Šarčević otkriva da će jedan od predmeta biti usklađen sa vremenom u kom živim

Podjednak izbor – nastava u učionicama ili onlajn, odgovaranje isključivo u školi, skraćeni ali konstruktivniji časovi zbog smena razreda međutim, i novine jer će uz fizičko ići i zdravstveno vaspitanje. Ovo su osnove nastupajuće školske godine u koju ulazimo u vreme pandemije.


Tim ministarstva prosvete izradio je detaljna stručna upustva kako će se odvijati nastava u školama, a koji će sutra biti na Kriznom štabu. Plan i program nastave izrađeni su i ne samo na osnovu iskustva prosvetnog sistema od proglašenja epidemije, već su sprovedena istraživanja i rađene analize prostornog kapaciteta naših škola, broja đaka ali i iskustva evropskih država.

Prema saznanjima “Blica”, plan i program sadrže nekoliko delova sa detaljnim pojašnjenjima i upustvima direktorima i prosvetnim radnicima. Upustva su počev od onih generalnih poput modela nastave – u klupama ili onlajn, kada i u koje vreme kao i koji razredi idu u školu odnosno termini onlajn nastave, preko načina vođenja časova, ocenjivanja i higijenskih mera koje moraju da se sprovode.

Kako saznajemo, u planu i programu Ministarstva urađen je i model celodnevne nastave i dnevnog boravka. U opsežnom programu, slučaju nije prepušten ni obrazovno-vaspitni rad za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju, kao ni organizacija ishrane učenika. Ministarstvo je izradilo i upustvo za direktore, nastavnike i odeljenjskog starešinu.

Kako saznajemo, na sutrašnjem Kriznom štabu Institut “Batut” će predstaviti zdravstvene odnosno antiepidemiloške mere, kojih će svaka škola morati da se pridržava – koliko puta dnevno i kada će se vršiti dezinfekcija prostorija škole, obavezno pranje ruku…

Ono što je izvesno u skladu sa antiepidemiološkim merama, u jednoj prostoriji moći će da bude do 15 đaka i tako će se deliti veća odeljenja. Učenici od prvog do četvrtog razreda imaće do četiri časa dnevno, a oni stariji od petog do osmog i po pet časova. Jedan čas trajaće do 35 minuta, a pauze između smena i različitih grupa će biti oko 20 minuta kako bi se škola dezinfikovala.

Mlađi razredi će ići u prepodnevnu smenu, a potom i boravak ukoliko je potreban.

Ministar Mladen Šarčević nije želeo da otkriva detalje nastave i satnice dok se sve ne usaglasi sa Kriznim štabom. Međutim, za “Blic” najavljuje neke od novina.

– Nastava će biti i u učionicama i onlajn i to pravo izbora će biti dato roditeljima i deci. Dogovoriće sa direktorom, odnosno nastavnicima. Međutim, odgovaraće se isključivo u školi i predviđeni su posebni termini, učionice, odnosno prostori za to – kaže ministar.

On dodaje da će težište programa biti na mlađim razredima i to iz nekoliko razloga.

– Oni ulaze u novi period života, za koji moramo omogućiti da im bude lep. Međutim, i da od starta upoznaju školu, nastavu i otuda je posebna pažnja na deci od prvog do četvrtog razreda. Drugi razlog je što između ostalog ne mogu ni sami da ostaju kući – ističe ministar.

Šarčević otkriva da će i jedan od predmeta biti usklađen sa vremenom u kom živimo.

– Kako mnogi delovi nastave i ne samo zbog blizine kontakta, ali i same prirode predmeta na fizičkom vaspitanju neće biti mogući, taj nastavni čas će biti upotpunjen zdravstvenim delom koji će mladima koristiti u vreme epidemije, ali i generalno – poručuje ministar.

Ukoliko dođe do promena kada je reč o epidemiji menjaće se i model nastave. Kako kaže ministar Šarčević pozitivna epidemiološka slika ka kojoj se Srbija kreće, i pobeda nad virusom, vratiće i škole u tokove na koje smo navikli.

– Svi to očekujemo, ali smo spremili sve za bilo koju situaciju. Model koji ćemo primenjivati osim cilja da đaci uče i nauče, primarno ima očuvanje zdravlja dece, roditelja i ukućana. Tim ministarstva je napravio model, a na svima nama u prosveti je da i sada pokažemo prednost u odnosu na susede, kao što smo to učinili krajem prošle godine tokom onlajn nastave – poručuje ministar Šarčević.

Izvor: Blic