Šarčević: Ima dosta neproduktivnih škola koje školuju kadar koji sedi na birou

Mreža škola je još iz vremena komunizma, a nova ne može da bude svima potaman, ali niko nije ugrožen, rekao je ministar prosvete i obrazovanja Mladen Šarčević povodom najavljenog spajanja i gašenja pojedinih obrazovnih ustanova.
Na novoj mreži radila je četiri meseca radna grupa predstavnika grada Beograda i Ministarstva prosvete.
– Postoje neracionalno iskorišćeni kapaciteti, a gledali smo da prazan prostor popunimo. Kada se ovo radi, treba sagledati više faktora, a pre svega bezbednost dece – istakao je Šarčević.
Novom mrežom su, prema rečima ministra, zbrinute i osnovne škole. Od njih se samo „Stari grad“ seli u OŠ „Skadarlija“, da bi se prostor ustupio Sportskoj gimnaziji. Kako on dodaje, od drugih spajanja se odustalo jer bi na taj način đacima put do škole bio duži i manje bezbedan.
Najviše burnih reakcija prethodnih dana izazvala su najavljena spajanja srednjih stručnih škola.
– Ima dosta neproduktivnih srednjih škola koje školuju kadar koji već godinama sedi na birou, imaju mala odeljenja i loše menadžmente i to ne može tako da ostane. Šta će nam toliko mašinskih škola kada su takve fabrike zatvorene, nema “Zmaja”, IMT-a… Svaki put je nekakav pritisak zaustavio ovakvu priču, ali on je u potpunosti iracionalan. Ako je, na primer, „Politehnika“ zaista najbolja, ona će i biti dominatna. S druge strane, Tehničku školu za dizajn kože i Školu za dizajn tekstila spajamo da bismo dobili jednu koja valja, koja će imati dobar menadžment i biti osavremenjena – priča ministar i dodaje da bi se Obrazovnom centru na Novom Beogradu sledeće godine pridružila i Grafička škola.
Šarčević je istakao da je u mnogim školama sada dignuta buka iz straha da li će direktori zadržati svoje pozicije. Prema njegovim rečima, sa fakultetima je najveći problem kome i kako dati prednost, a zasad je obezbeđen prostor samo za Biološki.
– Prilikom izrade mreže vodilo se računa o svim standardima: da li je prometna ulica, da li decu dovoze… U krugu gde je škola „Radivoj Popović“ ima internatska zgrada koja je skroz suvišna. Deca tu dolaze iz drugih krajeva Srbije, a ista takva škola postoji i u starom delu Beograda, „Stefan Dečanski“ – rekao je ministar.
MALI: UŠTEDA 15 MILIONA EVRA
Kroz pretvaranje praznog prostora u školama dobilo se 1.835 mesta za predškolce.
– Ako uzmemo u obzir da je oko 5.000 dece sa prioritetom na listi čekanja, time rešavamo 40 odsto problema. Kako jedan vrtić, koji može da zbrine oko 250 mališana, košta dva-tri miliona evra, moglo bi se reći da smo uštedeli minimum 15 miliona evra – rekao je gradonačelnik Siniša Mali.
Izvor: Blic