„За бољи дан“ – драгоцено штиво за тинејџере које им помаже да сачувају ментално здравље

Алекс Џорџ је доктор и Амбасадор борбе за ментално здравље младих у Великој Британији. Најстарији је од троје деце у својој породици, а борба коју је кроз младост водио са анксиозношћу и осећајем „недовољности“ била је окидач да постане оно што је данас – борац за ментално здравље нације, аутор, предавач, домаћин подкаста који се бави менталним здрављем младих, јавна личност коју на Инстаграму прати више од 2 милиона људи.

Како би помогао родитељима и младима да разумеју значај менталног здравља и дао им практичне алате да се боре против анксиозности, страха, депресије, Алекс је своје лично и професионално искуство преточио у сјајан приручник за младе који носи назив „За бољи дан“. Али, ова књига није намењена само онима који воде своје, унутрашње борбе. Она помаже и да ојачамо своје самопоуздање и научимо многе корисне технике бриге о себи.

Од недавно је ово штиво доступно и на српском језику, у издању Креативног центра и препоручује се сваком детету узраста од 10 до 16 година, без обзира на то да ли се бори са страховима или не.

Аутор наглашава да ментално здравље подразумева успостављање везе са оним што се дешава у нашем уму. А да бисмо ту везу успоставили, да бисмо били ментално јаки и изборили се са свим оним што нам живот доноси, постоје вежбе које можемо да радимо.

Водећи нас кроз ум, аутор нуди мноштво савета за суочавање с најразличитијим изазовима, уз веома конкретне и живописне примере и духовите илустрације. У овој књизи читаоци ће наћи менталне вежбе за отклањање стреса, технике за савладавање бриге и анксиозности, савете за борбу с депресијом, усамљеношћу и лошим осећањима које изазива губитак (пријатељства, љубави, блиске особе), као и корисне савете о томе како да односи с члановима породице и пријатељима буду што бољи.

Генерални савет, који се провлачи кроз цео приручник, јесте да је неопходно разговарати о осећањима – морамо бити отворени за исказивање сопствених осећања, али и спремни да саслушамо друге. Не треба чекати кризу да бисмо се отворили, јер ако о осећањима свакодневно разговарамо, вероватније је да ћемо неке мање бриге отклонити пре но што прерасту у много веће. Ако до кризе ипак дође, аутор упућује читаоце где треба да затраже конкретну помоћ.

Приручник је намењен младим читаоцима од 10 до 16 година, али добро би било да се и родитељи заинтересују и завире у ову књигу. Тако ће и сами боље разумети важност бриге о менталном здрављу свог детета (ако нису у довољној мери били свесни тога), боље разумети и само дете и пружити му подршку на изазовном путу одрастања.

Иначе, један од преломних тренутака у Алексовом детињству догодио се баш у школи, баш док је чекао да дође ред на њега да преда домаћи задатак – који није имао. Сви могући, најлошији сценарији вртели су му се пред очима, веровао је да га чека сам пакао кад наставник схвати да није испунио задатак. Само један, наизглед тако обична реакција учитеља, учинила је да се све промени. То је моменат који Алекс у књизи описује као један од кључних у свом животу.

У наставку се налази одломак из књиге коју можете поручити на следећем линку: https://kreativnicentar.rs/p/knjiga/za-bolji-dan/