Војводић за Н1: Новогодишња расвета гореће “само” четири сата дневно, а у школама и вртићима уштеде

Представница Синдиката просветних радника “Независност”, професорка Весна Војводић изјавила је за Н1 да би надлежни требало пре да се баве мерама укидања новогодишње расвете и предновогодишњих концерата који су често парада кича и шунда него мерама које су предложене у школама да се гасе сијалице, бојлери и рачунари, као и да свака школа има особу задужену за контролу спровођења мера штедње.

Она је за Н1 потврдила да, иако министарка Зорана Михаловић каже да се мере штедње не односе на школе, постоји доказ да је Михајловић потписала и печатирала текст мера који је упутила министру просвете Бранку Ружићу.

Мере које су предвиђене за школе у Србији, али и предшколске установе, према речима Весне Војводић, потпуно су лишене смисла јер је потребно да у односу на претходну годину исти месец имају минимум 15 одсто уштеде енергената и то сада када школе раде по нормалном режиму и нема више семафор модела.

„Очекује се да не штедимо само електричну, већ и и топлотну енергију, тако да је проблем велики. Немогуће је досегнути тај ниво уштеде у односу на прошлу годину када су школе радиле онлајн или имале комбиновану наставу“, рекла је Војводић и додала да је логичније да су поређење увели са годином пре короне, односно 2019. годином.

И конкретне мере које су предвиђене, како каже су бесмислене, јер је искључење светала тамо где нису потребна оно што се већ ради у школама. Међутим, искључење светала на местима где има потребе за њима могло би да доведе до угрожавања безбедности запослених и ученика. Што се искључења рачунара тиче, она каже да они у школама и нису толико бројни и да би уштеда њиховим искључивањем била минорна, а не би могло да се прати ни постигнуће ученика. Мера која се односи на укидање догревања такође нема пуно смисла јер, како каже Војводић школе често ни немају та тела за догревање.

Војводић каже да је посебно негативна мера према којој би неко од запослених у школи требало да проверава да ли се поштују мере, да ли је укључена једна велика лед сијалица или још једна. То је, како додаје, понижавајуће.

Она је запитала и зашто се у одлукама о мерама штедње у земљи дозвољава максимално четири сата дневно да блиста новогодишња расвета. „Да не помињем да нема забране предновогодишњих концерата који су парада шунда и кича, а велики су потрошачи енергије“, каже.

Цео текст прочитајте на Н1