Svako dete ima različit stil učenja i to je u redu!

Nije tajna da svaki učenik ne uči na isti način ili na istom mestu. Iako nezavisno učenje može biti teško, ono može pogodovati pojedinim bistrim učenicima u vašoj učionici. Podučavanje s fokusom na samom učeniku pomaže vašem odeljenju da zapamte informacije i ostanu angažovani, ali uz njihov sopstveni tempo. Angažovani učenici uče bolje i više, jer nema prostora za odvlačenje pažnje. Ipak, prelaz na podučavanje s fokusom na samom učeniku može da potraje. Međutim, omogućiće vašim učenicima da bolje razviju kritičko razmišljanje, jer postavljaju pitanja i usmeravaju pažnju na date zadatke. Sve to može da im pomogne u obrazovanju ali i u stvarnom svetu.

Tipovi učenja
Svi imamo način na koji učimo najbolje. Verovatno svaki učenik u vašem odeljenju ima različit stil učenja što vam može otežati da svi u odeljenju zapamte lekciju ukoliko svima predajete na isti način. Međutim, korišćenjem različitih metoda na časovima, možete pomoći učenicima da zapamte što više.

Evo tri glavna stila učenja:

Vizuelno: ljudi koji uče vizuelno preferiraju da vide ili posmatraju stvari. Vole da vide stvari na projektoru ili tabli. Takođe vole da podvlače ili obeležavaju svoje beleške različitim bojama kako bi ih organizovali.

Zvučno: neko ko uči ovako voli da sluša. Vole da učestvuju u razgovorima o temi, ili gledaju snimke o temi o kojoj se radi.

Dodirom/kinestetski: ovaj tip zahteva fizičko iskustvo, kao s naučnim eksperimentima. Vole da obave zadatak koji se odnose na temu. Potreban je praktičniji pristup učenju.

Verovatno svaki učenik u vašem odeljenju ima različit stil učenja što vam može otežati da svi u odeljenju zapamte lekciju ukoliko svima predajete na isti način.

Verovatno svaki učenik u vašem odeljenju ima različit stil učenja što vam može otežati da svi u odeljenju zapamte lekciju ukoliko svima predajete na isti način.

Učionica – sigurna zona za istraživanje i postavljanje pitanja

Učenje fokusirano na učenika zahteva više od samo promene u načinu na koji ih podučavate. Ohrabrite učenike da postavljaju pitanja. Pomozite im da razumeju informacije koje su im dostupne. Slušajte njihove ideje i usmerite ih na druge teme koje su povezane s tim razmišljanjima. Ohrabrite ih da sami istražuju i da vam pokažu rezultate.

Postavite ciljeve učenja

Ciljevi učenja pomoći će učenicima da naprave sopstveni put ka postizanju uspeha. Dajte im listu zadataka i rokove za završetak. Takođe, razgovarajte o ciljevima jedinice koju obrađuju. Nakon što se svaki cilj ispuni, dajte komentare svakom studentu i ponudite im preporuke kako da slobodnije obrade temu ili ako su je usavršili, pređite na sledeći zadatak.

Kako da postignete angažovanost učenika u procesu učenja

Vaši učenici moraju da shvate da kao oni koji usvajaju znanje moraju da razumeju sopstvene potrebe kada je u pitanju učenje u okolini koja se fokusira na samostalno učenje. Porazgovarajte s vašim učenicima o tome koje metode podučavanja najviše vole, i možda o osobinama koje njihove omiljene učitelje čine favoritima. To otvara vrata razumevanju šta treba da uvedete u sopstvenu učionicu, kako bi oni iskusili istu pozitivnu sredinu koja podstiče angažovanost pri učenju.

Temeljan pristup učenju

Temeljan pristup učenju je idealan za sredinu s fokusom na samostalno učenje. To omogućava učenicima da razumeju stvari samostalno i primene to znanje u stvarnom životu. To im omogućava da zapamte informacije na sopstveni način. Raznolikost obezbeđuje da sve ostaje interesantno, i ako to uvedete, deca će rado dolaziti na časove, i njihovi umovi biće otvoreniji prema lekcijama.

Dete treba da se oseća sigurno u procesu učenja. Zato je na roditeljima i učiteljima da imaju razumevanja da svako dete može imati različit stil učenja.

Ograničenja radne memorije

Radna memorija je sistem koji trenutno čuva informacije dok se one obrađuju. Tu čuvamo podatke ili stvari koji nam više nisu potrebni. Međutim, neka deca koja uče na drugi način možda neće moći da pravilno pamte te informacije. Zbog toga je verovatnije da će im nešto skrenuti pažnju na nastavi. To takođe utiče na njihovu sposobnost da zapamte instrukcije, da počnu s zadatkom ili čak i da kopiraju informacije s table u svoje beleške. Kako bi obezbedili da vaše odeljenje može da pamti stvari efikasnije, pazite da instrukcije budu što jednostavnije.

Uvedite strategije prevencije

Veći deo organizacije nastave odnosi se na prevenciju. To obuhvata rutine, pravila i strukture. Sva pravila treba da budu jednostavna. Rutine treba da obuhvataju redovne pauze. Instrukcije treba da sadrže više različitih aktivnosti koje će podstaći angažovanost kod različitih tipova učenika u vašem odeljenju. Prepoznajte u čemu je svaki od vaših učenika jak, i slavite to s njima. To će pomoći svim studentima da se osećaju osnaženo, nezavisno od razlika u učenju i/ili poteškoća s lekcijama.

Osnažite svoje odeljenje

Kada stvorite kreativno, zabavno i interaktivno okruženje za učenje, učenici koji uče na različite načine imaće više uspeha. To znači da će pamtiti više informacija, biti aktivniji i imati više samopouzdanja.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org