Шта изазива аутизам? Загађење ваздуха има значајну улогу, кажу нова истраживања

Foto: Canva

Студија недавно објављена у часопису Brain Medicine пронашла је везу између загађења ваздуха и ризика од развоја поремећаја из спектра аутизма. Открића показују да излагање хемикалијама које се могу наћи у издувним гасовима аутомобила може утицати на развој мозга у критичним периодима током пренаталног доба.

Како излагање загађењу утиче на развој мозга

Професор Haitham Amal, један од аутора студије, казао је да различите врсте неуролошких поремећаја, укључујући и оне из спектра аутизма могу да се повежу са загађењима присутним у ваздуху. „Оно што се испоставило као кључно је период током којег је дошло до излагања штетним хемикалијама, а пренатално доба ту игра велику улогу“, казао је он. Иначе, пре ове студије, научници су чак пронашли везу и између аутизма и излагања родитеља загађивачима пре самог зачећа.

Аутизам: Комплексно стање на које утичу бројни фактори

Зa узроке аутизма верује се да су врло сложени. Премда генетика има важну улогу (за чак 80% случајева се верује да су наследни, према истраживању UCLA) нова студија показала је значај фактора окружења у развоју поремећаја. Према истраживачима, загађивачи могу проћи кроз плаценту и ометати развој мозга фетуса, али и утицати на хормоналне промене и хемијске процесе у организму.

Улога фактора окружења

Др Andy Shih, један од директора удружења Аутизам говори (Autism Speaks) каже да сва досадашња истраживања показују да је аутизам резултат више фактора, укључујући окружење и генетику.

Студија је показала да излагање загађивачима из аутомобила, нитроген диоксиду, PM2.5 и PM10 честицама током трудноће и у првој години живота може да се повеже са аутизмом

PM2.5 и PM10 су ситне честице у ваздуху, врло често присутне у гасовима аутомобила. Оне могу ући у плућа и крвоток и потенцијално утицати на развој мозга.

И шта можемо да урадимо?

Ови подаци сасвим сигурно звуче застрашујуће, нарочито младим родитељима и онима који планирају потомство, а живе у градовима у Србији попут Београда, Ваљева, Шапца, познатим по врло високим нивоима загађења. Једино што, као родитељи и грађани можемо да урадимо, јесте да ширимо свест о значају очувања чистог ваздуха, да чинимо мале промене у својим навикама и томе учимо људе око себе.

Такође, притисак на оне који доносе одлуке и надлежни су да контролишу велике загађиваче, да то раде одговорно и савесно.