Шта се мења новим Правилником о оцењивању: процедура у случају да родитељи нису задовољни радом наставника, број писаних провера недељно, обавезе одељењског старешине

Нови Правилник о оцењивању у основним школама који је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић потписала прошле недеље доноси неколико новина. Промене се односе на оцењивање владања, поступање у случају одсуствовања са наставе, број писмених провера у једној недељи, као и на поступање школе у случају да половина родитеља изнесе примедбу на рад наставника или стручног сарадника.

 

Шта тачно доноси нови Правилник о оцењивању?
Рад наставника

У случају да родитељи више од половине ученика из истог одељења сматрају да одређени наставник наставу и друге облике образовно-васпитног рада, вредновање, праћење, проверавање и оцењивање ученика не спроводи у складу са законом и овим правилником, имају право да се тим поводом школи обрате дописом, а онда школа поступа по тачно одређеној процедури.

Одељењски старешина, по добијању дописа, обавештава наставника на којег се примедбе односе, надлежно стручно веће и директора. Стручно веће врши увид у допис родитеља, прибавља изјашњење наставника на чији рад је уложена примедба и испитује наводе, те даје мишљење које доставља директору.

Директор, затим, заједно са стручним сарадником и секретаром разматра мишљење стручног већа и доноси одлуку о прихватању, односно одбијању примедаба родитеља, коју онда доставља подносиоцу и обавештава наставника на ког се примедбе односе, надлежно стручно веће и одељенског старешину.

Ако је примедба била основана директор, стручни сарадник и секретар израђују план појачаног инструктивно-педагошког увида у рад наставника, тако што планирају посету и предлажу мере за отклањање неправилности и унапређивање рада наставника на чији рад су родитељи уложили примедбу, имајући у виду најбољи интерес ученика.

На крају, ако родитељи који су подносиоци дописа нису задовољни одлуком директора, могу се, од тренутка ступања Правилника на снагу, обратити надлежној школској управи, у року од седам радних дана од добијања одлуке, ради предузимања активности из надлежности школске управе.

Изостанци ученика

У новом Правилнику дефинише се и обавеза школе према ученицима који су са наставе били оправдано одсутни од 11 до 15 радник дана у континуитету. Школа је за њих “дужна да направи план оцењивања и да о њему обавести ученика и родитеља, односно законског заступника, имајући увиду најбољи интерес ученика”.

Иницијални тестови и писане провере

Годинама уназад се на почетку сваке године организују иницијални тестови како би наставници стекли увид у то колико је и какво знање ученика стечено у претходној школској години. Ти тестови нису били за оцену (осим ако се ученик изузетно покаже), али наставници нису имали обавезу ни да их најаве. Нови Правилник то мења. Иницијалне тестове наставници ће морати да најаве три радна дана пре планираног одржавања и они се не убрајају се планирани број писмених провера.

Када је реч о редовним писаним проверама, ту је такође дошло до једне врло важне промене која се, вероватно, неће допасти ученицима. До сада је, према Правилнику, сваки ученик могао да има највише две провере у току једне недеље, а једну проверу у дану. Нови Правилник предвиђа да распоредом може да се планира највише једна писмена провера у дану (као и до сада), али “поред једног писменог задатка који је прописан програмом наставе и учења за основно образовање и васпитање за поједине предмете, могу да се планирају још две писмене провере у наставној недељи.”

Дакле, један тест више недељно.

Обавезе одељењског старешине

“Одељењски старешина је обавезан да благовремено, а најмање четири пута у току школске године, на примерен начин обавештава родитеље о постигнућима ученика, напредовању, мотивацији за учење и напредовање, владању и другим питањима од значаја за образовање и васпитање.

Обавезан део обавештења родитељу, у делу владања, је обавештење о редовности похађања наставе, као и изречене васпитне и васпитно-дисциплинске мере.” – предвиђа нови Правилник.

Даље, ако родитељ не долази на родитељске и индивидуалне састанке, одељењски старешина је дужан да га благовремено, званично, у писменој форми обавести о успеху и оценама, евентуалним тешкоћама и изостанцима ученика и последицама изостајања ученика и позове га на индивидуални разговор.

“Ако се родитељ у року од 15 дана од дана добијања позива не одазове на позив, школа ће о томе обавестити надлежни центар за социјални рад и затражити његово поступање.” – стоји у новом Правилнику.