Nekadašnji direktor beogradske Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović je rekao, govoreći o prilikama u prosveti, da se pokazalo da ocene uopšte nisu u srazmeri sa znanjem, navodeći da je tako bilo i pre korone, sada još više.
„Devalvacija ocena je dugotrajan proces, a ni tu naša zemlja nije izuzetak. Slično je i u drugim državama“, rekao je u intervjuu za NIN nekadašnji direktor gimnazije, čiji učenici osvajaju brojne nagrade na takmičenjima u svetu.
On je naveo da se sada pojavljuju ekstremni predlozi koji idu čak i do ukidanja, delimičnog ili potpunog, sistema ocenjivanja koje poznajemo, naglasivši da ne misli da su radikalna rešenja dobra.
„Ovakve ocene kod nas postoje otkad i škole, od vremena Miloša Obrenovića, ne treba to na brzinu da se menja. Ali malo više strogosti ne bi bilo na odmet. Setimo se, na primer, da je nekada dvojka bila neprelazna ocena, da je bilo mnogo više popravnih ispita i ponavljanja razreda“, rekao je Ognjanović.
Možda bi, naveo je, moglo da se pokuša sa praksom koja postoji u mnogim zemljama – da se jednom ili nekoliko puta godišnje u svim školama organizuju eksterna testiranja na nivou cele Srbije i da ona u većoj meri utiču na ocenu.
„To ne samo da bi doprinelo pravednosti u ocenjivanju i ujednačavanju kriterijuma, već bi iz osnova promenilo odnos nastavnik-učenik. Priznajem da je ovo skupo i komplikovano za organizaciju. Ali, ako može u Engleskoj, Švedskoj, Finskoj, može i kod nas“, objasnio je Ognjanović.
Izvor: Beta
Setite se naprimer i da je bilo mnogo manje gradiva i predmete.
Setite se da su deca vikendom bili sa svojom porodicom a sad ceo vikend provedu radeći domaći i učeći gradivo. Setite se da posle svake nove lekcije sledi sledeći čas vezanje, a sad samo lekcija, lekcija…..Pap pismeni…….
Deca su preopterećena gradivom i školom. Nemaju dovoljno vremena da budu opustena ni za dane vikenda.
Sramota na šta se svelo školstvo.
Ne znam kada ste se Vi školovali ali i devedesetih se imalo 7 časova redovne nastave svaki dan (u OŠ po 6). Čitale se lektire od po nekoliko hiljada strana (Vreme smrti, Zločin i kazna…) danas vam se deca smeju kad ih pitate kad su poslednji put pročitali neko delo. Udžbenici iz istorije recimo bili romani u malom, danas izgledaju kao slikovnice. I da ne nabrajam: nije gradivo obimnije, naprotiv, nego je nekada škola u nedostatku putovanja, telefona, izlazaka, treninga bila apsolutni prioritet, a danas je velikom procentu dece to nužno zlo.
Ljudi iz Engleske su u šoku koliko naša deca imaju gradiva.
O čemu pričate?
Ostavite decu na miru, samo im treba još stresa u vidu tzv. eksternog testiranja! Uzroke treba rešavati, a ne zamazivati situaciju!!!
Mislim da je covek u pravu. Ne slazem se sa prethodnim komentarima da su deca preopterecena gradivom, iz odredjenog predmeta. Smanjiti broj predmeta, da. Uveli su sve i svasta: SNA y osnovnim skolama, sto je custo gubljenje vremena i paznje, paketi u gimnazijama i stalno skretanja od sustine.
Ti predmeti su: Verska nastava, Građansko vaspitanje i Slobodne nastavne aktivnosti koji se ocenjuju sa ISTIČE SE.