За основце припремљен нови модел образовања

За основце припремљен нови модел образовања, крајњи циљ је малишане одучити да бубају за оцену
dnevnik-
Кaда следећег септембра ученици од петог до осмог разреда седну поново у клупе тамо ће их сачекати нови модел учења – предузетничко образовање. У Министарству просвете, науке и технолошког развоја откривају да није реч о новом предмету и додатним часовима и оптерећењу за основце, већ ће овај модел образовања бити уведен у све предмете, где год је то могуће.
Према речима Габријеле Грујић, саветнице министра просвете за дуално образовање, предузетничко образовање биће уведено као пилот-пројекат, а основни разлог је стимулација предузимљивости младих и формирање радне етике, као предуслова успешног планирања каријере.
– Сагледавајући досадашње начине образовања, стиче се слика да су нам деца незаинтересована за процес учења, не умеју да повежу садржаје из различитих области, и углавном уче „за оцену“ – каже за „Новости“ Габријела Грујић. – Предузетничко образовање спроводиће се кроз међупредметно увезивање садржаја представљено кроз „школски пројекат“ из одређених области. Наставници ће у складу са дечјим идејама моћи слободније да креирају своје часове, да заједно изводе наставу из различитих области, док ће деца један дан у недељи моћи да бирају за које ће се умрежене области определити.
Резултат оваквог модела био би, каже наша саговорница, то што би на крају осмог разреда деца, поред сведочанства, имала и свој „идејни пројекат“. Она најављује и посету привредника школама, која ће помоћи ученицима, родитељима и наставницима у креирању пројеката усклађених са потребама привреде.
И њена колегиница из министарства, Весна Недељковић, помоћница министра за предшколско и основно образовање, слаже се да је суштина оваквог модела учења у томе да деца престану учење да доживљавају као „трку за следећом петицом“. Потребно је, наглашава, важно увезивање више дисциплина и учење деце како да њихово знање постане функционално, о којој год области да је реч – од музике до математике.
– Ученици не треба да се плаше додатних обавеза, јер смо водили рачуна о томе. Неће добити још један час у недељном распореду – објашњава Весна Недељковић. – Техничко образовање биће ослобођено информатичког дела, јер ће информатика бити посебан предмет. Тај фонд часова биће посвећен предузетништву, али ћемо овај модел развијати и кроз друге предмете или такозвано међупредметно планирање – како да се на једном часу обраде наставне јединице више предмета.
Објашњава и да предузетничко образовање не значи нужно остваривање неке економске добити, већ да предузетништво може да се реализује кроз културу, математику или друге предмете. Она каже да је ОШ „Михаило Петровић Алас“, одакле је са места директора дошла у Министарство просвете, била у пројекту предузетничког учења и да су ученици правили столице од конзерви, а на такмичењу су победили пројектом сувенирнице – од тога како би сувенири изгледали до тога где би их и како продавали.
– Крајњи циљ целе идеје је функционално знање. Децу морамо да одучимо од тога да уче за оцену, сваки предмет засебно, јер тако градиво забораве за десет дана. Када их научимо да повежу историјску чињеницу, географски појам или књижевно дело, тада смо постигли циљ – закључује Весна Недељковић.
ОШТРЕ КРИТИКЕ НАСТАВНИКА ФИЗИЧКОГ
НАЈАВА министра просвете да ће информатика бити уведена као обавезни предмет у основне школе уместо изабраног спорта, наишла је на оштре критике наставника физичког васпитања, који кажу да спортске активности треба повећавати, а не смањивати, јер је свако четврто дете гојазно, има проблем са равним стопалима, кривом кичмом…
Предсеник Удружења педагога физичке културе Београда Горан Петровић каже да нема ништа против да се информатика уведе као обавезан предмет, али никако уместо изабраног спорта.
ПЕТ ПРЕДМЕТА, ЈЕДАН ЧАС
НА примеру часа обраде симболике мостова код Иве Андрића, Весна Недељковић објашњава како та лекција може да се повеже и са наставним јединицама из историје, ликовног и техничког. За све то главна тема била би мост.
 
Извор: novosti.rs