У времену када се многе земље суочавају са све слабијим академским резултатима и све лошијим знањем ученика, Јапан, Кореја, Литванија и Тајван (Кинески Таипеи) су одржали, па чак и побољшали резултате процеса учења, једнакост у приликама за стицање знања као и ментално здравље ученика.
На ПИСА тесту, најбоље резултате у математици постигли су ученици из Сингапура, а за њима Макао, Тајван, Хонг Конг, Јапан и Кореја.
Петнаестогодишњаци из чак 18 земаља (од 81 колико је учествовало у тестирању) показали су натпросечне резултате у математици, читању и науци, на ПИСА тестирању 2022. А сам просек је, од последњег тестирања 2018. године, опао за 15 поена на тесту из математике, за 10 поену у области читања, док се научна писменост није много променила.
Шта можемо научити од резилијентних образовних система?
1. Школе треба да буду отворене што је могуће више
У земљама учесницама ПИСА тестирања, најмање је половина ученика искусила затварање школа и рад на даљину у периоду дужем од три месеца, због вируса Ковид-19. Показало се да су ученици који долазе из оних система где је затварање школа било ређе и краће имали боље резултате на тестовима и снажнији осећај припадности школи.
2. Припремите ученике за самостално учење
Ученици чији су наставници били доступни за питања и помоћ око учења док је трајала изолација постигни су бољи резултат у области математике и имали више самопоуздања током самосталног рада. Већина је била прилично сигурна у своје вештине коришћења платформи за дигитално учење.
3. Изградите јаке темеље за учење и благостање, за све ученике
Више од 10% ученика у неким земљама OECD пати од економске несигурности, а један од десеторо не осећа се сигурно у школи.
4. Ограничите ометање које долази од употребе дигиталних уређаја, али користите уређаје за учење
Ученици који проводе до сат времена дневно пред екранима у школи како би учили имали су у просеку чак 14 поена више у математици од оних који нису користили екране за учење. Истина је да стриктна забрана телефона у школама може смањити дистракције приликом учења, али може смањити и способност ученика да сами регулишу употребу уређаја.
5. Ојачајте партнерство школе и родитеља и потрудите се да родитељи буду укључени
Занимљиво је да је ученицима који су остварили већи скор заједничко то што њихове породице редовно имају бар један заједнички оброк дневно, проводе време у разговору, интересују се за начин на који деца проводе време.
6. Одложите улазак деце у различите програме образовног система
У системима у којима се деца раније укључују у различите образовне програме примећена је снажнија веза између социо-економског статуса ученика и резултата које постижу.
7. Обезбедите додатну подршку деци којој слабо иде
Образовни системи у којима је понављање разреда реткост имају боље резултате. Широм земаља OECD, подршка наставника ученицима опала је од 2012. године. Око 30% ученика пријавило је да им наставници нису редовно помагали додатно.
8. Школе треба да буду места здраве социјалне интеракције
У системима где је помагање ученика другим ученицима између 2018. и 2022. порасло, учврстила се и припадност ученика школи током тог периода.
Напишите одговор