Znate sigurno, mnogo smo puta pisali o tome, da su tri najvažnija predmeta do 12. godine života deteta – muzičko, likovno i fizičko. Ako pomislite na to da dete i pre nego što nauči da piše – CRTA, pre nego što nauči da govori – PEVA, a pre nego što prohoda – IGRA, onda već znate da je priroda sama poslala poruku šta je u prvim godinama života najvažnije. Pored sigurnosti i ljubavi, deci treba prilika da razvijaju svoj duh i telo.
Prvi umetnički vrtić u Beogradu “Tačka susreta” smešten je u samom jezgru grada, u Svetogorskoj ulici, Ulici otvorenog srca, u neposrednoj blizini Ateljea 212, Radio Beograda, Doma Jevrema Grujića i mnogih drugih kulturnih institucija, kao i “zelenih učionica” poput Tašmajdanskog parka i Botaničke bašte.
Ali, ono što ga posebno čini „umetničkim“ nije njegova lokacija, već baš zgrada u kojoj se nalazi, kao i potpuno jedinstven način rada.
Tačka susreta je, zapravo, smeštena u okviru istoimenog Centra za afirmaciju kulture i umetnosti, u predratnoj vili sa dvorištem. Unutar 500 kvadratnih metara raspoređenih na četiri nivoa, vrtić zauzima centralno mesto, između umetničke galerije i izložbenih prostora na prvom nivou, i scene na četvrtom nivou.
Sam prostor je inspirativan, dinamičan i polustrukturiran, i kao takav poziva na stvaralaštvo, slobodu, hrabrost, originalnost i kritičko promišljanje. Na mestu gde se aktivno podstiče razvoj kreativnosti i kulturne svesti kod svih generacija, kroz organizovanje koncerata, monodrama, promocija knjiga i raznovrsnih edukacija za mlade i odrasle, deca predškolskog uzrasta imaju idealnu priliku da razvijaju svoje potencijale u realnom kulturno-umetničkom kontekstu.
Osim što podsticajno deluje na dečji razvoj spolja, kao sredinski faktor, umetnost deluje i iznutra, iz samog deteta, kroz kreativne procese i aktivnosti.
Delotvornost umetnosti u vaspitanju i obrazovanju dece proizilazi iz brojnosti njenih disciplina, kao i iz potencijala svake od njih da aktivira više aspekata razvoja istovremeno, doprinoseći njihovoj međusobnoj usklađenosti.
Kroz praktikovanje i kroz izlaganje umetničkim disciplinama od najranijeg uzrasta, tim vrtića Tačka susreta ima za cilj da podstakne celoviti razvoj dece. A to znači:
Da nauče da svoje emocije prepoznaju i na zdrav način iskažu.
Da razmišljaju kreativno i koriste svoju maštu.
Da socijalne veštine razvijaju u grupi, uz podršku odraslih kojima mogu da veruju.
Da svakog dana rade na razvoju fine i grube motorike i koordinacije tela
Da kroz igru podstiču vizuelno-prostornu inteligenciju, auditivnu i vizuelnu percepciju, svesnu pažnju, koncentraciju i memoriju.
Da formiraju zdrav (ali svoj) umetnički stil i ukus.
Da razviju samopouzdanje i svoju individualnost.
Ovaj vrtić razlikuje se i po tome što, pored osnovnog programa, nudi i niz specijalizovanih za razvoj izuzetnosti u posebnim granama umetnosti. Pa tako deca koja imaju sklonost ka, recimo, slikanju, svoj dan provode drugačije od dece koja više vole muziku.
Stručni tim ustanove čine pedagozi, psiholozi, defektolozi, primenjeni umetnici, muzički i dramski saradnici, vaspitači i medicinske sestre vaspitači, saradnici iz oblasti prirodnih nauka, koji zajedno planiraju i realizuju program, obezbeđujući interdisciplinarni pristup učenju (STEAM sistem).
A ako ste se, slučajno, zapitali otkud naziv Tačka susreta, evo i objašnjenja. Obrazovni program ovog vrtića ima tri osnovne tačke i isto toliko ključnih susreta.
Tri ključna susreta:
- susret sa samim sobom (razvoj intrapersonalnih kompetencija),
- susret sa drugima (razvoj interpersonalnih kompetencija), i
- susret sa prirodom (razvoj svesti o sebi kao delu sveta).
Tri osnovne tačke:
- KULTURA I UMETNOST (stvaralačke, muzičko-dramske i plesne radionice, arhitektura, film i fotografija)
- ZELENI PROSTORI (urbano baštovanstvo na terasi i u dvorištu vrtića)
- PRIRODNE NAUKE (ogledne radionice u savremeno opremljenoj laboratoriji)
Napišite odgovor