U školama, prema proceni sindikata, na određeno je zaposleno 16.000 prosvetnih radnika. Mnogi od ovih nastavnika godinama ne uspevaju da zasnuju stalni radni odnos, zakon im daje veoma mala prava, a diskreciono pravo direktora je da ih otpusti na kraju školske godine i bez obrazloženja zaposli nekog drugog. Upravo to se ovog septembra dogodilo Afroditi Ilić, nastavnici engleskog u OŠ “Branko Radičević” u Čenti.
Prošle godine radila je sa 97 odsto fonda, da bi od ove godine ostala bez gotovo dve trećine časova. Direktor je, opet na određeno, primio drugu nastavnicu, koja, tvrde u ovom kolektivu, putuje čak iz Beograda i za to dobija putne troškove.
Afrodita Ilić za “Novosti” je objasnila da je na početku školske godine dobila čak i razredno starešinstvo u starijim razredima, a onda joj je dve nedelje kasnije oduzeto pravo i da im predaje. Ostali su joj samo časovi u nižim razredima:
– U početku me je direktor Zlatko Bulić ubeđivao da je nova nastavnica sa liste tehnoloških viškova, ali je potom priznao da je i ona primljena na određeno. Rekao je da ju je doveo, jer mu je tako naređeno.
U kolektivu ove škole kažu da fond časova na koji je dovedena nova nastavnica u startu nije ni oglašen kao slobodan, da bi se za njega neko prijavio. To je urađeno naknadno, ali se niko još nije interesovao za rad u ovoj školi. Slučaj je, kažu, prijavljen inspekciji, Školskoj upravi Zrenjanin i Ministarstvu prosvete, ali još nema nikakvog obrta niti epiloga.
– Zakon zaista ostavlja direktoru diskreciono pravo kada je reč o zaposlenima na određeno vreme. Ako je koleginici istekao ugovor, on je imao pravo da, bez mnogo obrazloženja, angažuje drugog radnika – objašnjava Jović. – Ali tu postoji ipak i drugi aspekt, a to je mišljenje roditelja, kolektiva i učenika, što takođe treba uvažavati. Ako nastavnica ima gotovo jednoglasnu podršku svih njih i ako objektivno nema propusta u radu, pošteno bi bilo da ostane da radi. Ne može ministarstvo u isto vreme da govori da će se više uvažavati sud roditelja, da će oni ocenjivati rad škole, a onda kada u jednom slučaju imaju nedvosmislen stav roditelja, tako grubo da ga ignorišu.
Direktor Bulić je za “Novosti” svoju odluku obrazložio kao diskreciono pravo.
– Zakon kaže da je diskreciono pravo direktora da popunjava radna mesta, ali to pravo mora da se koristi za dobrobit dece i kolektiva, što ovde nije slučaj – kaže Vladana Mihailović, nastavnica biologije i bivša direktorka škole. – Nastavnica Afrodita je izuzetan pedagog i neko ko je časove engleskog jezika unapredio. Zato i nije čudo da ima toliku podršku roditelja i svojih kolega. Ona je, takođe, omiljena nastavnica đacima. Nije postojao nijedan razlog da ostane bez časova i u višim razredima.
Prema rečima naše sagovornice, direktor je svoju “diskrecionu” odluku u kolektivu objašnjavao pritiscima iz Ministarstva prosvete.
Izvor: Novosti
Čuj „naređeno mu“,ovo mi je već poznato.Svi oni (direktori) su pod raznoraznim pritiscima…..moraju ….naređeno im….LJudi, ovo je strašno.Direktori sitne odeljenja,(po 13…14 učenika u odeljenju),Zapošljavju te koje moraju, a onda cemo mi stariji da strepimo da ne budemo tehnol.viškovi jer smo nezaštićeni.
Mozda ce vam moj slucaj nesto znaciti.Godinama sam radila na zamenama koleginica na trudnickom bolovanju,u jednoj skoli cak 9 godina,dok su u medjuvremenu zaposleni drugi pod izgovorom direktora da je tako morala,od pritisaka ne zma sta da radi,ja sam naravno zavrsila na birou i od februara nigde ne radim.Imam 45 god. Dvoje dece me pitaju sta dalje,nemam odgovor ni nacin da dodj do posla,kako mi je samo ja znam.Mladji dolaze do posla,a ja sam verovatno vec stara.Sve je u rukama direktora,nazalost.Suvisno je da dalje pisem,molila bih da se uvede neki red. Tesko,a vreme prolazi,kako da izdrzavam dvoje dece i sta da im kazem kada im je sve jasno.Pozdrav.
Ja sam direktor i nažalost moram da potvrdim da je trenutno stanje takvo da direktori imaju velike pritiske od strane ljudi na vlast. Naročito ako su im ti isti pomogli da dođu na to mesto. Verujte, za kratko vreme će biti sve manje onih koji će želeti da budu direktori. Ovakvo mešanje politike zaista se ne pamti. U škole pod pritiskom ulaze kao pedavači oni koji su u svoje vreme jedva završili osnovne škole.