Сколиоза и кифлоза: Зашто 95% деце има проблем са кичмом и како Schrot метода то решава?

“Мама, данас нам је у школи била докторка да нас прегледа. Сви морамо да идемо код другог доктора за кичму и стопала, само Петар не мора.” – рекла ми је, одмах с врата, пре неколико недеља ћерка која иде у трећи разред основне школе.

Исто је у Вајбер групи потврдила и учитељица – неко има равна стопала, неко криву кичму, тек сва деца у одељењу од 28 ученика морају код физијатра. Осим Петра који је доста нижи од осталих. Добили су и упуте из дома здравља који важе месец дана.

Не, немогуће. Па моја деца немају у соби компјутер, немају своје телефоне, немамо ниједну конзолу у кући! Први таблет добили су тек пре месец дана и то могу да користе до сат времена дневно! Цело лето проводе на селу, она је годинама тренирала пливање, па балет, сад иде на одбојку. Како је могуће да ОНА има криву кичму?! Ма то је нека грешка.

Пријатељица која је лекар и чије дете има исти проблем рекла ми је да су се они определили за Schrot методу и да је побољшање врло очигледно, у кратком року, под условом да се томе заиста и посветите. Никада раније нисам чула за Schrot (Шрот).

Препорука нас је одвела у Scolio team на Новом Београду. Тамо нас је сачекала Јелена Гамбирожа, виши струковни физиотерапеут с вишегодишњим искуством у раду с децом која имају различите врсте деформитета. Питали смо је шта је узрок ескалације проблема са кичменим стубом код деце и како Schrot метода функционише.

– Не можемо порицати да савремен начин живота и те како игра важну улогу. Али сведоци смо и тога да деца која не проводе сате пред рачунаром такође долазе са озбиљним деформитетима. С нама вежба и девојчица од 10 година која је озбиљан пливач, такмичар, тренира пет пута недељно, а опет ће морати да носи мидер. – казала је Јелена и додала да је скоро свако дете данас има сколиозу или кифлозу, а свако друго и равна стопала.

Када је реч о Schrot-у, Јелена каже да овај метод исправљања деформитета кичме потиче из Немачке, а развила га је Катарина Шрот.

“То је, без сумње, један од најуспешнијих начина корекције деформитета кичменог стуба код деце и одраслих.” – истиче Јелена, оснивач Scolio Team-a

А шта је, заправо Schrot метод?

Овај метод посматра тело као целину, а деформитет кичменог стуба кроз све три равни и као такав га третира. Акценат је на правилном позиционирању тела, такозваном максимално коригованом положају где се нарочито обраћа пажња на положај карлице која је уједно основ добре постуре.

Jelena Gambiroža, Scolio Team

“Затим се коригује нагиб кичменог стуба, ротација ребарне грбе чиме се коригује и ротација кичмених пршљенова. У сам третман су укључене технике тзв. тродимензионалног дисања чиме се успешно контролише покретање грудног коша, а самим тим и положај кичменог стуба. На овај начин се одржава корекција и врши постепена промена постуралне шеме у мозгу. Успоставља се нешто што можемо назвати свесна позиција.” – објашњава наша саговорница.

За сколиозу, која је један од најчешћих, али и најтежих деформитета кичменог стуба код деце, Јелена каже да је то тродимензионални деформитет приликом ког долази до бочног кривљења кичменог стуба, ротације пршљенова и ротације ребара услед чега настаје гибус-ребарна грба.

“Сама сколиоза јавља се у периоду интензивног раста, углавном годину дана пре и годину дана након прве менструације код девојчица, односно годину дана пре и после мутирања код дечака. Тада се деца брзо развијају, нагло расту и промене на телу су најизраженије.” – истиче Јелена Гамбирожа.

Када је реч о кифлози, она се укратко дефинише као погрбљеност, односно савијеност торакалног дела кичменог стуба. И овде је критичан период сама фаза интензивног раста.

Како изгледа вежбање по Schrot-у?

Вежбе су индивидуалне и прилагођавају се конкретном типу кривине коју дете има. Када дођете на први преглед, ви ћете можда бити уверени да ваше дете нема неки нарочит проблем и да ће евентуално добити препоруку да се бави спортом. Макар сам ја тако мислила. Јер дете у том узрасту не изгледа нарочито криво. Међутим, када вам неко ко се тим послом бави покаже у шта треба да гледате, онда диспропорције кукова и лопатица постану јасне а ви се питате како је могуће да то нисте приметили.

“Визуелна контрола у позиционирање је врло важна па су огледала једна од битних алатки у самом третману. Свесна укљученост детета, подршка родитеља и тимски рад су кључ успеха.
Вежбе се спроводе у свим положајима – седећи, стојећи, лежећи на боку, а примена еластичних трака, терапијских лопти, палица и јастучића помажу бољој корекцији постуре при извођењу вежби.” – каже наша саговорница, додајући да је правилан однос терапеута и детета јако важан.

“Дете заједно са терапеутом пролази и кроз обуку које положаје треба избегавати у свакодневним активностима, како не би дошло до погоршања деформитета.” – објаснила је Јелена.

Оно што треба да знате, ради добробити свог детета, јесте да Schrot мора постати брига целе породице у периоду док дете исправља деформитет. И мама и тата морају подсећати дете на правилне начине седења, па чак и на то којом ногом се пење степеницама, а како силази. И, што је најважније, не чекати да деформитет постане очигледан, јер ће онда бити потребно много више вежбања и труда да дете исправи свој положај.

Наше вежбе почињу, па очекујте још нових корисних текстова и искустава на ову тему.