Zahtev prosvetara prihvaćen, menja se Krivični zakonik – napad na zaposlene u obrazovanju biće POSEBNO krivično delo

U Vladi Srbije završen je sastanak ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i ministarke pravde Maje Popović sa predstavnicima prosvetnih radnika na kome je dogovoreno da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon u cilju krivično pravne zaštite svih zaposlenih u prosveti, saopštili su predstavnici prosvetnih radnika nakon sastanka.

Na sastanku je dogovoreno da se u tekst Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koji priprema Radna grupa Ministarstva pravde uvrsti, u cilju povećane krivično-pravne zaštite prosvetnih radnika, posebno krivično delo kojim će se sankcionisati napad na zaposlene u obrazovanju, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je značaj saradnje sa sindikatima koji su važan partner ministarstva i učestvuju u svim procesima kako bi se našla najbolja zakonska i podzakonska rešenja i unapredio obrazovno-vaspitni rad.

Ona je osudila svaki oblik nasilja, saglasila se da treba jačati autoritet prosvetnih radnika i obrazovni sistem činiti bezbednim.

Na sastanku je istaknuto da se pitanje nasilja može rešiti samo sinhronizovano i u saradnji svih institucija i pojedinaca u društvu.

Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije, rekla je za Danas da je današnjem sastanku prisustvovala ministarka pravde Maja Popović koja je obećala da će već sutra sindikatima biti poslat predlog izmena zakona kojim se uvodi pojačana krivično pravna zaštita svih zaposlenih u prosveti.

Ilić kaže da će biti predloženo da se napad na zaposlene u prosveti tretira isto kao napad na advokate.

Kako je dodala, ministarka je rekla da predložene izmene pre nego što budu usvojene moraju da idu na usaglašavanje sa evropskim zakonodavstvom i da očekuje da bi u Skupštini Srbije mogle da se nađu do kraja godine.

Zahtev za zaštitu prosvetnih radnika uputili su Sindikat radnika u prosveti Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“.

„Insistiramo na tome da se hitno i neodložno kazne napadači, i da se svaki napad na osoblje škole i na nenastavno osoblje, smatra krivičnim delom. Smatramo da to mora da se uradi odmah – bez odlaganja“, izjavio je za Tanjug predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Dobrivoje Marijanović.

On ističe da je neophodno da se poboljšaju uslovi kada je reč o bezbednosti svih aktera u obrazovanju, ne samo profesora, jer kako kaže, napade trpe i pomoćno osoblje, učenici i roditelji.

Izvor: Sputnjik/Danas