Vuković: Radimo analizu da odeljenjske starešine dobiju veći koeficijent; ne mislim da su nastavnici obespravljeni

Krajem prošle godine donet je niz mera za borbu protiv nasilja u školama, među kojima i da vladanje ulazi u prosek, veće novčane kazne za roditelje, duže trajanje društveno-korisnog rada za decu. Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete rekla je za RTS da je kompleksno vreme u kome se školuju deca.

Odgovarajući na pitanje kakvi su efekti tih mera za tri meseca od kada su donete, Vukovićeva kaže da ima pomaka u sistemskom smislu:

Sve to smo uradili, pripremili smo izmene protokola – pravilnika koji se odnosi na protokol o postupanju u situacijama nasilja, izmenili smo pravilnik koji se odnosi na društveno-korisni rad, koji neće biti samo kaznena komponenta, on će biti obavezan za sve škole i učenike u školi, što govori o stvaranju nekog vrednosnog sistema unutar koga postoji empatija, tolerancija i gaje se neke vrednosti kojima bi trebalo da se vratimo, a neke nove da steknemo.”

Pravilnici su izmenjeni, ali nisu objavljeni, jer moraju da budu u skladu sa zakonima.

Sve je pripremljeno, dopise smo poslali školama. Ukazali smo na značaj prevencije, ukazali smo na značaj operacionalizacije korišćenja mobilnih telefona, pripreme nekih internih dokumenata unutar škole, jer to je zakonom već propisano, kažnjivo korišćenje telefona u određenim situacijama, pripremili smo stručno uputstvo za rad razrednih starešina, radimo analizu finansijskih efekata da bi odeljenski starešina u skladu sa tim zaključcima imali veći koeficijent”, istakla je Vukovićeva.

Prema njenim rečima, važno je da pokušavamo da sa drugim sistemima napravimo konsenzus i efikasne zajedničke mere postupanja u određenim situacijama.

“Zajednički da radimo na prevenciji, primeni opšteg protokola koji postoji niz godina, ali i konkretizacija aktivnosti za primenu tog opšteg protokola: šta radi škola, kada se obraća, kažemo obraća se MUP-u, Domu zdravlja, ali mi moramo da znamo šta radi tada Centar za socijalni rad”, napominje Vukovićeva.

Očekuje da kolege iz drugih ministarstava pokažu saradnju.

Nasilje prema nastavnicima

Vukovićeva kaže da je 2020. promenjen pravilnik o protokolu postupanja u situacijama nasilja i tada su unete određene izmene koje se odnose na situacije nasilje prema nastavnicima.

Ne misli da su nastavnici obespravljeni, jedino pravo koje je uzeto poslednjih deset godina je pravo za fizičkim kažnjavanjem deteta – koje ne sme da se događa od bilo koga.

Dodaje da postoje drugi mehanizmi kako može da se utiče na rad deteta i intenzivno se radi na tome, kroz preventivni rad, stručno usavršavanje nastavnika, kako da postupaju u situacijama kada se nasilje dogodi.

Kaže da nastavnici ne koriste sve mehanizme, ne koriste sve moguće instrumente koji su im dati. “Naš sajt i sajt Zavoda za unapređivanje obrazovanja je pun materijala koje nastavnici mogu da koriste”, rekla je Vukovićeva.

Ceo tekst: RTS