Slagalice i trotineti i zašto su potrebni svakom detetu

Poklanjamo slagalice! Čitajte tekst pažljivo!

A da vam deca zbog karantina nisu malo nemirna kod kuće? Naravno. Ali proći će i ovo čudo.

A šta ćete onda kad pukne leto?

Što bi rekao jedan dečko na Fejsu: “Joj, kad nas puste…”

Mojoj deci ne nedostaje toliko park koliko im nedostaju trotineti. Obožavaju ih. Kupili smo ih vrlo rano. Imali su nešto više od 2 godine kad su ih provozali. Trotinet je odlična stvar. Sa njim se razvija krupna motorika. Stiče se bolja koordinacija i osećaj za prostor.

Prema australijskom Ministarstvu zdravlja deca od 1 do 5 godina treba da budu fizički aktivna bar 3 sata dnevno. Da, 3. I to svaki dan. I da ne provedu u neaktivnosti više od sat vremena u kontinuitetu. Eto zašto nam trenutno odskaču o plafon.

Verovali ili ne, trotinet utiče i na dečje emocionalno stanje – zadovoljnija su, imaju više samopouzdanja, bolje sarađuju, vežbaju timski duh i razvijaju prijateljstva.

Takođe, jačaju mišiće, održavanje ravnoteže, bolje spavaju i imaju zdravu telesnu težinu. Uz sve to, dobar trotinet ne mora da bude previše skup. Na ovom linku potražite neke vrlo zgodne, među njima ima i sklopivih, sa nosivošću i do 65 kilograma i cenom ispod 4.000 dinara: https://www.aksa.rs/proizvodi?search=troty.

Ali šta dok ne prođe još ovih nekoliko nedelja?

Malo kreativnosti unutra. Table za crtanje sa papirima. Mi smo se toliko nacrtali do sad, da smo čak i od rolne toalet papira napravili globus sa kontinentima. Ovu tablu mogu da koriste i bebe od 18 meseci. Uz nju dobijate blok, boje i držač za papir. Pa dajte tom svom Pikasu priliku da se ostvari u izolaciji.

A možete da sklapate i slagalice. One poboljšavaju memoriju, jer jačaju postojeće i stvaraju nove veze između nervnih ćelija.

Pospešuju i veštine rešavanja problema. Sposobnost za kreativno rešavanje zadataka i kritičko mišljenje se veoma cene u zdravim firmama. U zdravim. Slagalice teraju dete da pristupi problemu sa više različitih strana, jer mora da pokušava mnogo puta i napravi isto toliko grešaka kako bi našlo rešenje. Dete mora stalno da iznalazi bolja rešenja.

Puzle takođe pospešuju i vizuelno-prostorno razmišljanje. Dete treba da sagleda različite delove i zaključi koji tačno deo nedostaje u celini. Zanimanja gde se ova veština naročito traži su arhitekte, inženjeri, hemičari, umetnici i hirurzi.

Slagalice pobošljavaju raspoloženje i smanjuju stres, jer detetu daju poseban fokus na sam proces sastavljanja. A svaki put kada dete uspešno sastavi slagalicu, njegov mozak luči dopamin, hormon dobrog raspoloženja.

Puzle jačaju pažnju na detalje, jer da bi dete pronašlo adekvatni deo, njegove oči treba da razaznaju razlike u boji i obliku između delova. A samo je jedan pravi.

Ako se sastavljaju u paru, slagalice takođe jačaju i saradnju. Deca razmenjuju delove i zajednički popunjavaju sliku. Dakle, slagalice su mnogo više od šarenog kartona.

A mogu da budu zabavne čak i deci školskog uzrasta. Ako ste raspoloženi za jedan poklon, Aksa poklanja po jednu ovu slagalicu za prvih sedam osoba koje ostave komentar na ovaj tekst, baš na ovoj stranici gde ste sada (ne na Fejzbuk objavi). U tekstu komentara treba da stoji tačan odgovor na pitanje – kolika je nosivost Troty sklopivog trotineta? U formi za popunjavanje komentara obavezno napišite svoju tačnu imejl adresu, ime i prezime. Slagalice će vam poslati Aksin tim čim se vrate u kancelarije, jer i oni trenutno rade i slažu slagalice od kuće.

Napomena: Nagradna igra je završena, imena dobitnika potražite na našoj FB strani.

Maria Milojković

(PR)