Trudnice u porodilištima već godinama potpisuju da lekare oslobađaju od odgovornosti u slučaju komplikacija

Pre nego što uđu u porođajnu salu, trudnice u Srbiji potpisuju dokument, kojim unapred oslobađaju krivice medicinski tim, ali i porodilište, od bilo kakve krivice, ukoliko tokom rođenja bebe nešto krene po zlu. Ovaj dokument je neustavan i formalno-pravno neispravan, kažu stručnjaci za Nova.rs i ističu da je nedopustivo da žena pred porođaj daje pisanu saglasnost na sadržinu koju uglavnom ne razume, a koja joj može naneti štetu.

Nažalost, ovaj dokument je deo protokola, uobičajene procedure u svim srpskim porodilištima, iako je pogrešno formalno-pravno napisan, a ženama se daje na uvid i potpis neposredno pred porođaj, uz objašnjenje da “to svi potpisuju”.

“Dobila sam taj dokument pred porođaj i nisam želela da potpišem. Pročitala sam ga i pokušala da razumem zašto mi to daju, jer mi je bilo neshvatljivo da dajem saglasnost da se lekari i bolnica oslobađaju krivice, ako bude problema na porođaju. Jasno mi je da moraju da nam predoče moguće komplikacije i da se štite našim potpisom, ukoliko mora da se uvede neka intervencija na porođaju, ali nije mi bilo jasno zašto ih oslobađamo odgovornosti. Rečeno mi je da to ‘svi potpisuju’, pa sam onda i ja”, kaže za Nova.rs Dorotea Milosavljević (32), iz Beograda, koja je imala komplikacija na porođaju, ali ustanovu nije prijavila.

 

Potpis obavezan u svim porodilištima

Dokument iz porodilišta Kliničko-bolničkog centra Zvezdara, pojavio se na društvenim mrežama, a porodilje s kojima smo razgovarali, potvrdile su da su svoj potpis davale i u drugim ustanovama pre nego što su odvedene u porođajnu salu.

Pravno gledano, srpsko zdravstvo ovakvim dokumentom „pristaje na akušersko nasilje“ prokomentarisala je advokatica i narodna poslanica Marina Mijatović.

Ako trudnica odbije da potpiše dokument, lekari moraju da je porode po protokolima koji postoje i koji su prihvaćeni prema međunarodnim standardima.

„Svaka žena ima pravo da odbije da potpiše, a na porođaj ide svakako. Svetska zdravstvena organizacija ima jasno definisane protokole, a pravno je neprihvatljivo da se unapred odričemo prava na podnošenje tužbe, odnosno sudske zaštite. Porodilja ne može da daje saglasnost za svog partnera, a partner može da dobije ovlašćenje od porodilje da će doneti odluku o daljem tretmanu, ako ona ne bude bila u svesnom stanju. Ovakav pristanak predstavlja izazivanje straha kod porodilje što su elementi akušerskog nasilja“, objašnjava Mijatović.

Međutim, zdravstveni radnici u porodilištima, kažu za Nova.rs da je potpisivanje informativnog dokumenta uobičajena procedura.

“U svakom porodilištu, državnom ili privatnom, trudnica pre porođaja dobija na uvid dokument, koji treba da potpiše, a zove se informisani pristanak pacijenta na hiruršku odgovarajuću proceduru. Tu je opisana svaka procedura i način na koji se izvodi, a pacijentkinja je u obavezi da pročita i potpiše. Bilo koju intervenciju koju medicinski tim u porodilištu izvodi, pacijent o njoj mora biti informisan. To je deo protokola rada bolnice i odobrava ga stručni kolegijum”, objašnjava prof. dr Snežana Rakić, specijalistkinja ginekologije i akušerstva i nekadašnja direktorka GAK Narodni front.

Kršenje protokola

Ona navodi da je u pitanju zakonska obaveza, ali da dokument koji se daje trudnicama, a koji je objavljen na društvenim mrežama, nije pravilno napisan i krši protokol.

“Pacijentkinja treba da bude upoznata sa svakom intervencijom zasebno. Ako dođe do carskog reza, treba da bude opisano u kojim okolnostima može da se desi i to važi za svaku medicinsku indikaciju. Sve mora biti pojedinačno predstavljeno trudnici, a ne odjednom, na istom papiru. Pre svake veće operacije, pacijent mora biti informisan, osim ako nije vitalno ugrožen. Ovaj papir, koji potpisuju trudnice, nije formalno-pravno napisan kako treba. Sve je pobrkano i formalno-pravni segment i domen medicine. Deo koji govori o oslobađanju krivice bolnice i stručnog tima, ne može da stoji u istom dokumentu sa sadržajem o intervencijama i komplikacijama”, kaže prof. dr Rakić.

Izvor: Nova