Меморандум о сарадњи Министарства просвете, Министарства здравља и Министарства спорта о реализацији Пилот пројекта „Свако дете има право да одраста здраво!“ потписан је данас у Скупштини Србије.
Меморандум је у име Министарства просвете потписала државни секретар проф. др Маријана Дукић Мијатовић. Меморандум су потписали и министар спорта Зоран Гајић и министарка здравља Даница Грујичић.
У школској 2023/2024. години Пилот пројекат Свако дете има право да одраста здраво, ће се реализовати у основним и средњим школама које остварују једносменски рад и то у 70 одељења првог циклуса и у 30 одељења другог циклуса основног образовања и васпитања, као и у 20 одељења у средњем образовању и васпитању“, навела је Дукић Мијатовић.
Она је додала да ће ученици – учесници овог Пилот пројекта у основној школи имати пет часова недељно наставе физичког и здравственог васпитања, док ће ученици у средњој школи имати четири часа недељно.
Физичке активности и бављење спортом у школском узрасту јесу један од најважнијих фактора утицаја на правилан развој и раст, као и свеукупни развој личности ученика и због тога посебну пажњу посвећујемо унапређивању физичких способности и моторичких вештина ученика“, казала је државна секретарка.
Дукић Мијатовић је навела да је наставa физичког и здравственог васпитања, присутна у свим школама и реализује се као обавезан предмет, који је прописан планом и програмом наставе и учења.
Министарство просвете ће у наредном периоду извршити селекцију школа које ће бити укључене у Пилот пројекат, формирати радне групе чији је задатак да припреми програме и материјале за реализацију додатних часова наставе физичког и здравственог васпитања, као и да дефинишу неопходне правце и задатке за припрему програма додатног рада наставе физичког и здравственог васпитања. План је да имплементације у свим школа буде од школске 2024/2025. године.
Bas pametno, pogotovu kada krene zagadjenje vec tamo od pocetka oktobra, da deca udisu djubre od vazduha na casu fizickog.
Nisam za toliko fizičko! Prvo, deca beže i sa ova dba do sad, a drugo, sportom i mogu i treba da se bave i van škole. Pa šta ćemo sad, da u stručnim školama smanjimo broj časova stručnih predmwta da bi imali sport? Van oameti! Imaju oravo da odrastaju zdravo, a pored fizičkog u školi treba da se bave dportom van škole.
Šta će biti sa ostalim časovima, koji predmet će smanjiti svoj fond na račun fizičkog?
Па да, српски језик није потребан 5 пута недељно, али физичко јесте … Идемо, Србијо!
Fizicko je vazno kao matematika i kao srpski jezik!Lepo zamisljeno, ali kao i sve ostalo, ovo je jos samo jedna prodaja magle.Mnoge skole u Srbiji nemaju adekvatnu salu. Moja deca idu u skolu Pavle Savic u Mirijevu, peti razred, salu dele sa jos jednim odeljenjem petog razreda, podeljeni su na decake i devojcice, imaju dva nastavnika i ti casovi ne lice ni na sta i sledece cetiri godine, po meni nemaju fizicko nego konfuziju.Sto se tice sporta van skole, isli su na plivanje dve godine, ista prica, dobiju jednu ili dve trake u bazenu, previse ih je, nema zagrevanja pre sporta.Isli su 3 godine na dzudo, neuslovne sale, bez prirodne ventilacije, previse dece, ista pesma.Poslednje dve godine idu na kosarku, previse ih je u grupi, nema adekvatnog zagrevanja, vezbe, samo je vazno da se na vreme plati clanarina.U prva cetiri razreda, mogu slobodno da kazem da nisu imali fizicko i zdravstveno vaspitanje.Na kraju cetvrtog razreda, posle treniranja tri sporta nisu znali pravilno da urade sklek, trbusnjak, cucanj, ne znaju da se zagreju za trening, ne znaju pravilno disanje kod izvodjenja vezbi.Obojica su imali petice iz fizickog i zdravstvenog vaspitanja sve cetiri godine.Imace i sledece cetiri, ako budu dolazili redovno i nosili opremu.