Када деца направе неко уметничко дело – нпр. нацртају нешто или направе фигуру од пластелина – родитељи имају два типична одговора. Са једне стране, родитељи претерано одушевљено узвикују: „Прелепо! Па ти си изванредан уметник! Хајде да окачимо ово на зид!“ А са друге стране, ту су родитељи који бледо гледају и питају: „Шта је то?“
Стручњаци кажу да ниједна од ове две реакције није корисна за младе уметнике. Деца којој се претерано удељују похвале постају нервозна и под стресом су да одрже тај високи ниво похвала, па онда испробавају само ствари које ће им сигурно донети успех, тзв. „сигурице“. А ако стално питате дете шта је то, форсирате га да прихвати идеју да уметност мора бити нешто конкретно. Родитељи Џексона Полока, америчког сликара, сигурно га нису запиткивали: „А где је ту сунце, а где су облаци? А трава?“
Уместо наведеног, када причате о дететовом уметничком делу, фокусирајте се на сам процес стварања, а не на завршни продукт. Оно што треба да урадите је да им дате повратну информацију о њиховом истраживању себе – а да не будете ни превише критични, али и да их не гурате превише у том правцу – остављајући им простора да и они нешто кажу у разговору. Оно што они сами мисле о свом делу је много битније од онога што Ви или ја мислимо.
Професори уметности нам дају неколико примера започињања разговора:
- Покушајте да причате о појединачним деловима онога што је дете направило. „Које боје си све користио овде?“ Затим их нагласите: „Погледај ту црвену. А тек ову плаву, блиставу! Има ли овде неких округлих предмета на слици? Или квадрата, троуглова?“
- Приметите како су напорно (пажљиво, ентузијастично, дуго) радили на свом делу.
- „Какво име би дао овом свом делу?“ Називи могу дати сасвим нову димензију њиховом уметничком делу. Такође, овим питањем подстичете дете да размисли о главној идеји или концепту дела.
- Охрабрите дете да Вам исприча причу о настајању тог дела како бисте подстакли развој креативности.
- Питајте дете шта се њему свиђа у ономе што је направило. Овакав разовор проширује вокабулар и продубљује конверзацију.
Приредила: Александра Ивковић
Напишите одговор