Škole koje treba da pređu na elektronsko vođenje dokumentacije imaju tri mogućnosti

Škole koje žele da uvedu elektronski dnevnik moći će od 1. septembra da se prijave Ministarstvu prosvete, koje će organizovati obuke nastavnika za njegovo korišćenje. To, međutim, ne znači da će u svim školama od jeseni ovaj dnevnik početi i da se koristi, jer to pre svega zavisi od tehničke opremljenosti obrazovnih ustanova, kaže za Danas Bojan Radić, rukovodilac projekta “E prosveta” u Ministarstvu prosvete.
On ističe da Ministarstvo nikoga neće terati da uvede e-dnevnik, ali da će nastavnici sami uvideti prednosti u lakšem, bržem i kvalitetnijem vođenju elektronske dokumentacije. Radić kaže da se u ovom trenutku e-dnevnik u nekom obliku vodi u trećini obrazovnih ustanova u Srbiji i da je Ministarstvo pozitivno iznenađeno zbog velikog interesovanja nastavnika. On najavljuje da će od jeseni uvid u e-dnevnik (u školama koje su ga već uvele) imati roditelji i učenici, pošto će Ministarstvo u međuvremenu ispraviti nedostatke na koje je ukazao poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka od ličnosti. Kako je Danas pisao, prosvetne vlasti su planirale da naloge za pristup e-dnevniku podele roditeljima i učenicima početkom ove godine, ali se s tim kasni jer je poverenik pokrenuo postupak nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Radić kaže da primedbe poverenika nisu “strašne, ni komplikovane”.
A škole koje tek treba da pređu na elektronsko vođenje dokumentacije imaju tri mogućnosti: da vode samo e-dnevnik, da imaju duplu evidenciju, odnosno i papirnu i elektronsku, ili da vode papirni dnevnik, a samo delove dokumentacije elektronski. Za koju varijantu će se opredeliti zavisi od opremljenosti škole IKT opremom, rekao je Radić i napomenuo da krajnji cilj nije vođenje pedagoške dokumentacije elektronski već da se omogući da nastavnici koriste digitalne sadržaje u nastavi.
Na naš komentar da su nastavnici u nekim školama nezadovoljni jer moraju da vode duplu evidenciju, iako je Ministarstvo više puta reklo da to nije potrebno, Radić kaže da razume bojazan nekih direktora škola, ali da je dosadašnji pilot projekat pokazao da nema nikakvih prepreka da se vodi samo e-dnevnik. On je pozvao lokalne samouprave i kompanije da pomognu školama da nabave računarsku opremu, jer Ministarstvo u ovom trenutku nema dovoljno novca da je obezbedi svim obrazovnim ustanovama.
Izvor: Danas