Свим факултетски образованим кадровима у школама плата од 96000 динара, захтев је УСПРС

Између 10 и 30 посто наставника у свим школама у Србији је тренутно ван система због заражавања, изолације или самоизолације, наводи се у саопштењу Уније синдиката просветних радника Србије. Проценат варира од школе до школе.

“Овом приликом обавештавамо јавност да је у школама скоро немогуће наћи стручне замене. Један од разлога за то јесте и зарада запослених, која је поново испод републичког просека за процентуално најобразованију струку у нашој земљи.” – наводи се у саопштењу које потписује Јасна Јанковић, председница Уније.

Она додаје да запошљавање у основним и средњим школама младима није привлачно и да, поред кадрова који већ дуго недостају, попут математичарa, информатичара, физичара, наставника страних језика, тренутно постоји и мањак предавача за матерњи језик, а недостају и учитељи.

“Ово би требало да буде јасан сигнал пред усвајање буџета за просвету који је и даље на дну европске лествице. Подсећамо, Унија СПРС се залаже за однос зарада у односу 1:3, где су минималне плате за помоћне раднике и теткице (око 32000 динара, у зависности од броја радних сати у месецу), два би били наши административни радници (око 64000 динара), а коефицијент 3, би носили сви факултетски образовани у школама (око 96000 динара).” – кажу из Уније и напомињу да, уколико Влада Србије настави да игнорише запослене у школама и вртићима, недостатак кадрова ће трајно урушити и квалитет наставе и њено несметано одвијање.