Шарчевић о детаљима око ЗАТВАРАЊА ШКОЛА: “Спремни су сви сценарији”

– За сада нема разлога да се затварају школе и факултети и надамо се да ће тако и остати. Међутим, уколико се епидемиолошка ситуација погорша, Министарство просвете има спремљена сва сценарија и у договору са Кризним штабом ћемо прећи на модел наставе који гарантује здравствену безбедност – каже за “Блиц” министар просвете Младен Шарчевић.

Епидемиолошка ситуација у школама и на факултетима је задовољавајућа и под контролом. Министар додаје да, примера ради, међу студентима који су смештени у домовима, а што Министарство може да пропрати, нема ниједног оболелог.

– Надамо се да ће тако и остати на свим нивоима. Контролише се ношење маски, поштовање антиепидемиолошких мера и могу да кажем да су и професори и ђаци за похвалу – каже он.

Ипак, уколико, што епидемиолози најављују, дође до погоршања епидемиолошке ситуације, Шарчевић каже да су припремљени све модели наставе и да је Министарство спремно за сва сценарија.

Не морамо да затварамо све школе, већ одређене регионе

– То значи могућност да не морамо затварати све школе већ у одређеном региону где је ситуација погоршана. За сада је све под контролом и све одлуке ће бити доношене у складу са препорукама стручњака – поручује министар.

Шарчевић наводи примере који говоре колико је придржавање антиепидемиолошких мера значајно.

– Имали смо случај возача за децу са посебним потребама, за кога се утврдило да је позитиван на ковид 19. Сва деца су негативна јер је возач носио маску и придржавао се мера. Дакле, све мере које је прописао Кризни штаб делују и на нама је да их поштујемо како би сачували себе и друге – поручује Шарчевић.

Тиодоровић: 500 дневно и затварамо школе

Јуче и данас епидемиолози су упозорили да улазимо у пик трећег таласа у коме може за око две недеље бити и до 500 заражених. То доводи у питање наставу уживо. Доктор Бранислав Тиодоровић изјавио је да се школе и факултети засад држе.

– Али ако пређемо 500 заражених за дан, што је реално очекивати да ће се десити у наредне две недеље, ако се народ не уозбиљи, настава више неће бити у школама и на факултетима, већ искључиво онлајн – упозорио је епидемиолог члан Кризног штаба.

Осим тога, доктор Предраг Кон каже да “сада улазимо у ситуацију када ће све чешће да се помињу рестриктивне мере, јер се у наредне две недеље заиста може очекивати озбиљно повећање, па и проширење овог вируса не само на територији Београда него и на територији целе Србије”.

Кон: У новембру размишљати о затварању школа

Кон додаје да ако инпорт вируса у школе буде изненадно врло велики, тада настају и озбиљни проблеми везано за оболевање наставника, па ће у једном тренутку у новембру можда бити рационалније размишљати и о привременом прекиду рада школа.

-Оно што нас очекује у природном току, а од спровођења превентивних мера зависи да ли ћемо моћи тај природни ток да успоримо- напомиње Кон.

Министар Шарчевић за “Блиц” каже да је максимум капацитета у погону, али и да је систем спреман да сваког тренутка може да пређе и на онлајн.

– Целог лета смо радили како бисмо били спремни на све. Снимљена је настава унапред. Укључен је РТС, регионалне телевизије, добили смо и од Уницефа још један портал. Имамо и наставу за мањине, дневно већ стављамо преко 200 часова за предмете средњих стручних школа – каже министар И додаје:

“Сви сценарији су разрађени. Све је под контролом, уколико се ситуација буде мењала у договору са Кризним штабом ће се реаговати. Оно што је најбитније је да деца неће бити ускраћена за наставу”.

Тренутно преко 50 одсто старијих основаца и средњошколаца имају наставу уживо свакодневно.

– Међутим, ако одлука буде да се пређе на онлајн сада имамо и додатне алате за наставу и могу слободно да кажем да је у Србији систем подигнут на виши ниво и од много богатијих држава. Радне листе наставника су већ прилагођене и за услове наставе уживо и онлајна – каже министар.

Извор: Блиц