U učionicu samo sa fakultetom?

Unija sindikata prosvetnih radnika upozorava na novi Pravilnik. Sa višom školom neće moći da rade novi nastavnici
Učitenji i nastavnici sa završenom višom školom ili nekadašnjim šestim stepenom neće od septembra moći da predaju u školama – upozoravaju zabrinuto iz Unije sindikata prosvetnih radnika. Oni se pozivaju na izmenjen Pravilnik o stepenu i vrsti obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u osnovnoj školi, objavljen u “Službenom glasniku”, koji bi mogao bez posla da ostavi više od 10.000 nastavnika, jer se procenjuje da ih je toliko bez fakultetske diplome.
Osim učitelja, koji su najbrojniji među prosvetarima s visokom školom, Pravilnik kaže i da muzičko u osnovnoj školi neće moći da predaju nastavnici muzičke kulture, a ni časove likovnog neće više držati nastavnici likovne umetnosti. Isto važi i za nastavnike stranih jezika i srpskog jezika sa elementima kulture, koji neće moći da drže časove u nižim razredima.
Pročitajte i Šarčević: Gledaćemo da se Uputstvo o formiranju odeljenja ne primenjuje
Ako nemaju fakultetsku diplomu, nastavnici će ostati i bez časova izbornih predmeta. Učitelji s višom školom neće imati pravo da predaju nijedan izborni predmet u nižim razredima, a ni šah u starijim, iako imaju dodatne kvalifikacije. Nastavnici muzičkog neće držati hor i orkestar, nastavnik domaćinstva ostaće takođe bez norme ako nije završio četvorogodišnje studije.
U Ministarstvu prosvete tek kasno sinoć uspeli smo da dobijemo objašnjenje o tome da nastavnici bez fakultetske diplome ne treba da brinu, jer neće ostati bez posla.
– Ovaj pravilnik usklađen je sa članom 8 Zakona o osnovama sistema obrazovanja, koji propisuje ko može da radi u nastavi. To se odnosi na novozaposlene, a ne i na one koji su već u sistemu. Zato niko ko već radi ne treba da brine – objašnjavaju u Ministarstvu.

TEHNOLOŠKI VIŠKOVI
Nastavnici sa šestim stepenom, kada postanu tehnološki višak, tj. ostanu bez dela časova, ne mogu ni da budu preuzeti u nekoj drugoj školi, jer ne ispunjavaju uslove. Iz Ministarstva prosvete stiže obećanje da će ovaj problem biti rešen tako što će ih, prema Zakonu o radu, upućivati na druga radna mesta, mimo Zakona o osnovama sistema obrazovanja.

A u pomenutom zakonu se kaže da nastavnik može da bude neko ko je završio četvorogodišnje studije pre “Bolonje”, master studije ako se školovao prema “Bolonji” i izuzetno visoku školu. E sada tog “izuzetnog” više neće biti.
Ipak, ostaje apsurd da neko kada završi učiteljski fakultet ne može da radi u školi. Nije kvalifikovan dok ne stekne master diplomu. Isto važi i za diplomce filološkog, filozofskog, geografskog, biološkog ili nekog drugog nastavničkog fakulteta.
Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika, smatra da se mora pronaći način da ljudi bez potrebnih kvalifikacija odu u penziju, jer im nije ostalo mnogo do punog radnog staža. Jedna od opcija bio bi i dobrovoljni odlazak iz sistema, uz odgovarajuće otpremnine. U Uniji navode primere, pa kažu da u jednoj školi od 10 učitelja osam nema fakultet, u jednoj drugoj, u Kikindi, sve četiri učiteljice završile su višu pedagošku, a takvih primera je, kažu, u svakoj opštini.
– Bilo bi dobro i da se propiše rok od tri ili četiri godine da nastavnici s višom školom završe master studije, odnosno da se doškoluju – predlaže Ivana Gojkov, sekretar OŠ “4. oktobar” u Vojvoda Stepi.
I. MIĆEVIĆ
Izvor: Novosti