Na XVI Međunarodnoj olimpijadi u znanju (XVI Uluslararas Bilgi Olimpiyatlar), koja se od 27. oktobra do 3. novembra održava u Antaliji u Turskoj, učenici Matematičke gimnazije u Beogradu osvojili su šest zlatnih medalja.
Ukupno šest zlatnih medalja doneli su naši đaci i to: Andrej Drobnjaković (fizika i hemija), Stefan Šebez (matematika), Vladimir Đurica (matematika i fizika) i Nina Šušić (matematika). Kako je saopšteno iz Matematičke gimnazije, Andrej Drobnjaković i Stefan Šebez imali su maksimalan broj poena u disciplinama u kojima su se nadmetali.
Direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić kaže za Euronews Srbija da se ova škola u svetu kotira jako dobro, naročito ako se uzme u obzir to da Srbija nema veliki broj stanovnika u poređenju sa nekim drugima, kao što je na primer Indija.
„Suština je da Srbija 50 godina unazad ima sjajnu decu koja su ekstremno talentovani za prirodne nauke. Većina njih ide u Matematičku gimnaziju, ali ne zaboravimo da i u drugim školama u Srbiji takođe postoje jako talentovana deca koja učestvuju na brojnim takmičenjima. Za nas su ove medalje jer sa njima počinjemo novu školsku godinu. Na taj način čuvamo nivo“, kaže.
„Dobili smo više zlatnih medalja nego što smo imali takmičara. To samo po sebi govori kakva su nam deca. Takođe, Nina Šušić je učenica prvog razreda, tako da smo sigurni da će nas ona još puno puta obradovati“, rekla je.
Andrej Drobnjaković kaže da je svako takmičenje bilo drugačije i da su imali priliku da biraju iz kojih će se predmeta takmičiti. Kaže da je on odabrao fiziku i hemiju, ali dodaje da su pored prirodnih nauka imali mogućnost da se takmiče i iz ruskog i engleskog, ili iz geografije i marketinga.
„Što se fizike tiče, bilo je pet zadataka. Ja sam uspešno rešio svih pet. Imao sam maksimalan broj poena. Iz hemije je bilo malo drugačije. Imali ste par računskih i par teorijskih pitanja. Tu sam takođe sve rešio. Takmičari su bili jako ozbiljni, to se i pokazalo u interakciji sa njima i drago mi je što sam imali priliku da ih upoznamo. Svi mi učimo mahom iste stvari. Na primer mi iz fizike učimo elektromagnetizam, mehaniku, ali sam video da se potpuno različito uči u Srbiji, drugačije u Finskoj ili Rusiji. Važno je da vidimo nove ideje o istoj temi“, objašnjava Drobnjaković.
Ono što ističe, pored medalja je najveći uspeh bio taj što su svi jedni drugima bili vetar u leđa i da su se ispomagali na razne načine.
„Kada odete na binu da preuzmete medalju, dobijete veliki aplauz koji je iskren. Niko na vas ne gleda kao suparnika, svi vas podržavaju i gledaju na vas kao na nekog od koga možda i mogu nešto da nauče“, rekao je Drobnjaković, a prenosi Euronews Srbija.
Napišite odgovor