Веронаука и грађанско се не укидају

Чланови Националног просветног савета затражили су јуче повлачење радне верзије нацрта Закона о основама система образовања и васпитања и формирање нове радне групе која би предложила измене и допуне постојећег закона, речено је на јучерашњој седници тог тела.
НПС је изнео низ примедби на радну верзију нацрта, од тога да га је радила “фантомска” радна група, да дух закона одражава погрешну концепцију образовања, да предложена решења нису усклађена са Стратегијом развоја образовања и европским документима, као и да се њима руше постојеће образовне институције и уводи пренаглашена надлежност Министарства просвете, чиме се образовни систем централизује. НПС је упозорио да кровни закон, али и сви други правни акти морају да буду у сагласности са Стратегијом образовања Србије.
Савет је имао примедбе на предложено одузимање надлежности НПС-у, које постаје саветодавно тело, али и на смањивање броја чланова. Ана Пешикан, представница Универзитета у Београду, рекла је да нико нема право да укида важну националну институцију која постоји од 1880. године и конципирана је као независно тело компетентних људи.
– НПС је увек био стручно тело, такву улогу је имао и у време социјализма, који је по својој природи централизован систем. Алтернатива да Министарство доноси одлуке о плановима и програмима не стоји, јер нема стручне компетенције, а то отвара и питање објективности при именовању експертских комисија – рекла је Пешикан.
Она је навела да је у нацрту изостављена оријентација на ученике који уче, што је централна оса модерне концепције образовања, те да овај документ враћа наше образовање неколико деценија уназад и доводи га у несклад са европским документима, светском образовном праксом, као и захтевима за приступање ЕУ.
Председник НПС Александар Липковски је оценио да је радна верзија нацрта урађена недовољно стручно, нетранспарентно и преамбициозно, те да се ситним изменама током предстојеће јавне расправе не могу поправити бројни недостаци. Државна секретарка у Министарству просвете Ана Марија Вичек је рекла да нацрт још није завршен, да се у јавности појавило више радних верзија, те да ниједним законом не могу сви бити задовољни, на шта је реплицирао представник СПЦ Владимир Вукашиновић речима да “то што нацртом нико није задовољан најбоље говори какав је”.
Веронаука и грађанско се не укидају
Статус веронауке и грађанског васпитања се неће мењати, што значи да ће они и даље бити обавезни изборни предмети, потврђено је Данасу у Министарству просвете. Недоумица да ти предмети убудуће неће бити обавезни је настала због тога што се у једној од радних верзија нацрта новог Закона о основама система образовања и васпитања изгубио члан који предвиђа да то буду обавезни изборни предмети. Подсетимо, тај статус тренутно имају и други страни језик и изабрани спорт, али само у наставном плану, а не и у закону.
У допису за измену наставног плана и програма за други циклус основног образовања, који је Министарство у новембру прошле године упутило Заводу за унапређивање образовања и васпитања, није наведен захтев да се мења статус веронауке, грађанског васпитања и другог страног језика. Промена ће бити са изабраним спортом, који треба да се реализује кроз спортске активности, док ће се садржаји изборних предмета реализовати кроз слободне активности.
Пише: В. А.
Извор: Данас