U situaciji sve izvesnije „borbe sa vetrenjačama“, grupa od 15-20 stručnjaka u obrazovanju – univerzitetskih profesora, nastavnika iz osnovnih i srednjih škola i zaposlenih u lokalnim samoupravama, shvatila je da nešto mora da se promeni, naročito nakon velikih majskih tragedija koje su Srbiju zadesile prošle godine, piše NIN.
Stručnjaci su proveli više od godinu dana analizirajući stanje u domaćem obrazovnom sistemu sa ciljem pronalaženja rešenja i preporuka koje bi iz toga sledile. Tako je došlo do dokumentovanja širokog spektra problema, u rasponu od predškolskog pa sve do visokog obrazovanja, nakon čega je grupa predložila obiman skup mera za njihovo regulisanje u tekstu „Kako do kvalitetnog obrazovanja i vaspitanja za našu decu“. Kroz 30 iznetih tačaka, obuhvaćeno je pitanje kvaliteta nastave, rada nastavnika, nastavnog programa, upravljanja, kao i finansiranja.
Nekoliko meseci kasnije, grupa je sa svojim predlozima izašla pred javnost.
Docent na Fakultetu pedagoških nauka Univerziteta u Kragujevcu Nenad Stevanović ističe da na rezultate učenika i njihov napredak najveći uticaj ima upravo nastavnik.
– Ako želite da promenite obrazovni sistem, da bude bolji, da li ga merili kroz postignuća učenika, kroz neke kvantitativne parametre ili merili koliko su ti učenici zadovoljni onim što su naučili, kako su se razvili, kakav im je kvalitet života i šta postižu kasnije u tome – ako probate to da merite, doći ćete do podataka da najveći uticaj na te rezultate i boljitak ima nastavnik, u smislu njegovog rada, njegove ličnosti, njegovog odnosa u obrazovanju i učenika u celom obrazovnom procesu – rekao je Stevanović.
I mada to nije novost i svakako jeste nešto na čemu se sve češće insistira, on naglašava da su prosvetari saglasni da je neophodno da počnu da vrše veći pritisak na javnost.
– Mi sada vršimo pritisak na sve koji mogu da učine nešto. Nastavnici moraju da napreduju tokom cele karijere, moraju imati veće učešće u procesu odlučivanja i u obrazovnim politikama i na lokalnom, i širem nivou, moraju biti primer budućim nastavnicama – smatra Stevanović.
Prema rečima redovne profesorke na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu Vere Spasenović, unapređenje odnosa učenika i nastavnika može doprineti promenama na mnogim obrazovnim poljima.
Ona ističe da je u radnoj sredini neophodno da se nastavnici osete kompetentno, da samostalno donose odluke, kao i da budu cenjeni i uvaženi za ono što rade, što će direktno uticati i na njihovu motivaciju.
– Potrebno je da se u školama neguje inicijativnost, samostalnost, kreativnost nastavnika i da se to uvaži. Potrebno je da se nastavnicima u većoj meri omogući da samostalno donose odluke o onome šta i kako će raditi u svojoj nastavnoj praksi. Njima je autonomija formalno data i oni je imaju, ali je problem što su naši programi nastave i učenja i dalje preopširni, preobimni. Obuhvataju čitav niz nastavnih oblasti, tema i sadržaja, gradivo se brzo prelazi. Zato ne ostaje puno vremena za organizovanje časova koji bi bili inovativni, koji bi podsticali kreativnost, gde bi se diskutovalo, istraživalo i kritički promišljalo – kaže Spasenović.
Iz toga proističe jedan od predloga, koji podrazumeva da se programi nastave i učenja, ali i ishodi i standardi postignuća „revidiraju i po dubini i po širini“.
– Takođe predlažemo da se ukine opšti uspeh izražen u kategorijama odličan – vrlo dobar – dobar, nego da ostane prosečna ocena. Ona je nešto sa čime se učenik upisuje i u srednje i na visoko obrazovanje. Predlažemo da se i zaključna ocena ne zaokružuje na više ili niže nego da ostane isto kao da je to prosek – navodi ona i naglašava da je važno negovati kulturu saradnje pre nego kulturu takmičenja.
Pored toga, Spasenović kao neke od daljih predloga grupe prosvetara ističe i da se broj učenika limitira na 25 po odeljenju, jer bi se na taj način lakše odgovorilo na potrebe svih đaka, ali i da se izvrši jača kontrola nad lokalnim samoupravama koje su zakonski obavezne da učestvuju u finansiranju rada škola, kad je materijalno-tehničko održavanje u pitanju, investiciono i tekuće, i kada je reč o stručnom usavršavanju nastavnika.
Spisak 30 ključnih obrazovnih politika za unapređivanje obrazovanja
1. Ciljevi obrazovanja i vaspitanja
1. Prilikom formulisanja ciljeva obrazovanja i vaspitanja oslanjati se na Evropski okvir ključnih kompetencija za celoživotno učenje, odnosno kod učenika razvijati: kompetenciju pismenosti; matematičku, naučnu, tehnološku i inženjersku kompetenciju; digitalnu kompetenciju; kompetenciju učenja kako se uči; kompetenciju za brigu o sebi; interpersonalnu kompetenciju; građansku kompetenciju; kompetenciju za preduzetništvo; i kompetenciju kulturološke osvešćenosti i izražavanja.
2. Kvalitetno učenje i nastava
2. Suštinski promeniti način na koji se izvodi nastava: sve učenike prevashodno misaono angažovati; birati i koristiti gradivo na smislene načine tako da ga učenici razumeju i primenjuju; povezivati ono što se uči sa realnim životom; stavljati učenike u nastavne situacije u kojima iskazuju mišljenje, daju doprinos i donose odluke; stvarati saradničku i podržavajuću atmosferu; i preduzimati aktivnosti koje kod učenika razvijaju empatiju i podižu osećanje uključenosti, uvaženosti i dobrih odnosa.
3A. Nastavnici
3. Razviti raznovrsne podskupove standarda kompetencija za nastavnike (npr., „nastavnik-početnik”, „nastavnik-mentor”), kao osnov za vrednovanje i pružanje podrške za unapređivanje njihovog rada, za profesionalno napredovanje i za rast zarada.
4. Akreditacijom osigurati da kroz inicijalno obrazovanje nastavnici dostižu najmanje početnički podskup standarda kompetencija, odnosno razvijaju psihološke, pedagoške, didaktičke i metodičke kompetencije.
5. Učiniti procedure za zapošljavanje nastavnika transparentnim i pravednim (bez diskriminacije novih nastavnika i nastavnika sa ugovorom na određeno vreme u odnosu na tehnološke viškove), a odluke o kandidatima i njihovoj prednosti obrazložiti spram postavljenih stručnih kriterijuma.
6. Značajno podići zaradu nastavnika vezivanjem početne plate koeficijentom za prosečnu ili minimalnu zaradu u republici; uvećati maksimalnu moguću zaradu u odnosu na početnu zaradu sa sadašnjih 16% na 50% (pri čemu rast zarada treba više da zavisi od radnog učinka, profesionalnog zvanja i obaveza u školi nego od radnog staža); omogućiti dostizanje maksimalne moguće zarade nakon 25–30 godina rada, umesto sadašnjih 40.
7. Smanjiti obim pedagoške i druge dokumentacije i opterećenje nastavnika, stručnih saradnika i direktora administrativnim poslovima.
3B. Programi nastave i učenja
8. Revidirati Standarde postignuća, programe nastave i učenja i udžbenike tako da se značajno smanji obim i detaljnost ishoda i nastavnih sadržaja.
4. Školska sredina
9. Podstaći škole da obogate ponudu vannastavnih, vanškolskih i slobodnih nastavnih aktivnosti, kako bi se dodatno razvijala interesovanja učenika (npr., foto-klub, muzički bend, čitalački klub, filmska sekcija, inženjerska sekcija, trkački klub, ekološki klub itd.).
10. Razvijati demokratičnost škola pozivanjem učenika da iznose mišljenje i predloge o školskim aktivnostima, uključivanjem roditelja u planiranje i realizaciju vaspitnih ciljeva škole i davanjem autonomije i poverenja nastavnicima da donose mnogobrojne pedagoške i upravljačke odluke u školi.
11. Povećati broj stručnih saradnika i prosvetnih savetnika i optimizovati i inovirati njihove profesionalne dužnosti.
12. Sagledati potrebe svih škola u zemlji, prema dogovorenim kriterijumima, i ciljano usmeravati sredstva kako bi sve škole dostigle zadovoljavajući nivo opremljenosti i infrastrukture.
13 Redukovati maksimalan broj učenika po odeljenju na 25.
5A. Upravljanje
14. U svakoj jedinici lokalne samouprave (JLS) doneti i implementirati akt o mreži predškolskih ustanova i akt o mreži osnovnih škola.
15. Zakonom propisati sistem kontrole i kaznene mere za JLS za nedovoljno finansiranje zakonom definisanih nadležnosti (tekuće i investiciono održavanje, materijalni troškovi, troškovi nastave, stručno usavršavanje nastavnika, bezbednost i dr.).
16. Zakonski jasno definisati da rukovodeći kadrovi u svim ustanovama koje se bave obrazovanjem i vaspitanjem moraju da imaju adekvatne kompetencije, adekvatno formalno obrazovanje i dugogodišnje uspešno radno iskustvo u obrazovanju, bez mogućnosti za proizvoljna tumačenja i zloupotrebu ovih kriterijuma.
17. Osnažiti zaposlene u obrazovanju da se izbore sa pritiscima, zaštititi ih i uputiti u procedure prijave mobinga, zloupotrebe pozicije moći, korupcije u ustanovi i podržati ih u rešavanju srodnih problema.
18. Unaprediti pravednost u obrazovanju: adekvatnim raspoređivanjem različitih učenika u odeljenja i škole, povećanjem fleksibilnosti ulazaka u različite tipove srednjeg i visokog obrazovanja, minimizovanjem finansijskih prepreka za učenje i studiranje, uspostavljanjem programa rane intervencije za decu i učenike iz posebno osetljivih grupa i sprečavanjem ranog napuštanja obrazovanja.
5B. Osiguranje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja
19. Revidirati način vrednovanja i ocenjivanja postignuća učenika i ukinuti opšti uspeh kao merilo postignuća.
20. Uvesti formalno regularno vrednovanje rada nastavnika na pravednim kriterijumima, kako bi se prevashodno pružila aktivna podrška za unapređenje kompetencija, ali i nagradio pozitivan učinak ili preduzele mere u slučaju da izostaje očekivani učinak nastavnika.
21. Uvesti opsežan sistem podrške školama koje ostvaruju niske rezultate, a škole koje rade kvalitetno ohrabriti na deljenje inovativnih praksi i saradnju sa drugima, učešće u projektima i sl.
5C. Finansiranje
22. Hitno i drastično povećati budžetska izdvajanja za obrazovanje, kako bi se obezbedio kvalitetan rad škola i povratio ugled i poverenje u obrazovni sistem – sa sadašnja 3,3% BDP-a na 4–6% BDP-a,prema preporukama Ujedinjenih nacija.
6. Društveni kontekst
23. Iskoreniti korupciju u društvu, ojačati institucije, uspostaviti nezavisno i pravedno pravosuđe i eliminisati sve vrste nasilja, kako bi se umanjio uticaj negativnog društvenog okruženja na obrazovni sistem.
Predškolsko vaspitanje i obrazovanje
24. Učiniti da predškolsko vaspitanje i obrazovanje bude besplatno, sa garantovanim mestom za svako dete i uz pružanje ranih mera podrške deci kojoj je to potrebno.
25. Unaprediti kvalitet predškolskog vaspitanja i obrazovanja: usklađivanjem školske spreme, načina finansiranja i visine zarade vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama sa nastavnicima i stručnim saradnicima u osnovnim i srednjim školama, kao i pružanjem podrške za implementaciju novog programa, izgradnjom novih vrtića, prenamenom postojećih prostora i boljom kontrolom opremljenosti i infrastrukture predškolskih ustanova.
Srednje obrazovanje i vaspitanje
26. Povećati broj gimnazija nauštrb broja srednjih stručnih škola i podići kvalitet nastave već opisanim merama: reformom standarda postignuća i programa nastave i učenja, unapređivanjem inicijalnog obrazovanja nastavnika, povećanjem atraktivnosti nastavničkog poziva i uvođenjem sistema vrednovanja i podsticaja za rad nastavnika i škola.
27. Umesto usko specijalizovanih smerova u srednjem stručnom obrazovanju uvesti manji broj smerova šire orijentacije, bolje povezati srednje stručno obrazovanje sa privredom i tržištem rada, ali izbeći nedostatke dualnog obrazovanja.
Visoko obrazovanje
28. Učiniti studiranje pristupačnijim, posebno za samofinansirajuće studente (besplatno studiranje za sve ili značajno smanjenje školarina, povećanje kapaciteta studentskih domova kako bi mogli da primaju i samofinansirajuće studente, povlašćene cene u menzama za sve studente i omogućavanje svima da konkurišu za stipendije i kredite).
29. Reformisati i osavremeniti studijske programe: redukovanjem broja i detaljnosti predmeta, usmeravanjem nastave ka razvoju kompetencija studenata, usaglašavanju programa sa realnim potrebama društva, zajednice i tržišta, kao i unapređivanjem nastavničkih kompetencija predavača u visokoškolskoj nastavi.
30. Generisati finansijske poluge u visokom obrazovanju koje će unaprediti kvalitet i efikasnost studija, usmeriti visokoškolske ustanove ka tržištu rada i razvoju demokratskog društva, i uspostaviti pravednu i adekvatnu raspodelu novca ustanovama i zaposlenima.
Izvor: NIN/Obrazovne politike
za pocetak radite sa decom u školi a ne samo da saljete domaće da roditelji rade sa njima!
Za početak, rečenica se započinje velikim slovom. Dalje, shvatite da roditelji i nastavnici moraju da sarađuju, jer bi trebalo da imaju isti cilj – obrazovanje dece i stvaranje nezavisne i sposobne odrasle osobe. Vaspitajte svoju decu, pošto mnoga deca ne umeju da se ponašaju u javnosti, kada izađu iz vidokruga roditelja. Uvažavajte nastavika i njegovu stručnost i posvećenost umesto da ga napadnete kada vaše dete zakmeči kako je teško, kako nešto ne razume, a na času ne sluša ništa, nema svesku, olovku, knjigu, ali uvek ima koka kolu na stolu, žvake, cigarete i psihoaktivne supstance u svom posedu.
ne treba ih ni ocenjivati samo neka poslusaju godinu i dodju po uverenje da su prosli a u stvari neka i ne moraju da dolaze u skolu sta ce im taj stres neka ostanu kuci i nek mame i tate rade sa njima
Nastavnice, roditelji ninsu kadrovi, nema i ne mote biti podele odgovornosti, pokazali ste u startu da ne postujete roditelje, ispravljate im prav greske, nego knjigu u sake i usavrsavajte se… Prof mg. Stanković, obr. profil. Roditelji ne primaju platu,20 roditečja ne moze da pokapira sta ste i kako dali za domaci, muzičko???nedeljama deca uce da sviraju frulu…. Note na fruli?
Za početak realno ocenjivati. A ne da nastavnici leče svoje frustracije nad učenicima i umanjuju znanje koje poseduju. Meni je učiteljica dala 4 iz fizičkog uz obrazloženje da nemam stomačić da hvatam loptu. A problem je bio što sam se plašila da uhvatim istu kad baci neko sa jakom rukom tokom igre „Između 4 vatre, kako mi ne bi razvalio vilicu ili slično. Jer su neke devojčice bile daleko krupnije i snaznije. Pa je majci koja je bila punačka rekla da bih pored nje mogla da se ugojim. Ja sam barem umela da preskocim kozlic za razliku od nje, smo saznali od kucnog prijatelja a njenog skolskog druga. I da ne nabrajam tek stvari iz srednje skole.
Bravo za nastavnika!!!
Bravo za nastavnika!!!
Bravo za nastavnika!!!
Odlicno je sve predlozeno. Govorim i kao ucitelj sa 25 godina staza, kao majka dva deteta sa razlicitim interesovanjima i kao obrazovana osoba koja gleda u buducnost nase dece.
pa je l ti čitaš tekst…
Ponekad uraditi nešto sa svojim detetom nije u smislu „moranja“, već da provedete malo kvalitetnog vremena sa svojim detetom! Retko učitelji profesionalci ne opomenu decu da rade sa roditeljima, a ne da im rade roditelji! Narodu se ne da udovoljiti!
Zar je trebalo godinu dana rada za ovakve zakljucke ? Uh strasno, samo su trebali da pitaju nase nastavnike koji dobijaju nagrade po celom svetu kao najbolji kako to uspevaju i pored programa i plata i da im daju veliki veliki bonus za to. Nisu oni trebali da budu angazovani da smisle rupu na saksiji, zamislite vec postoji cak i kod nas kod pojedinih svetlih primera nastavnika ali i u svetu gde obrazovni sistem funkcionise i daje rezultate…
Kao i svaka utopija.. Nerealno. Lepo sroceno, ali u ovakvoj Srbiji tesko ostvarivo. Vec 20 godina slusam fantaziranje kvazistrucnjaka, a stanje u ucionici, kancelariji sve gore.
Predlozi su dobri, počev od sledećeg:
„… da se ukine opšti uspeh izražen u kategorijama odličan – vrlo dobar – dobar, nego da ostane prosečna ocena. … da se i zaključna ocena ne zaokružuje na više ili niže nego da ostane isto kao da je to prosek …“
Imam utisak čitajući ovo da ovi naši prosvetari postaju sve veće bitange i neradnici.Valjda se ugledaju na ovu aktuelnu vladajuću „elitu“…
Čim sam u tekstu naišla na oslanjanje na „evropske vrednosti“, bilo mi je jasno o čemu se radi…. E, prodana, kupljena, nesposobna „intelektualna elito“, vi ćete nešto da menjate, a podilazite zahtevima okupatora?…. Niz besmislenih i uglavnom suvišnih kvazi-inicijativa koje imaju za cilj da od dece u Srbiji naprave male kapitaliste ili poslušne proletere.
Stručni saradnici su veliki balast u školama. Koncepcija njihove uloge je odavno promašena. Policiju pod hitno izbaciti iz škola, a učenicima sa neodgovornim ponašanjem ne dozvoliti prelazak u novi razred. Ulogu roditelja svesti na najmanju meru.
Bravo!
„stručnjaci“uruse sistem..zatim,ti isti se sastanu,za debele pare „prouce“sta su uradili i eto,opet predloga .smesno.A ko je nagomilao nebitne predmete,glomazne lekcije,glupe teme..bez prakse i vaznosti,gradjanskom,verska,istorija..samo treba da vrate“Tito,revolucija,mir“iz mog vremena kada si MORAO da tog dana,kada se taj test rešavao,da budes u skoli.Drugi dani manje vise,ali tada .o boze,sve staje.Tu istu istoriju opet neko predaje i davi decu..na primer.Strucnjaci nam ne trebaju,svako zna gde se gresi i ko je kriv.Zi isti,nazovi,stručnjaci.Dok se sistem rusio borilo se za plate,direktori stranackih,zaposleni isto..i,sada treba zakon zarad njih da se menja?!Ne budimo smesni
Za pocetak, treba da znate da uredjaji poput telefona i racunara samostalno prepravljaju tekst pri pisanju. Bojim se da mi nemamo dovoljno strucnog nastavnickog kadra.. Kada bi se realno izvrsilo testiranje nastavnika, preko 70% ne bi zadovoljilo razne kriterijume. Najbitnije je da u prosvetu idu najbolji studenti jer ce oni uciti i vaspitavati generacije i generacije. Ali za to moraju biti dobro placeni. Profesor mora biti bolje placen od inzenjera u privredi, to uzrokuje da mora imati vrhunske rezultate. U suprotnom mora dobiti odkaz a ne da mu radno mesto bude zagarantovano.
Da li to mislite da sprovedete tamo:
1. gde SNS partija postavlja direktore i zapošljava nastavnike ?
2. gde čim neko zucne o promenama usptotivi se destruktivnosti odmah dobija premeštaj ili otkaz ? .
3. gde ima 25 dece u odeljenju a svskom deteu hoćemo da razvijemo kreativnost i individualnost pogotovo u prva četiri razreda ?
4. gde nam gradivo za udžbenike bira i izdaje fržava hrvatska ?
O čemu vi pričaze ?
Zašto nam oduzimate dragoceno vreme bezveze ?
Kako vas nije sramota više od te iste dece ? ili mislite da su oni glupi pa ne vide šta radite ?
Vrlo jednostavan,a mislim i jedini nacin da se relaksira pritisak na predavace od strane roditelja, saradnika i direktora je da se ukine praksa da nastavnik ocenjuje znanje. Dakle, jedinstveni testovi u istom danu za svako tromesecje za svaki predmet po metodi zavrsnog ispita. Nastavnik da bude SAMO predavac, vodi projekte i „konstruktivne“ razgovore sa ucenicima, BEZ ispitivanja.To neka procenjuje ministarstvo po kljucu, testovima sa istim pitanjima za sve ucenike u celoj drzavi. Takve ocene ce, naravno biti i procena nastavnikovog rada jer ce odeljenja u kojima predaje neko nekompetentan imati nizi nivo znanja. Oni koji bi uticali na predavaca objektivno vise to nece moci, a ucenici nemaju priliku da upiru prstom u nastavnika i pozivaju se na dvostruke arsine,kriterijume… Predavac lepo dodje u razred, ispredaje lekciju, prodiskutuje, objasni nejasnoce, da desetak pitanja od kojih ce se neka naci na Tromesecnom drzavnom testu i TOLIKO.
Dobro, a koji su onda instrumenti da se učenik natjera da uči. I koji su mu stimulansi ako nema ocjene. Ne može i ne ide to bez ocjena. Roditelji treba da vaspitvaju svoju djecu kako treba i da imaju dobru saradnju sa nastavnikom i saradnju punu povjerenja i poštovanja. To je najbolja garancija za uspeh.
Treba uvesti ocenu 0 za nedolazak na proveru znanja,sa mogućnošću da za 15 dana učenik radi propušteni test.Posle toga nula ne važi,već ocena na testu.
Stručnjaci, šta je s nastavnicom engleskog iz Trstenika?
Bravo bravo bravo i ja to uvek pitam
Slažem se . Posebno se odnosi na uciteljice koje imaju šestoro dece u razredu. 4 strane domaćeg zadatka iz matematike.
+ zabraniti upotrebu mobilnih telefona uciteljima na casu.
Šta god ne znate kako, prepišite od Holanđana. Nije sramota.
Kakva glupost sve se svodi na povećanje plate nastavnicima,istim onim koji ne rade sa decom ništa.Odeljenje sa 25 učenik 1 i 2 razreda ,pa šta da oni nauče ,odeljenje treba u osnovnim školama da bude manje a u višim razredima može 25 učenika.Besplatno školstvo sa izdavačkom i državnom mafijom gde knjige koštaju basnoslovno a nastavnici izmišljaju dodatni pribor i to samo onaj koji oni zacrtaju.Gradivo preobimno i za doktorsku disertaciju a kamoli decu,broj časova ogroman deca po ceo dan provedu u školi.Propusta koliko hoćeš ,rešenje napustiti državu.
Ne 25, već 24.učenika u odeljenju. Niko ne treba da sedi sam. Dvadeset četiri je deljiv sa više brojeva pa se lako mogu praviti timovi.
Vratite skolovanje dece kao nekada kada je gradivo bilo lakse za ucenje a ne kao sada da deca uce u petom kao da su u sedmom razredu tj. nekada smo ucili razumno prva slova koja smo pisali sami svojom rukom a pri tome niko nije znao ni sta je slovo. A danas u drugim zemljama deca do 4-og razreda nemaju ocene pa vise znaju od nase dece dosta je ovakvog skolstva kada roditelj zamenjuje ucitelje i nastavnike pa jos gore je u tome kada detetu pokazuje kod kuce a pri tome dete dodje u skolu pokaze staje radilo pa onda kazu nije ovako i ovako se neradi pa se onda pitam sta smo mi kao roditelji ucili ako nasa deca uce naopako Stop takvom obrazovanju.Knjige koje se stampaju takodje treba da bude jedan proizvodjac za sve skole dosta je vise 6-8 predmeta koje uce a vise proizvodjaca pa ni jedno dete nemoze da iskoristi knjige od drugog deteta a umesto da sva deca dobiju iste knjige roditelji bacaju pare sto drzava svim skolama treba da isporuci besplatne knjige od jednog proizvodjaca podhitno za 2025 staviti jednog proizvodjaca za celu Srbiju i sistem ceo promeniti pozdrav.
Mnogo njih je zalutalo u prosvetu plus smena kadrova pa nam najstrucniji odlaze. Direktorka skole koju pohadja moje dete nastavnike trazi preko fejsa, pa nam tako svrseni masinac predaje deci matematiku ali preko deteta se oseti da covek prosto nije obucen sa rad sa decom. Izmisljeno je mnogo izabranih obaveznih predmeta da se nabije fond. Moje dete je radno, lepo vaspitano i ima sve visoke ocene, pa ipak mi roditelji treba da menadzerisemo jer dete ne moze da se snadje sa svakodnevnim zahtevima. Udzbenici su puni strucne terminologije a ranac tezak ravno 8,9kg. Sedam casova za dete od 12god je mnogo ako vecinu toga radi kod kuce.
Zelim da nastavnici i ucitelji budu na pijedastalu ovog drustva ali i da se eliminisu svi oni zbog kojih se osecam da mentalno kaznjavam dete saljuci ga u skolu. Imati svaki dan neku procenu, ocenu, proveru nije normalno i nedopustivo je.
Cini mi se da su nastavnici usmerili svoje nezadovoljstvo na pogresnu stranu, ka decu, ne shvatajuci da oni nemaju emotivnu i biolosku svest da shvate probleme ovog sistema. Zelim da se nastavniku vrati autoritet ali i da taj isti prodje psiho-fizicku procenu da li je podoban. Uvek se sve usmeri na decu koja su problematicna, i truli sistem, i sve oni koji su uzrok problema. A zasto niko ne pominje kako je u tim skolama lepo vaspitanoj deci, djacima koji uce i koji su motivisani, koji nisu problematicni, da li su oni kolaterarna steta i skrajnuti od strane kadrova u skoli. Da li je normalno da moje dete ima 8 provera za dve nedelje, da li je normalno da u jednom danu dobije 4 ocene, da li je normalno da mi kaze „mama ,sa nama niko ne razgovara, sedim sa losim ucenikom koji pravi probleme a niko mene nije pitao kako je meni sa njim!?“
Jednostavno sve treba obrisati i poceti ispocetka, a do tada nadam se da ce mi dete ostati mentalno zdravo u ovakvom skolskom sistemu.