Почећу у духу гешталта. Шта, сада и овде, радим? Пишем. Како се осећам? Тужна сам и љута. О чему размишљам? О улози нас, психолога, у просвети.
Радим посао психолога у основној школи са близу 800 ученика, готово 27 година. Последњих неколико година, оно што сматрам циљем свог рада – превенцију проблема ученика, помоћ у решавању криза кроз које пролазе, подршку развоју личности ученика, психолошку едукацију наставника и родитеља, допринос позитивној клими у школи – остаје на маргинама, остављајући незадовољство и терет незавршеног посла.
Одржите састанак, направите записник, потпишите, обавезно заведите… Направите план, предајте извештај – у дигиталној форми пошаљите, а треба и да се одштампа… Рок је сутра (или данас, или је већ прошао, хитно је)… Мора да „прође“ кроз Савет родитеља, Ученички парламент, Школски одбор… Од ове године имамо још један тим… Мора да постоји и посебан план… Мора да се напише план заштите… Извештај о појачаном васпитном раду… Евалуације… Праћење друштвено-корисног рада… Акциони план… семинари, вебинари, стручна упутства – најчешће, по ко зна који пут поновљено оно што већ знамо и радимо, евентуално терминима који ваљда треба да створе илузију нових сазнања и промена. Са састанка на састанак, од тима до тима…
Као и педагог, тако и учитељи, наставници. Ужурбани, намрштени, нервозни, уморни… они који у учионицу треба да уђу са осмехом и да се потпуно посвете деци. Деца расту између наших планирања и извештавања; деца, међу којима су и она која се једино ту, у школи, друже и уче. Говоримо о значају заједништва и осећању припадности, а рад у школи исцепкан је на безброј тимова који нису донели ништа боље.
Разговара се о васпитној улози школе, истицању вредности и врлина, како би се деца „одмакла“ од сталног разговора о насиљу. Саветују нама, а ми саветујемо родитељима, наставницима и ученицима да се вратимо непосредној и отвореној комуникацији, да градимо добре међуљудске односе, да покушамо да заједно превазиђемо проблеме који су настали или су се појачали дистанцом и интензивним коришћењем мобилних телефона током пандемије.
С друге стране (а у ствари, са исте стране – оне „изнад“) од нас се очекује да, уз све наметнуте и само делом поменуте административне послове, приступамо и платформи „Чувам те“ и трошимо силно време и енергију на пријаве и документовање случајева насиља. Родитељи се подстичу да пријављују насиље преко платформе. Зашто би долазили у школу и разговарали?
Осмишљен је, од стране психолога, леп програм за ученике „Вредности и врлине као животни компас“. Можда би – чак и у окружењу у којем су деца изложена (нарочито преко медија) насиљу свих врста и сталној причи о насиљу, песмама чији текстови на најексплицитнији начин величају криминал, наркоманију, алкохолизам и нарочито новац као врхунску вредност – овај програм био користан. Али, он није намењен свима, већ само онима који се определе баш за ову слободну наставну активност. Слутим да ће, с обзиром на то да је тек сада понуђен ученицима (који су се раније већ определили за активности које их интересују), тај број бити мали и да ће то бити ученици који су већ усмерени на поштовање и чување вредности и врлина. Изгледа да је било важно да се ученици анкетирају, да се то „одради“.
Толико о томе да се нешто у просвети од ове школске године променило. Није (бар не на боље). Учитељи и наставници који воле свој посао желе да их пусте да тај посао раде. Ученици куцају на моја врата и на врата педагога. Тужно је што се извињавају јер нас „прекидају у послу“ и када смо саме, пред рачунаром и окружене папирима. НАШ ПОСАО ЈЕ, ДЕЦО, ДА РАЗГОВАРАМО СА ВАМА… То помислимо, закажемо разговор, али често нешто друго, а не они, постане прво. А за то време, проблеми се компликују, гомилају и понекад резултирају насиљем које се, наводно, сви трудимо да спречимо.
Посветити време ученицима – саслушати, разумети, помоћи или бар утешити… Или посветити време „спровођењу стратешких одлука Министарства у установи“, како пише у једној одредби ЗОСОВ-а… Слепим слушањем сваког налога, а многи су беспотребни и бесмислени, сами доприносимо урушавању просвете, а и сопственог менталног здравља. Немамо времена за формалности и бесмислице и нема нас довољно.
Док ово пишем, неким нашим ученицима, њиховим родитељима и наставницима треба савет, охрабрење и помоћ психолога. Сада и овде.
Ако просветне власти заиста желе боље стање у школама, ако деци не желе кобајаги, већ стварно да помогну, нека растерете и мотивишу ученике и њихове наставнике.
Видим уморне и раздражљиве основце који морају на седми час неког изборног предмета или слободне наставне активности (за коју су, иако се помиње слобода и избор, морали да се определе, понекад уз „усмеравање“ шта би било најбоље изабрати, јер неким наставницима недостају часови до пуног фонда); нервозне и безвољне наставнике којима је наметнуто да још нешто предају и да раде у више школа; планове шта урадити на часовима одељењског старешине који остају на папиру, јер за ове часове у седмом и осмом разреду нема места у распореду часова.
Шта урадити?
Смањење броја часова на дневном нивоу донело би бољу концентрацију и већу мотивацију ученика и наставника, а и више заједничког времена за децу и родитеље. Час одељењске заједнице, који је из неког разлога постао час одељењског старешине (откад је старешина важнији од заједнице?), био би у распореду часова, а по програму „Вредности и врлине као животни компас“ на овим часовима могли би да раде сви ученици старијих разреда. Проблем мањег фонда часова наставника био би решен смањењем броја ученика у одељењима на оптималних 20 до 25, а рад у оваквим одељењима свакако би утицао на смањење дисциплинских и других проблема.
Када је у питању рад психолога у школи, подржавам предлог (о којем је пре пар година било речи) да више не будемо стручни сарадници-психолози, већ школски саветници. Сматрам да је то ближе нашој улози и да нам статус сарадника у установи само одмаже. Друга ствар коју треба урадити јесте запошљавање више психолога, посебно у основним школама. Оне су обавезне, њима су обухваћена сва деца, читаве генерације. Ту су бројни проблеми са којима се ученици суочавају, али ту је и шанса да се превенцијом и благовременим интервенцијама уради нешто за очување и унапређивање њиховог менталног здравља.
Аутор: Катарина Илић Гомилановић, Стручни сарадник – психолог, ОШ “Бата Булић” Петровац на Млави
Текст објављен у Психолошким новинама, Листу Друштва психолога Србије
Svaka čast! Deca su mi odrasla ali to je ono što je nedostajalo. Borite se i dalje💪
Najstariji unuk mi ide u 6.razred. Kada dođe iz škole ,oko 20h, gladan, umoran i žedan ne zna šta ce pre- da li da jede ili da se priprema za pismeni iz srpskog koji ce imati sutra. Nastavnica im je rekla da ce imati teme iz lektire. Pošto sam ja zaduzena u porodici za doručak, ručak , odvođenje mlađih unučica u školu, a i za srpski jezik, odmah krećemo u obnavljanje gradiva. Dete mi , između zalogaja odgovara na pitanja o Stricu Lijanu i Nikolici sa prikolicom, o Milošu Obiliću. Iz kupatila, mi priča stihove. Majka mu radi projekat iz biologije- eko sistemi. Za materijal je dala silne pare. Mlađa deca bi da pomognu, ali skupa je to igracka. Molimo Boga da nastavnica ne zadrzi eko sistem da bi nam na regalu stajao za ove mlađe. Ko je pisao decake Pavlove ulice- već mi svi odgovaraju u glas! Deda je uspeo uz pomoć gugla i lupe da ucrta sve reke, jezera, planine,planinske vence, mora i velike gradove Evrope oko 3 h ujutru, mama eko sistem zavrsi oko 5 , skuva kafu tati koji kreće na posao. Ja vodim mlađe u 8, kad i mama naspavana trči na posao. I tako kreće još jedan radni dan. Spremamo se za petnaestominutne testove, koji mogu da budu u istom danu kad i pismeni… Veče, oko 20h svi čekamo ocene. Mama-5, ali rad ostao u školi(11000din). Deda-5, kako i ne bi kad je radio u geodetsom zavodu! Ja- čekam ocenu. Tema je bila“ ONOMATOPEJA MOG ŽIVOTA“Kad mi rekao temu zaćutali smo svi. U sebi sam rekla MÙUUUUU…
Svaka čast!
Pismeni zadaci se planiraju mnogo ranije nego jedan dan.Nastavnici unose u ednevnik na početku školske godine termine za pismene zadatke a i na sajtu škole.
Slazem se sa svim navedenim,i da ne ostane samo na prici.Da li ministarka prosvete ima uvid u ove probleme i predloge za konkretna resenja?
znači,živim preko puta škole,od deset učitelja dvoje se bave decom,a ostali vreme napolju,koje treba da posvete deci,zajedničkoj igri,i učenju tog istog zajedništva,provode ispijajući kafe,i olakšavajući sistem i posao koji su sami birali,jedino mišljenje koje ja imam da njima tako odgovara…imajući problem sa detetom,dobila sam odgovor da oni nisu odgovorni za moje dete…itekako jesu,isto kao što sam i ja,dok sam sa detetom
Niau prosvetni radnici roboti da sa njima upravlja uprava skole.Ko kaze da prosvetni radnici treba nasmejani da ulaze u ucionicy.Da bi se smejao treba da imas razlog u suprotnom si budala.U ucionici treba ozbiljno da se radi deca vide li psmeh prave haos.Zato se trazi od prosvetara sa se smeju
na silu.Razloga za osmeh nema,plate prosvetara su ispod proseka,nemaju resena stambens pitanja i.t.d.Svima su povecali koeficijent samo nisu prosvetnim radnicima.Danas je disciplina na niskom nivou u skolama i nasilje cveta.Zahvaljujuci pedagozima i psiholozima koji mlate praznu slamu i ne rade nista.Treba ih udaljiti iz skola i zaposliti defektologe i psihojatre jer sve je vise ucenika sa psihickim problemima.
Veljo, vi imate ozbiljan problem sa psiholozima i pedagozima. Da vi potražite stručnu pomoć, baš onih koje navodite da su školama potrebni, psihijatara. Bilo bi to na vašu korist i korist ljudi koji vas okružuju.
pedagozi i psiholozi krivi za nasilje u školi?! a ne bahati i nevaspitani roditelji kojine umeju da vaspitaju svoje dete a očekuju da psiholog prevaspita 500 dece?! koja glupost!
Odlično opisana atmosfera u školi, uloga u ovom slučaju psihologa, a isto je i sa pedagogom. Forma je važna da se ispuni, a suština ,jedna velika praznina u kojoj se sve teže snalazimo, mi, prosvjetni radnici.
Bravo draga kolegice za ovakav tekst.
Predivan tekst. Ove promene naša država može da „priušti“, tako su logične i neophodne, toliko se kasni sa njima! Ne mogu da verujem da za sve ove godine ne postoji ministar prosvete/vlast koji ovo ne primećuje??
Slažem se u potpunosti sa Vama. na žalost, nisam optimista i ne verujem da će se bilo koji predlog iz teksta i sprovesti u delo. Živimo u sistemu kome je cilj samouništenje. Majka sam srednjoškolca i proživljavam sve o čemu ste pisali.
Министарство просвете покрива све од предшколских до високошколских установа. мора да има способне сараднике за сваку област. Мора да постоји континуитет и дугорочно планирање. Код нас свака промена министра значи промену помоћника начелника чак и секретарице. Сваки мандат се креће из почетка и на старе долазе нове грешке. Администрација се увећава.Ако не сваки професор онда сигурно сваки разредни старешина би требао да има административног радника и правника у сваком моменту на располагању.
In media res! Svaka čast! Hvala Vam na preciznom definisanju problema, ali i predlozima za rešenja. Nažalost, sve to mi znamo, ali, očigledno, nema volje ni pameti za delovanje.
Veliki kolegijalni pozdrav!
Текст одлично описује стање у школама као и нашу реалност. Нажалост ,истина је да школа није спремна на КЛИК генерацују, као ни њихови родитељи МИЛЕНИЈАЛЦИ.
Мислите ли да један БУМЕР може да разуме све то и ради о глави ученицима и њиховим наставницима?
Promene država može da priušti, ali je problem u tome što državu to ne zanima. Sad, kada bi cela Srbija u junu mesecu stala, od vrtića do univerziteta, kada bi ocene bile nezaključene, deca neupisana, rokovi neodržani, verovatno bi ljudi koji rade u školstvu imali i manje grupe, i veće plate, i razlog da uđu nasmejani u učionicu, bez nervnog sloma da li će i sledeće godine imati fond, ili će ostati bez posla. Takođe, ukinuti potpuno sadističku praksu da svaki dan raspusta (do potpisivanja godišnjih odmora)dolaze da se potpisuju, a onda idu kući. Uzmite u obzir seoske škole u kojima rade nastavnici koji dolaze iz gradova. Drugo, tih famoznih osam sati se nadoknađuje stručnim usavršavanjem, dodatnim i dopunskim časovima, sekcijama. I, naravno, poštovati mišljenje kolektiva. Skoro je bio reizbor direktora u jednoj školi. Pored aktuelnog, postojao je još jedan kandidat koji je izglasan s dve trećine glasova. Direktora koga škola nije želela vratio je školski odbor. Dakle, potpuna obustava cele zemlje u junu. Vojvođanima je uspelo s mnogo manje buke. Pa i nekim školama ovde. Zašto ne bi svima?
Колико год да некима звучило болесно и нехумано расна медицина је једини спас за све нас .
Strucne sluzbe su nam sve samo ne strucne. U ucionice ne ulaze niposto, sebe shvataju kao dragu Savetu. Prebacuju jedni drugima obaveze, psiholog pedagogu, pedagog psihologu, biraju decu s kojom hoce da rade i onu s kojom nece, na kraju godine ne izjasnjavaju se ni o cemu, savest im nalaze. Kao da predmetni profesori nisu savesno izveli ocene. Uvek protiv profesionalnog s privatnim u prvom planu. I takvi stizu da provode sate po coskovima, piju kafice po zavucenim bibliotekama, prenose abrove caskajuci i puseci s tetkicama i domarima. Uvek uz skute direktora i pomocnika. Jos nismo culi zaokruzen izvestaj za skolsku godinu, bilo koju: ko su nam upisana deca, ko su nam naknadno upisana deca, ko su nam deca s problemom i kakav nam je plan. Pa na prvoj klasifikaciji izvestaj o tome. Pa presek, ko je uspesno prevazisao problem, ko ulazi u sistem, pa novi izvestaj i presek stanja, i tako do kraja god. Da li iko od kolega profesora ima ovakvu pp sluzbu? Ili ima ove sto istaknu mere za poboljsanje na tabli i posao zavrsen.
Velja je u pravu. Ovakvi nam ne trebaju.
Davno sam vec rekao da je resenje za nastavnike koji nemaju dovoljan fond casova, upravo smanjenje broja ucenika po razredu. Bilo bi bolje i ucenicima i nastavnicima jer bi imali dovoljan fond casova. Umesto 5 razreda po 31,32 ucenika, imali bismo 6 razreda po 26 ucenika.