Заједнички комитет за вакцинацију и имунизацију Велике Британије (JCVI) одбио је да да зелено светло за вакцинацију здраве деце узраста од 12 до 15 година. Како наводе, деца су у тако ниском ризику од вируса, да би њихово цепљење дало занемарљив бенефит.
Одлука о томе да ли ће ова препорука бити прихваћена се очекује, а министар здравља Велике Британије Sajid Javid рекао је да ће она бити донета убрзо, преноси BBC.
Оно што Заједнички комитет за вакцинацију јесте препоручио је да се тренутни програм препоручене вакцинације прошири на још 200.000 тинејџера који спадају у ризичну групу.
Ту се, пре свега, мисли на децу са хроничним обољењима срца, плућа и јетре, која су у знатно већем ризику од Ковида у односу на здраву децу.
‘Недовољно доказа’
Одлука да се вакцина не препоручи здравој деци базирана је на забринутости због екстремно ретког негативног ефекта вакцина Pfizer и Moderna, а то је запаљење срчаног мишића (миокардитис) и запаљење срчане марамице (перикардитис).
Подаци из Сједињених држава где су већ вакцинисани милиони тинејџера говоре да се на сваких милион вакцинисаних дечака у узрасту од 12 до 17 година, деси 60 случајева овог срчаног проблема, док је код девојчица тај број свега осам.
Француска, Италија, Израел и Ирска такође су понудили вакцину деци у овој узрасној групи.
Али пошто су деца у тако ниском ризику од коронавируса, JCVI је проценио да би вакцина донела занемарљиве бенефите, те да нема довољно доказа који би били на страни одлуке да се вакцина понуди свим тинејџерима.
Стручњаци за вакцинацију који доносе препоруке су били под великим притиском Владе, а министри су јасно ставили до знања да сматрају да је врло важно да се и деца вакцинишу, те су и јавно и иза затворених врата вршили притисак на саветнике. Ово је изазвало бес међу члановима Комитета, од којих су се неки пожалили да Влада превише учествује у састанцима и доношењу медицинских одлука.
Упркос притисцима, чланови JCVI остали су при свом ставу.
Један од аргумената којим је вршен притисак на комитет је и то да би вакцинацијом деце било успорено ширење вируса и међу одраслима, премда би вакцинисање још 6 милиона одраслих који још нису имунизовани сигурно дало бољи резултат.
Ипак, јасно је да би и вакцинацијом деце био постигнут некакав резултат у борби против ковида на нивоу целе државе, иако је појава делта соја довела до тога да вакцине имају смањену ефикасност у борби против вируса. Поред тога, процене су да је у Великој Британији око половина деце овог узраста већ имала Ковид и стекла природни имунитет.
„Користи од вакцинације узрасне групе од 12 до 15 година су сувише мале да би се подржала њихова општа имунизација.“ – изјавио је професор Wei Shen Lim, водећи стручњак за имунизацију против Ковида 19 у Заједничком комитету за вакцинацију Велике Британије и додао да ће Комитет наставити да прати ситуацију,
Педијатри кажу да здрава деца која оболе од Ковида заврше на интензивној нези врло ретко, свега два случаја у милион, али код деце са придруженим болестима вероватноћа је 50 пута већа – чак 100 деце на милион.
Као резултат овакве статистике JCVI саветује да се вакцина понуди деци узраста од 12 до 15 година само ако имају придружене болести и то:
- рак крви
- болест српастих ћелија
- дијабетес тип 1
- болести срца
- респираторни проблеми
- астма
JCVI вакцину препоручује и деци са Дауновим синдромом као и онима са слабим имуним системом.
Министар здравља рекао је да је писао стручњацима који доносе препоруке и замолио их да вакцинацију деце узраста од 12 до 15 година посматрају из шире перспективе, те да ће, пре доношења коначне одлуке о препоруци, бити узети у обзир и ефекти Ковида на образовање деце и њихово одсуство из школе, о чему JCVI није квалификован да одлучује.
Приредила: А. Цвјетић
A. Cvejić, još kada bi mogao neki link (izvor informacija) ka ovoj informaciji.Svakako ću se potruditi da i sâm pronadjem, ali kad već imate, nije na odmet da se dopuni/postavi, kao što često i radite.
Pozz, Hvala.
Mislim da je izvor informacija ova: https://www.bbc.com/news/health-58438669