Mali kućni bazeni mogu biti leglo mikroorganizama koji mogu da izazovu razne infekcije kod dece. Pročitajte savete epidemiologa kako da bazen bude bezbedno mesto za zabavu.
Mali kućni bazeni su postali skoro obavezan dekor na terasi ili dvorištu u letnjem periodu, pogotovo kada je reč o porodicama sa decom. Naročito su popularni manji montažni pokretni bazeni, u kojima se deca rashlađuju i zabavljaju. Međutim, mali kućni bazeni mogu da predstavljaju veliku opasnost po zdravlje naše dece, s obzirom da njih često prati skromna oprema za prečišćavanje vode.
O čemu treba voditi računa kada su u pitanju kućni bazeni?
1. Prilikom kupovine i postavljanja bazena treba proučiti uputstvo proizvođača o načinu upotrebe opreme za održavanje bazena i parametrima koje treba pratiti i obezbeđivati njihove optimalne vrednosti. Kvalitet vode u bazenu zavisi od kvaliteta pumpe za prečišćavanje, prateće opreme (merač pH vrednosti, usisivač za nečistoće) i korišćenja preporučenih hemijskih sredstava (za dezinfekciju, protiv razvoja algi). Pritom treba održavati pH vrednost vode u granicama između 7,2 do 7,6 – pri kojima je korišćenje dezinfekcionih sredstava najefikasnije.
2. Što je bazen manji, to je potrebno češće menjanje vode. Prilikom svake zamene vode, obavezno treba oprati bazen.
3. Ograničite broj kupača u malom bazenu.
4. Pre ulaska u bazen, obavezno je tuširanje za sve kupače, uključujući i decu (naročito ako su prethodno imala veliku nuždu).
5. Izbegavajte skakanja, prskanja, guranja pod vodu…
6. Naučite decu da ne gledaju pod vodom, i da ne gutaju vodu iz bazena.
7. Ne dozvoljavajte deci da obavljaju nuždu u bazenu, uvek treba da koriste toalet.
8. Ne puštajte u bazen osobe sa gnojnim promenama na koži.
9. Nikada ne ostavljajte decu bez nadzora, bez obzira koliko je bazen plitak.
Tekst: dr Ljiljana Jovanović, specijalista epidemiologije
Izvor: Yumama
Napišite odgovor