Društvo direktora škola Srbije predložiće Ministarstvu prosvete da se izmene nastavni planovi i programi za gimnazije, jer smanjenje broja časova bez smanjenja obima gradiva nije dobro, pišu Večernje novosti.
Predsednik Upravnog odbora Društva Ivan Ružičić rekao je da je broj časova iz likovnog, muzičkog, stranog jezika, fizike, hemije, filozofije smanjen za četvrtinu, a da je nastavni program ostao isti.
Kako je objasnio, za fond od dva časa sedmično, što je 74 časa godišnje, svaki učenik ima 18,5 časova manje, odnosno ukupno 55,5 časova da savlada gradivo predviđeno za 74 časa.
„Sa ovakvim ‘reformama’ možemo samo očekivati veoma loše rezultate na državnoj maturi“, kazao je Ružičić.
Prema njegovim rečima, učenici u proseku imaju 6,6 časova dnevno, tako da je u takvim uslovima nemoguće organizovati čas odeljenskog starešine, dodatnu ili dopunsku nastavu, sekcije, pripreme za opštu maturu.
Izvor: Novosti/FoNet
Rad u školi-plan i program,broj časova,ocenjivanje i dr.kreiraju oni koji ne rade u školi, nameću pravila koja nemaju veze sa životom,ne pitaju nastavnike koji su u direktnom nastavnom procesu.Nemaju sluha za sugestije i promene,direktori škola su po tom pitanju takođe inertni,ovo je jedan iskorak,da li će čuti prosvetna birokratija.
A kako su opremljeni kabineti?