Швајцарци смислили како да волонтирањем грађани скупе „сате“ у младости, да би неко о њима бринуо у старости

Foto: Canva

Швајцарци су смислили креативан начин да подстакну бригу о старијим особама. Ево како то функционише: грађани волонтирају да помогну старијима у свакодневним задацима као што су кување, баштованство или чишћење куће, или их воде у куповину, на састанке, у шетњу.

Број сати проведених у нези доноси кредите који се полажу на рачун социјалног осигурања појединца. А када тој особи затреба помоћ касније у животу, она може искористити своје кредите да прими помоћ од других. То је Временска банка!

Шта је Временска банка?

Оригинални програм Временске банке (Time Bank) заправо је програм старосне пензије који је развило швајцарско федерално министарство социјалног осигурања. Људи штеде „време“ бринући се о старијима када су млађи, а када остаре, или је и њима самима потребна нега, могу је затражити и добити.

Дакле, модел „временског кредитирања“ функционише једноставно: људи зарађују кредите за време за сваки сат волонтирања. Систем их евидентира, препознаје и награђује. Награда је у облику могућности коришћења ових временских кредита на стотину различитих начина – од излазака, обиласка локалних и националних атракција до куповине намирница – а такође постоји могућност да се ови „временски поени“ поклоне другима.

Које услове треба да испуњавају волонтери?

Важни услови су да кандидати -волонтери буду здрави, емпатични, добри у комуникацији и пуни љубави. Свакодневно морају да брину о старима којима је потребна помоћ. Њихово радно време се  депонује на личне „временске“ рачуне система социјалног осигурања. На посао се иде два пута недељно, сваки пут по 2 сата се помаже старима, што подразумева одлазак у набавку, куповину, чишћење собе, извођење у шетњу, а онда и ћаскање са старијима.

Према уговору, након годину дана радног стажа, Временска банка израчунава укупан радни период и издаје „Time Bank картицу“. Касније када волонтеру буде требало да се неко брине о њему, може да искористи своју временску банковну картицу за подизање „временске камате“. Након правилне провере, Временска банка ће му доделити волонтере који ће се бринути о њему у болници или у кући.

Бенефити Временске банке су бројни

Више од 30 других земаља има банке времена, иако већина није посебно фокусирана на старије особе као што је случај у Швајцарској.  Данас је у Швајцарској употреба „банке времена” за подршку старости постала уобичајена пракса. Ово не само да штеди државне трошкове за пензије, већ решава и неке друге социјалне проблеме. Многи грађани Швајцарске веома подржавају ову врсту старосних пензија. Истраживање које је спровела швајцарска пензиона организација показује да више од половине младих Швајцараца такође жели да учествује у овој врсти услуге старања. Швајцарска влада је такође специјализована за законодавство које подржава пензију „Временске банке”.

Како вам се чини овај концепт и да ли мислите да би могао заживети на нашим просторима?

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.