“, naveo je on.
Kako kaže, planirane su i obuke za 4.000 nastavnika o inkluzivnoj pedagogiji, kao i obuke za 500 članova interresornih komisija o asistivnim tehnologijama i unapređenom povezivanju potreba deteta sa uslugama podrške.
Prema ministrovim rečima, ovi centri deo su projekta „Unapređen ravnopravni pristup kvalitetnom douniverzitetskom obrazovanju za ugroženu decu” koji Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja realizuje u saradnji sa UNICEF–om, a finansira EU.
Da li se misli samo na učenike koji rade po iop-u 1 i 2 koji imaju teškoće u savladavanju nastavnog programa, ili i na nadarene učenike koji rade po iop-u 3? Da li država planira nekim uvidom povećanje broja ovih učenika? Šta sve obuhvataju ti resursi i na koji način će se realizovati? Ko su ljudi koji će se obučavati za taj rad? Da li se planira pomoć u obučavanju redovnih učenika vezano za digitalne tehnologije u nastavi ili je to i dalje prepušteno roditeljima?… Sindikati prosvete imaju neka posla (da li je završni ispit pokazao stvarno znanje), pa evo, da pitam bar nešto konkretno.
Samo da podsetim ministra da postoji DEFEKTOLOŠKI FAKULTET! Ne znam odakle ideja da će neko, priučen na nekom seminaru, bolje raditi nego neko ko je proveo 4 godine obrazujući se baš za to!! Smatram da se toj deci uskraćuje mogućnost da se, uz STRUČNU pomoć razviju do svog maksimuma.
Bravo Luki, sve je tako!!!
Da li Fasper, Društvo defektologa, Zajednica specijalnih škola ima neki komentar na ovu najavu? Nema, zato što će pojedinci iz ovih institucija opet uzeti novac i držati obuke a diplomirani defektolozi da rade u kaficima. Najvecu štetu imaće deca sa intelektualnim smetnjama.