Школски психолог Биљана Михаиловић: Ако дете нема подршку у породици, шта може наставник и школа?

На почетку ове школске године све школе добиле су смернице на тему развоја позитивних вредности и врлина код ђака, а предвиђено се и да се на ову тему организују различите активности. Иако се школе и у свом уобичајеном раду с децом свакодневно баве васпитном улогом, и на том пољу, они који желе да напредују, увек траже нова и креативна решења.

Због тога није необично то што је вебинару Креативног центра на тему “Животне вредности и школа” који је водила психолог Биљана Михаиловић, присуствовало више од 1000 наставника.

За оне који нису, постоји и снимак овог врло корисног предавања, овде:

А са Биљаном, која у ОШ “Јован Ристић” у Београду као школски психолог ради већ дуги низ година, разговарамо управо о овом сету наставних активности и о материјалима и приручницима који наставницима могу помоћи у обављању свог васпитног задатка.

О каквим препорукама министарства је реч и који је њихов циљ?

Главни циљ смерница је развој позитивних људских вредности код ученика, унапређивање односа заснованих на међусобном поштовању, сарадњи и солидарности уз уважавање различитости. С тим циљем се у школама организују различите активности. Једна од новина је осмишљавање нових слободних наставних активности за ученике старијих разреда – „Вредности и врлине као животни компас“. Ово није обавезан предмет за све ученике, већ активност коју бирају као једну од понуђених. Ради се о програму који потенцира значај животних вредности, људских врлина, социјалних вештина и чињење добрих дела. Деца ће тако, на активан начин, имати прилику да унапреде емоционални и социјални развој. Развиће вештине и вредности потребне за живот без конфликата и насиља.

У свом раду, одговорни наставници се труде да врлине и животне вредности усаде својим ђацима. Са смерницама или без њих. Шта је, најчешће, камен спотицања на том путу?

За развој деце је неопходна сарадња родитеља и школе. Гледано из угла вредности, највећи проблем настаје онда када се вредности, тачније приоритет вредности родитеља и наставника, разликује у великој мери. Тада нема квалитетне сарадње, заједнички постављених циљева и активности и може изостати драгоцена могућност обостране подршке деци.

Како ће им приручник Животне вредности помоћи у раду с децом и како је приручник конципиран?

Приручник „Животне вредности“ у издању Креативног центра намењен је васпитачима, учитељима и свима онима који раде с децом, а који су забринути због пораста насиља у свету, опште кризе вредности и одсуства поштовања међу људима. Он нуди активности које подстичу развој самопоуздања, критичког мишљења, емоционалне интелигенције и креативног изражавања – што је неопходни скуп вештина које ће оспособити дете да позитивно одговори на сталне промене у друштву и његове различитости.

У приручнику је обрађено једанаест кључних вредности: мир, поштовање, љубав, одговорност, срећа, толеранција, сарадња, поштење, скромност, једноставност и јединство. Дате су детаљно разрађене радионице које су тако осмишљене да својим активностима подстичу вишеструки развој деце, користећи њихова знања и вештине. Посебна вредност је велики број примера који се могу користити као подстицај за одређену тему, као и песме и приче о којима се може разговарати. Иако је намењен млађем узрасту, уз мања прилагођавања може се користити и за децу старијег узраста.

У приручнику се налазе конкретни примери и решења за конкретне ситуације. Али, највећи изазов наставницима представљају она деца која имају јак карактер, као и она која немају здраву породичну средину. Како њима усадити здраве вредности?

У развоју детета, гледано споља, увек имамо оне факторе који отежавају и оне факторе који олакшавају решавање неких ситуација. Ако ситуацију сагледавамо изнутра, из позиције личности детета, имамо јаче и слабије стране. Међутим, нема безнадежних ситуација када су у питању деца, јер њихов раст и развој још тече. Некада је тешко, али је могуће. Ако се потрудимо да пронађемо и ослонимо се на заштитне факторе и на јаке стране личности, увек можемо подстаћи развој у правцу добробити детета. Рецимо, ако дете нема подршку у породици и са животним ситуацијама се носи на агресиван начин, можемо му понудити подршку вршњака укључивањем у активности које њега самог интересују и где су вршњаци са пожељним обрасцима понашања – наравно, уз стално праћење и подстицање од стране одраслих којима дете верује.

Biljana Mihailović, Foto: Privatna arhiva

Који још приручници и издања која могу помоћи наставницима у стварању квалитетног односа са ученицима и добре атмосфере у разреду?

„Креативни центaр“ има велики број издања која могу оснажити наставнике новим идејама који се тичу и самих садржаја и начина како радити са ученицима. Свакако су ту „Животне вредности“ Дајане Тилман и Дајане Хсу, „Школа и животне вештине адолесцената“ Славице Чарапић, „Како стварати пријатну атмосферу за учење“ Неце Јовић и Драгана Кувељића, „Добра мисао за сваки дан“ Памеле Еспеланд и Елизабет Вердок, „Књига питања за децу“ грегорија Стока, „Кланови, лажњаци и остали безвезњаци“ Тревора Ромена, „Дружење, изласци и забављање“ Алекс Џ. Паркер, незаобилазни „Конфликти и шта са њима“ Дијане Плут и Љиљане Маринковић, дела Невене Ловринчевић, посебно „Ефикасни приступи проблемским ситуацијама у школи“ и др.