Mi ne možemo detetu, koje je bilo dobro i fino, da zbog toga damo sve petice. A onda, samo zato što je imalo sve petice, ono može da se upiše u koju god školu da hoće.
On je sad Vukovac. Završio je osnovnu školu, pa je Vukovac. Šta to znači Vukovac? Vukovac znači da je on bio vredan do svoje 15. godine života. Dete se razvija i emocionalno i intelektualno. Da li će ono biti zainteresovano za iste stvari kao i do 15. godine, mi to ne znamo.
Mi se rugamo onima koji idu kod astrologa i vračara, a sami organizujemo prijemne ispite. Detetu ocenjujemo znanje koje je ono prikupilo i sad je nama to nekakav garant za njegovu budućnost.
Nijedna ustanova do danas nije vodila računa o tome šta je bilo s Vukovcima posle 10 godina od završetka osnovne škole. Šta su studirali, šta su završili, gde su?
Nijedna osnovna škola nije vodila računa o svojim Vukovcima, o tome kako su se snašli u srednjoj školi – niko o tome ne vodi računa, niko to naučno ne istražuje. Dakle, niko ozbiljno ne shvata ono što radi u školi. A to bi trebalo da bude je ozbiljan posao.
Ja sam sam se upisao u školu kad nije bilo prijemnih ispita. I hvala Bogu da nisam polagao, ko zna kako bih prošao.
U moje vreme neko upiše npr. medicinu, u drugoj godini mu ne ide, ode na istoriju i postane uspešan. A znam generacije koje su polagale sa odličnim ocenama te prijemne ispite i ima među njima neuspešnih ljudi.
Reći za nekoga da će biti odličan stručnjak zato što sada ima dobre ocene je isto kao ići kod babe vračare. E, to je problem škole. Za dete do 15. godine nije toliko važno šta zna i koliko zna, bitno je kako će se razviti. Bitno je da ono što dete nauči deluje podsticajno na njega, da ga inspiriše na neka razmišljanja, da razvija moždane ćelije. Ako tražimo previše od deteta to može da unazadi njegov razvoj.
Škole bi trebalo više da rade na istraživačkom planu vezano za psihološki razvoj dece, da vidimo šta mi to radimo sa našom decom.
Prof. dr Svetomir Bojanin, neuropsihijatar
Tako istinito. Ukoliko ne želite da dete ostane “slepo kod očiju“, izgubljeno za znanje i svetsku kulturnu baštinu, treba da radite – ne uporedo, to bi se još moglo podneti – nego nasuprot školi. Detetu treba pokazati i dokazati da je ono što radi na predugim, dosadnim i sve brojnijim časovima ustvari zabavno i korisno.
Nekoliko decenija tamo nazad dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu dao je izjavu u Politici da 90% Vukovaca ne uspeva da završi prvu godinu studija.
Tako je Svetomire
Upravo tako, slažem se sa svim od reči do reči. Ali je meni , bivšem Vukovcu, to moj sin od 15god. objašnjavao i na kraju , skoro i dokazao, koji nije baš zainteresovan za znanje koje mu ovaj školski sistem pruža..
A ja , srećom, nekako i kesam završila taj famozni, za lepu budućnost obećavajući fakultet (Turizmologija, woow, putovanja!) koji nije imao nikakvih dodirnih tačaka sa mojom srednjom medicinskom školom. Jer se usudila nisam da tako dugo studiram, traje, ozbiljno je studiozno , košta puno moje roditelje obične trgovce.. Na kraju sam poslednja dva ispita razvukla na još 4god. pa studirala ukupno 8!! Bilo je već krajnje vreme zasnovati i porodicu, od mojih poslovnih ambicija ništa i na kraju mi je jedini poslovni uspeh što sam se zaposlila u državnoj firmi , ne smem ni reći koji mi ke opis posla.. Znači ponosna sa tim nisam!! A tako ke sve delovalo obećavajuće na samom početku mog obrazovanja i isavršavanja. I sad ja trebam da smatram da imam pravo da posavetujem svoju decu da krenu mojim koracima..
Možda će se bolje snaći u životu ovako sa raznolikim ocenama..
Svi pričaju a ništa! Niko ne uvažava stručnjake koji već odavno tvrde da nešto nije u redu. Gde početi?🤔
1954. godine sam polagao malu maturu. Ocjene na maturskom ispitu su bile bolje u odnosu na one iz svjedočanstva o završenom osmom razredu. 1958 godine sam polagao maturski ispit nakon završenog četvrtog razreda Više realne gimnazije – kako se to tada zvalo. sačuvao sam sva svjedočanstva i đačke knjižice – ima tu svih mogucih prelaznihocjena. Vukovac ni približno nijesam mogao biti. upisah ETF u Beogradu – uslov je bio najmanje vrlo dobar opšti uspjeh i četvorke iz matematike i fizike. Okončah studije sa zakašnjenjem od pola godine. Bilo nas je četrdeset osmoro na maturskom ispitu – šrekinula dalje školovanj. estoro sa odličnim uspjehom. Dvoje nije nastavilo studije – zaposlili su se. četvoro je otišlo na višu pedagošku školu. Dvojema je smrt prekinula školovanje. Četrdesetoro je završilo fakultete – u Sarajevu i Beogradu. ostavljam da sami donosite zaključak!