Министар просвете Младен Шарчевић каже да је суштина реформи у просвети промена начина преношења знања.
Према његовим речима, само наставници градиво могу учинити занимљивијим и додаје да се бољи резултати на ПИСА тесту очекују 2021. године.
„Не можемо избацити из садржаја ниједан закон физике, ниједну област математике, али могу се учинити занимљивијим тако што ће их наставници другачије предавати“, рекао је Шарчевић за Пинк.
Он је, коментаришући резултате ПИСА теста, који су показали да је трећина ученика у Србији функционално неписмена, рекао да деца уче напамет и репродукују садржај, а да ПИСА захтева повезивање градива, практични рад, заправо пројектну наставу за коју Србија нема обучене наставнике.
„Од ЕУ смо добили новац за обуке наставника, како да промене методологију преношења знања. То је оно што ПИСА тражи“, рекао је министар и додао да се по реформисаном програму кренуло прошле школске године.
Шарчевић је нагласио да се бољи резултати на ПИСА тесту очекују 2021. године, а „очекивано бољи“ 2024. године.
Извор: Танјуг, Пинк
Jedan od starih običaja u Srbiji je zavaranje nevolje menjanjem imena (naziva). Ako se dete razboli od neke smrtonosne bolesti roditelji su ga iznosili na put i molili prvog prolaznika da mu da novo ime. I kad bi smrt došla da uzme dete njega u kući nije bilo – bilo je dete drugog imena po koje smrt nije došla. Ovaj običaj preneo se i na reforme u prosveti. Čim bi neka reforma obolela menjani su nazivi – u vreme Kneževića insistiralo se na aktivnom učenju, potom na učenju po ishodima, a zatim na projektnoj nastavi. Uspešna metoda prenošenja znanja oduvek je bila Sokratova babička metoda – zgodno postavljenim, zanimljivim pitanjima, kod učenika razvijati logičko mišljenje i dovoditi ih do otkrivanja znanja.
Put za bolji uspeh je jednostavan:SMANJITE BROJ u čenika u odeljenjima,ima ih preko 30 u srednjim školama,ali naravno nećete zbog više potrebnog novca,a prosveta je mesto za uštedu i nije neka glasačka mašina.
Šarčević evidentno ima komplekse iz fizike i matematike. Ko zna kakve je ocene imao u osnovnoj i srednjoj skoli ako ih je uopšte završio. On sigurno ne bi prosao na pisa testu. Ne mogu se svi predmeti predavati na isti način. On nije nikakav stručnjak ni zq fiziku ni za matematiku. Nigde ne piše da nauka nužno mara biti zabavna. Ako primenimo njegove metode dobićemo još lošije testove. Treba vratiti sve na stanje pre reformi kada su ucenici imali rezultate u svetskom vrhu a ne tonuti dalje u propast nacije.
Vi ste mislili da je tri dana seminara dovoljno?