Снежана Марковић: Ништа конкретно нам нису замерили, једини проблем је што смо били брзи и ефикасни

Државна секретарка Татјана Матић жали што је Национални просветни савет одбацио предлог Министарства просвете да информатика буде обавезан предмет од 5. до 8. разреда основне школе.
markПредседник Националног просветног савета Александар Липковски изјавио је раније да Савет није прихватио предлог да Информатика и раучунарство од наредне школске године буду обавезан предмет од петог до осмог разреда основне школе, али да су прихваћене промене наставног програма тог предмета.
Помоћница министра просвете Снежана Марковић изјавила је данас да је неоправдан страх и опрезност Националног просветног савета који није усвојио да информатика од септембра постане обавезни предмет. “На седници је провејавао неоправдани страх да школе неће бити способне да спроведу све ово и најчешће спомињана реч била је ‘зашто овако брзо'”, рекла је Марковићева.
Она је појаснила да су неки чланови НПС на јучерашњој седници сматрали да школе нису довољно опремљене, да наставници додатно треба да се обуче. Наставници су, како каже, објаснили члановима савета да кабинети већ постоје и да је могућа организација наставе.
“Често нам се замера да ствари мењамо споро. Сада смо јавним позивом ангажовали десеторо људи који су радили даноноћно онлајн. Направили су нов модел израде наставних програма”, прецизирала је Марковић. Како каже људи су неповерљиви како су тако брзо успели нешто да ураде, а ниједном реченицом није им ништа замерено.
Школе у Србији су пре четири године опремљене информатичким кабинетима, а Министарство трговине и телекомуникација ће ове године обезбедити сигуран интернет за све школе.
Министарство трговине, туризма и телекомуникација Србије подржавало је иницијативу Министарства просвете, науке и технолошког развоја Србије, која је имала и подршку пословног ИКТ сектора, за увођење Информатике и рачунарства у обавезни наставни програм, а учествовало је у раду Радне групе за дефинисање предлога измена наставних планова и програма из области технике, технологије и информатике у основним и средњим школама. “Надамо се да ће унапређење програма у правцу савремених технолошких промена, водити и до увођења обавезне информатике у школама у Србији у што краћем року, како би реформа образовања и напори које Влада Србије улаже у процес осавремењивања како наставе тако и школских објеката дали пуни резултат”, рекла је Матић
Извор: РТС/021