Знате сигурно, много смо пута писали о томе, да су три најважнија предмета до 12. године живота детета – музичко, ликовно и физичко. Ако помислите на то да дете и пре него што научи да пише – ЦРТА, пре него што научи да говори – ПЕВА, а пре него што прохода – ИГРА, онда већ знате да је природа сама послала поруку шта је у првим годинама живота најважније. Поред сигурности и љубави, деци треба прилика да развијају свој дух и тело.
Први уметнички вртић у Београду “Тачка сусрета” смештен је у самом језгру града, у Светогорској улици, Улици отвореног срца, у непосредној близини Атељеа 212, Радио Београда, Дома Јеврема Грујића и многих других културних институција, као и “зелених учионица” попут Ташмајданског парка и Ботаничке баште.
Али, оно што га посебно чини „уметничким“ није његова локација, већ баш зграда у којој се налази, као и потпуно јединствен начин рада.
Тачка сусрета је, заправо, смештена у оквиру истоименог Центра за афирмацију културе и уметности, у предратној вили са двориштем. Унутар 500 квадратних метара распоређених на четири нивоа, вртић заузима централно место, између уметничке галерије и изложбених простора на првом нивоу, и сцене на четвртом нивоу.
Сам простор је инспиративан, динамичан и полуструктуриран, и као такав позива на стваралаштво, слободу, храброст, оригиналност и критичко промишљање. На месту где се активно подстиче развој креативности и културне свести код свих генерација, кроз организовање концерата, монодрама, промоција књига и разноврсних едукација за младе и одрасле, деца предшколског узраста имају идеалну прилику да развијају своје потенцијале у реалном културно-уметничком контексту.
Осим што подстицајно делује на дечји развој споља, као средински фактор, уметност делује и изнутра, из самог детета, кроз креативне процесе и активности.
Делотворност уметности у васпитању и образовању деце произилази из бројности њених дисциплина, као и из потенцијала сваке од њих да активира више аспеката развоја истовремено, доприносећи њиховој међусобној усклађености.
Кроз практиковање и кроз излагање уметничким дисциплинама од најранијег узраста, тим вртића Тачка сусрета има за циљ да подстакне целовити развој деце. А то значи:
Да науче да своје емоције препознају и на здрав начин искажу.
Да размишљају креативно и користе своју машту.
Да социјалне вештине развијају у групи, уз подршку одраслих којима могу да верују.
Да сваког дана раде на развоју фине и грубе моторике и координације тела
Да кроз игру подстичу визуелно-просторну интелигенцију, аудитивну и визуелну перцепцију, свесну пажњу, концентрацију и меморију.
Да формирају здрав (али свој) уметнички стил и укус.
Да развију самопоуздање и своју индивидуалност.
Овај вртић разликује се и по томе што, поред основног програма, нуди и низ специјализованих за развој изузетности у посебним гранама уметности. Па тако деца која имају склоност ка, рецимо, сликању, свој дан проводе другачије од деце која више воле музику.
Стручни тим установе чине педагози, психолози, дефектолози, примењени уметници, музички и драмски сарадници, васпитачи и медицинске сестре васпитачи, сарадници из области природних наука, који заједно планирају и реализују програм, обезбеђујући интердисциплинарни приступ учењу (СТЕАМ систем).
А ако сте се, случајно, запитали откуд назив Тачка сусрета, ево и објашњења. Образовни програм овог вртића има три основне тачке и исто толико кључних сусрета.
Три кључна сусрета:
- сусрет са самим собом (развој интраперсоналних компетенција),
- сусрет са другима (развој интерперсоналних компетенција), и
- сусрет са природом (развој свести о себи као делу света).
Три основне тачке:
- КУЛТУРА И УМЕТНОСТ (стваралачке, музичко-драмске и плесне радионице, архитектура, филм и фотографија)
- ЗЕЛЕНИ ПРОСТОРИ (урбано баштованство на тераси и у дворишту вртића)
- ПРИРОДНЕ НАУКЕ (огледне радионице у савремено опремљеној лабораторији)
Напишите одговор