Šta izaziva autizam? Zagađenje vazduha ima značajnu ulogu, kažu nova istraživanja

Foto: Canva

Studija nedavno objavljena u časopisu Brain Medicine pronašla je vezu između zagađenja vazduha i rizika od razvoja poremećaja iz spektra autizma. Otkrića pokazuju da izlaganje hemikalijama koje se mogu naći u izduvnim gasovima automobila može uticati na razvoj mozga u kritičnim periodima tokom prenatalnog doba.

Kako izlaganje zagađenju utiče na razvoj mozga

Profesor Haitham Amal, jedan od autora studije, kazao je da različite vrste neuroloških poremećaja, uključujući i one iz spektra autizma mogu da se povežu sa zagađenjima prisutnim u vazduhu. „Ono što se ispostavilo kao ključno je period tokom kojeg je došlo do izlaganja štetnim hemikalijama, a prenatalno doba tu igra veliku ulogu“, kazao je on. Inače, pre ove studije, naučnici su čak pronašli vezu i između autizma i izlaganja roditelja zagađivačima pre samog začeća.

Autizam: Kompleksno stanje na koje utiču brojni faktori

Za uzroke autizma veruje se da su vrlo složeni. Premda genetika ima važnu ulogu (za čak 80% slučajeva se veruje da su nasledni, prema istraživanju UCLA) nova studija pokazala je značaj faktora okruženja u razvoju poremećaja. Prema istraživačima, zagađivači mogu proći kroz placentu i ometati razvoj mozga fetusa, ali i uticati na hormonalne promene i hemijske procese u organizmu.

Uloga faktora okruženja

Dr Andy Shih, jedan od direktora udruženja Autizam govori (Autism Speaks) kaže da sva dosadašnja istraživanja pokazuju da je autizam rezultat više faktora, uključujući okruženje i genetiku.

Studija je pokazala da izlaganje zagađivačima iz automobila, nitrogen dioksidu, PM2.5 i PM10 česticama tokom trudnoće i u prvoj godini života može da se poveže sa autizmom

PM2.5 i PM10 su sitne čestice u vazduhu, vrlo često prisutne u gasovima automobila. One mogu ući u pluća i krvotok i potencijalno uticati na razvoj mozga.

I šta možemo da uradimo?

Ovi podaci sasvim sigurno zvuče zastrašujuće, naročito mladim roditeljima i onima koji planiraju potomstvo, a žive u gradovima u Srbiji poput Beograda, Valjeva, Šapca, poznatim po vrlo visokim nivoima zagađenja. Jedino što, kao roditelji i građani možemo da uradimo, jeste da širimo svest o značaju očuvanja čistog vazduha, da činimo male promene u svojim navikama i tome učimo ljude oko sebe.

Takođe, pritisak na one koji donose odluke i nadležni su da kontrolišu velike zagađivače, da to rade odgovorno i savesno.