„Za bolji dan“ – dragoceno štivo za tinejdžere koje im pomaže da sačuvaju mentalno zdravlje

Aleks Džordž je doktor i Ambasador borbe za mentalno zdravlje mladih u Velikoj Britaniji. Najstariji je od troje dece u svojoj porodici, a borba koju je kroz mladost vodio sa anksioznošću i osećajem „nedovoljnosti“ bila je okidač da postane ono što je danas – borac za mentalno zdravlje nacije, autor, predavač, domaćin podkasta koji se bavi mentalnim zdravljem mladih, javna ličnost koju na Instagramu prati više od 2 miliona ljudi.

Kako bi pomogao roditeljima i mladima da razumeju značaj mentalnog zdravlja i dao im praktične alate da se bore protiv anksioznosti, straha, depresije, Aleks je svoje lično i profesionalno iskustvo pretočio u sjajan priručnik za mlade koji nosi naziv „Za bolji dan“. Ali, ova knjiga nije namenjena samo onima koji vode svoje, unutrašnje borbe. Ona pomaže i da ojačamo svoje samopouzdanje i naučimo mnoge korisne tehnike brige o sebi.

Od nedavno je ovo štivo dostupno i na srpskom jeziku, u izdanju Kreativnog centra i preporučuje se svakom detetu uzrasta od 10 do 16 godina, bez obzira na to da li se bori sa strahovima ili ne.

Autor naglašava da mentalno zdravlje podrazumeva uspostavljanje veze sa onim što se dešava u našem umu. A da bismo tu vezu uspostavili, da bismo bili mentalno jaki i izborili se sa svim onim što nam život donosi, postoje vežbe koje možemo da radimo.

Vodeći nas kroz um, autor nudi mnoštvo saveta za suočavanje s najrazličitijim izazovima, uz veoma konkretne i živopisne primere i duhovite ilustracije. U ovoj knjizi čitaoci će naći mentalne vežbe za otklanjanje stresa, tehnike za savladavanje brige i anksioznosti, savete za borbu s depresijom, usamljenošću i lošim osećanjima koje izaziva gubitak (prijateljstva, ljubavi, bliske osobe), kao i korisne savete o tome kako da odnosi s članovima porodice i prijateljima budu što bolji.

Generalni savet, koji se provlači kroz ceo priručnik, jeste da je neophodno razgovarati o osećanjima – moramo biti otvoreni za iskazivanje sopstvenih osećanja, ali i spremni da saslušamo druge. Ne treba čekati krizu da bismo se otvorili, jer ako o osećanjima svakodnevno razgovaramo, verovatnije je da ćemo neke manje brige otkloniti pre no što prerastu u mnogo veće. Ako do krize ipak dođe, autor upućuje čitaoce gde treba da zatraže konkretnu pomoć.

Priručnik je namenjen mladim čitaocima od 10 do 16 godina, ali dobro bi bilo da se i roditelji zainteresuju i zavire u ovu knjigu. Tako će i sami bolje razumeti važnost brige o mentalnom zdravlju svog deteta (ako nisu u dovoljnoj meri bili svesni toga), bolje razumeti i samo dete i pružiti mu podršku na izazovnom putu odrastanja.

Inače, jedan od prelomnih trenutaka u Aleksovom detinjstvu dogodio se baš u školi, baš dok je čekao da dođe red na njega da preda domaći zadatak – koji nije imao. Svi mogući, najlošiji scenariji vrteli su mu se pred očima, verovao je da ga čeka sam pakao kad nastavnik shvati da nije ispunio zadatak. Samo jedan, naizgled tako obična reakcija učitelja, učinila je da se sve promeni. To je momenat koji Aleks u knjizi opisuje kao jedan od ključnih u svom životu.

U nastavku se nalazi odlomak iz knjige koju možete poručiti na sledećem linku: https://kreativnicentar.rs/p/knjiga/za-bolji-dan/