Kao nastavnici i roditelji imamo veoma važan zajednički cilj. Želimo da deca budu srećna, zadovoljna, uspešna i samostalna. Moramo da dajemo podršku jedni drugima i da obezbedimo dobru, efikasnu i obostranu komunikaciju, od koje će dete imati koristi.
Saradnja sa roditeljima predstavlja važan aspekt procesa učenja. Razredni starešina je prvenstveno organizator različitih oblika saradnje, koji će biti predstavljeni u nastavku. Od njegove spremnosti i odnosa često zavisi kako će sarađivati škola i porodica – roditelji (Malić, 1988, 54-55).
Razredni starešina sarađuje sa roditeljima na dva nivoa, na informativnom i na obrazovnom nivou. Upoznaje roditelje sa detetovim znanjem, napretkom i celokupnim razvojem. Važno je da razredni starešina upozna porodicu, njihova očekivanja, ambicije, uslove i mogućnosti, koji naravno utiču na učenje i razvoj deteta. Nastavnik mora dobro da poznaje svoju ulogu, zadatke i probleme savremene porodice, kao i različite komunikacione kanale preko kojih može da sarađuje sa roditeljima.
Važno je da nastavnik razume da je porodica od suštinskog značaja za svako dete, jer u njemu ostavlja tragove detinjstva za čitav život. Uloga roditelja je danas takođe izuzetno raznolika, zahtevna i odgovorna. Zbog modernog načina života zadatak škole je da roditeljima omogući detaljan uvid u vaspitno-obrazovni program škole i da roditeljima ponudi teme koje razjašnjavaju pogled na određene vaspitne ili obrazovne situacije i probleme (predavanje za roditelje). Roditelji moraju da budu sutvorci, sukreatori, dakle važno je da ih nastavnik uključi. Što više imaju roditelji osećaj da su nemoćni, nesposobni, manje će učiniti na polju obrazovanja ili saradnje sa školom. Roditelje treba pozvati da sarađuju u rešavanju problema, treba ih podržavati u svemu što rade dobro, razvijati kod njih saznanje da nije samo jedan put roditeljstva pravi.
Roditelji će vrlo rado sarađivati u obrazovnim programima, ako budu sigurni da će tamo naučiti kako bolje da pomognu svojoj deci.
Razredni starešina takođe upoznaje roditelje sa mogućnostima saradnje u školi – savet roditelja, savet škole. Ovde imaju mogućnost da učestvuju u oblikovanju školskog prostora, da predlažu razne oblike aktivnosti i da sarađuju sa drugim roditeljima. Svojim predlozima takođe mogu da utiču i na razvoj škole (Kunstelj, 2001, 123-128).
Saradnja razrednog starešine i roditelja
Saradnja sa roditeljima predstavlja veliki deo mog posla. Često sarađujem sa roditeljima kroz različite oblike ili aktivnosti.
Roditeljski sastanci
Roditeljski sastanak, na koji su pozvani svi roditelji, imamo najmanje dva puta godišnje. Na prvom roditeljskom sastanku upoznam ih sa svim novitetima, aktivnostima koje će se odvijati. Upoznam ih sa školskim pravilima, nastavnim planom i programom i pozovem ih na opušteni razgovor. U prvom razredu ih takođe zamolim da popune list o svom detetu sa pitanjima kao što su: šta njihovo dete najviše voli, šta dobro zna, sa čim najviše voli da se igra, šta oni žele i očekuju od škole …Takođe pozovem roditelje na saradnju (predstavljanje zanimanja, poseta farme, čitanje bajke…).
U februaru imamo drugi roditeljski sastanak. Zajedno sa učenicima pripremamo plakate o svemu što smo naučili. Deca pokažu roditeljima šta sve znaju, zapevaju pesmice, zaigraju, a ja im predstavim šta ćemo još naučiti do kraja školske godine.
Otvorena vrata
Skoro svakog meseca imamo otvorena vrata u popodnevnim časovima (između 16 i 18 časova). Roditelji uglavnom dolaze sami, a povremeno na otvorena vrata dođu i sa decom. Svake sedmice imamo jednočasovna otvorena vrata u prepodnevnim satima, gde razmenjujemo informacije o radu i napretku deteta.
Predavanje za roditelje
Jednom godišnje imamo predavanje za roditelje. Na početku školske godine roditelji sami predlažu temu koju bi želeli da slušaju. Mi pronađemo predavača i organizujemo predavanje za sve roditelje i nastavnike.
Saradnja roditelja u nastavi
Na prvom roditeljskom sastanku pozovem roditelje na saradnju. Roditelji često prihvate poziv. Na ovaj način smo već posetili kasarnu i vojne helikoptere, farmu, cvećaru, vatrogasnu stanicu, pravili smo venčiće, pekli hleb, posetili hitnu pomoć …Ta saradnja predstavlja učenicima veliki doprinos školskom radu.
Saradnja putem pismenih poruka (elektronska pošta), telefona
Sa roditeljima puno sarađujem putem poruka. Vodim računa da pišem samo pozitivne činjenice odnosno da ih samo informišem. Ako se pojave problemi, pozovem ih na razgovor. Roditelji se jako obraduju pozitivnim porukama.
Kutak za roditelje
Na ulazu u školu imamo kutak za roditelje. Roditeljima su na raspolaganju klupe na kojima mogu da sačekaju svoju decu. Na jednoj od zidnih tabli čekaju ih članci raznih psihologa, sa vrlo različitim i zanimljivim sadržajem, a na drugoj tabli su izloženi dečiji radovi.
Pešačenje u prirodi
Svake godine organizujemo pešačenje u prirodi na koje pozovemo i roditelje.
Predstave i čajanke
Dva puta godišnje pripremamo predstavu za roditelje u večernjim satima (novogodišnja predstava, predstava na kraju školske godine). Nakon predstave imamo čajanku. Jednom godišnje održava se i kreativna radionica na kojoj dete ručni rad stvara zajedno sa roditeljima.
Zaključak
Posao razrednog starešine je zahtevan. U radu sa roditeljima je važno da je nastavnik sposoban da sluša i saoseća, da potraži u detetu pozitivne stvari i oblasti koje detetu naročito leže, da bude iskren sa roditeljima i da im predoči gde bi njihovo dete moglo još da napreduje, i da zajedno sa roditeljima pronađe rešenja koja će dovesti do većeg znanja i boljeg ponašanja. Profesionalni pristup i dobra sposobnost komunikacije veoma su važni faktori u pristupu roditeljima. Moramo biti svesni da je dobra saradnja između nastavnika i roditelja ključna za napredak i celokupni razvoj deteta. Moj svakogodišnji cilj je da između nas ostvarim poverenje, na kojem mogu tada uspešno da gradim proces učenja.
Izvori i literatura:
MALIĆ, J. Razredni starešina u osnovnoj školi. Ljubljana: Državna založba Slovenije. 1988. Str. 54-55.
KUNSTELJ, A. Zadaci razrednog starešine. V: Razredni starešina: uloga, rad i odgovornost. Ljubljana: Jutro. 2001. Str. 123-128.
Eva Kink Žerjav,
Nastavnik razredne nastave iz Slovenije
Napišite odgovor